wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowe kierunki na studiach magisterskich na Politechnice Wrocławskiej
Kobieta z miernikiem prędkości przepływu powietrza (zdjęcie główne), dwóch mężczyzn nachyla się nad urządzeniem (zdjęcie w kółku) Politechnika Wrocławska
Kobieta z miernikiem prędkości przepływu powietrza (zdjęcie główne), dwóch mężczyzn nachyla się nad urządzeniem (zdjęcie w kółku)

Odnawialne źródła energii, lotnictwo i kosmonautyka oraz neutralność klimatyczna. Trzy nowe kierunki na studiach magisterskich na Politechnice Wrocławskiej odpowiadają na najważniejsze trendy w nauce: poszukiwania źródeł energii, neutralność klimatyczną i podbój kosmosu.

Reklama

Nabór na studia drugiego stopnia na Politechnice Wrocławskiej trwa do 9 lutego.

Odnawialne źródła energii

Po tym kierunku absolwenci będą mogli projektować, analizować, badać  i optymalizować instalacje energetyczne, w których wykorzystywane są ekologiczne rozwiązania.

Kierunek jest przyszłościowy choćby dlatego, że szerokie stosowanie odnawialnych źródeł energii to priorytet Unii Europejskiej (a przecież nie tylko). Specjaliści zapowiadają, że rynek pracy dla ekspertów od „zielonej” energii będzie rósł i rósł.

Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym już od 2020 roku prowadzone są studia inżynierskie o tym profilu. Po ukończeniu CV można składać do:

  • przedsiębiorstw wytwarzających, przesyłających i rozdzielających energię elektryczną, ciepło lub inne nośniki energii;
  • firm instalatorskich, produkcyjnych i remontowych branży energetyki cieplnej, elektroenergetyki, chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła.

Studia dają możliwości wyjazdów naukowych m.in. do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) lub w ramach projektu ITER, którego celem jest budowa eksperymentalnego reaktora termojądrowego. Uczelnia przygotowała 30 miejsc.

Lotnictwo i kosmonautyka

Na studniach magisterskich o kierunku lotnictwo i kosmonautyka będą poruszane zagadnienia związane ze: sztuczną inteligencją, mechatroniką, matematyką stosowaną, mechaniką analityczną i mechaniką nieba. Studenci będą mogli skupić się albo na bezzałogowych statkach powietrznych, albo na inżynierii kosmicznej.

Lotnictwo i kosmonautyka – zgodnie z wszelkimi statystycznymi badaniami – to jedna z bardziej rozwijających się obecnie branż.

Tylko w naszym kraju, jak za Sektorową Radą ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego podaje Politechnika Wrocławska, w 2021 roku branża lotnicza zatrudniała bezpośrednio około 67 tys. osób i przyczyniała się do powstania kolejnych 176 tys. miejsc pracy.

Z kolei Polska Agencja Rozwoju Przemysłu wskazuje, że w 2022 roku działało prawie 27 tys. firm związanych z branżą lotniczą – od mikroprzedsiębiorstw po duże międzynarodowe. Wiele z nich funkcjonuje w ramach klastrów, choćby nasz Dolnośląski Klaster Lotniczy.

Absolwenci będą więc mogli znaleźć pracę w:

  • lotniczych systemach transportowych;
  • zakładach produkcyjno–remontowych (w projektowaniu, opracowaniu procesów technologicznych, nadzorze produkcji czy odbiorach technicznych);
  • biurach konstrukcyjno–projektowych;
  • instytucjach naukowo-badawczych (w instytutach lotniczych i kosmonautycznych).

Na kandydatów czeka 30 miejsc.

Neutralność klimatyczna

Na Wydziale Inżynierii Środowiska przygotowano kierunek dla przyszłych specjalistów w obszarach: systemów odnawialnych źródeł energii i jej magazynowania, zrównoważonego rozwoju, adaptacji i łagodzenia zmian klimatycznych, ekologicznego transportu oraz ograniczania wpływu przemysłu i rolnictwa na środowisko.

Ten kierunek odpowiada na wyzwanie, jakim jest uzyskania globalnej neutralności klimatycznej, która nie będzie możliwa bez tzw. zielonej transformacji. Do tego zmierza polityka, strategia i przepisy Unii Europejskiej w zakresie celów środowiskowych, energetycznych i klimatycznych do 2050 roku (Europejski Zielony Ład).

Absolwenci neutralności klimatycznej będą mogli szukać pracy niemal we wszystkich sektorach gospodarki, przedsiębiorstwach i administracji publicznej. Przygotowano 60 miejsc.

Rekrutacja na studia II stopnia na Politechnice Wrocławskiej

Ogólne informacje o nowych kierunkach znajdziesz na stronach Politechniki Wrocławskiej. Szczegóły dotyczące wymagań rekrutacyjnych oraz opisy wszystkich dostępnych kierunków zamieszczone są na stronie Działu Rekrutacji 

Dodatkowo uczelnia przygotowała spotkania online na YouTube z czatem, na którym można zadawać pytania:

We wtorek 30 stycznia była mowa o kierunkach związanych z: matematyką i fizyką, chemią, bionauką, zarządzaniem, mechaniką i robotyką oraz budownictwem i gospodarską przestrzenną.

W środę 31 stycznia będzie mowa o kierunkach związanych z:  automatyką, elektroniką i elektrotechniką, inżynierią środowiska i energetyką, geonauką, informatyką i  telekomunikacją, sztuczną inteligencją.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl