wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Dla studenta
  4. Studenci weterynarii ćwiczą badanie krów per rectum. Mają do tego wyjątkowe symulatory

Studenci weterynarii uczą się badania rektalnego zwierząt, czyli przez odbyt, za pomocą ramienia haptycznego. To nowoczesny symulator, dzięki któremu poznają najczęściej spotykane patologie w obrębie przewodu pokarmowego koni i krów na długo przed pierwszym kontaktem z żywym zwierzęciem.

Reklama

Studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr jako jedyni w Polsce mogą korzystać z tak nowoczesnego robota. Poza Wrocławiem mają do dyspozycji studenci w Utrechcie, Royal Veterinary College Londyn, Uniwersytecie w Bristolu i Uniwersytecie w Edynburgu.

Krowa od środka na fantomie i symulatorze

Urządzenie wykorzystuje technologię haptyczną, w której mechaniczne komunikowanie się z użytkownikami odbywa się poprzez zmysł dotyku, przy użyciu zmieniających się sił, wibracji i ruchów.

Innymi słowy, za pomocą ramienia robotycznego, omacujemy nieistniejące, wirtualne narządy, jednocześnie zwrotnie uzyskując poprzez zmysł dotyku, informacje o kształcie i wielkości narządu, jego położeniu i konsystencji. Generowanie sił w ramieniu haptycznym jest możliwe dzięki silnikom, które znajdują się wewnątrz robota, podczas gdy ten umieszczony jest wewnątrz imitującej tylną część ciała zwierzęcia, obudowy z włókna szklanego.
Prof. Artur Niedźwiedź, prodziekan ds. klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr.

Urządzenie wykorzystywane jest podczas zajęć na weterynarii, na IV, V i VI roku studiów. Wraz z tradycyjnymi fantomami, zakupionymi przez wydział w 2020 roku, nauka z użyciem urządzeń haptycznych pozwala na przeprowadzenie wstępnego cyklu szkolenia z badania rektalnego krów i koni, na długo przed pierwszym kontaktem z żywym zwierzęciem.

Zajęcia z weterynarii z wykorzystaniem symulatora do badania rektaklego krowy Tomasz Lewandowski / UPWr
Zajęcia z weterynarii z wykorzystaniem symulatora do badania rektaklego krowy

Kolejny etap szkolenia z wykorzystaniem ramienia haptycznego, dotyczy studentów odbywających staże kliniczne. W tym przypadku wykorzystując technologię haptyczną można układać dowolne scenariusze kliniczne i za pomocą jednego kliknięcia myszką symulować poszczególne choroby morzyskowe (dotyczące układu pokarmowego) u koni, ciążę, bądź różne fazy cyklu jajnikowego – opowiada.

Przykłady patologii na zawołanie

Ten aspekt ćwiczeń jest wyjątkowy, trudny bądź niemożliwy do przeprowadzenia za pomocą klasycznych symulatorów, co powoduje, że po raz pierwszy w historii studenci będą mogli mieć na zawołanie dostęp do najczęstszych patologii w obrębie przewodu pokarmowego koni i krów.

Prof. Artur Niedźwiedź: - Co istotne, cały proces badania nadzorujący nauczyciel obserwuje na ekranie monitora, ma możliwość w czasie rzeczywistym udzielać wskazówek, korygować ustawianie i położenie dłoni, co w przypadku badania na żywym zwierzęciu jest niemożliwe – dodaje naukowiec UPWr.

Zajęcia z weterynarii z wykorzystaniem symulatora do badania rektaklego krowy Tomasz Lewandowski / UPWr
Zajęcia z weterynarii z wykorzystaniem symulatora do badania rektaklego krowy

Ramię haptyczne brytyjskiej firma Virtalis, koncepcyjnie i informatycznie opracowała prof. Sara Baillie z Uniwersytetu w Bristolu. To lekarka weterynarii, specjalizuje się w chorobach zwierząt gospodarskich i koni. Ma także dyplom informatyka-programisty.

Wrocławska uczelnia wydała na ultranowoczesny sprzęt 600 tys. złotych. Symulator jest na wyposażeniu Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów. 

Fot. Tomasz Lewandowski / UPWr

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama