wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Oddają swoje ciała uczelni, aby uczyli się na nich studenci medycyny. Dlaczego się na to decydują?

Donatorami nazywa się osoby, które swoje ciała chcą oddać po śmierci uczelni medycznej, aby studenci mogą się na nich uczyć anatomii. – To heroizm, bo w Polsce śmierć jest tematem tabu – mówią studenci medycyny. W Zaduszki złożyli hołd osobom, które zdecydowały się na oddanie swoich ciał na rzecz nauki.

Reklama

W Dniu Zadusznym wykładowcy Zakładu Anatomii Prawidłowej oraz studenci medycyny oddali hołd donatorom. Przy wejściu do budynku Collegium Anatomicum, nad którymi znajduje się sentencja: Mors janua vitae (Śmierć nauką życia), złożyli kwiaty i postawili znicze.

Bez donatorów nie będziemy lekarzami

Donacja jest aktem najwyższego poświęcenia siebie
Prof. Bartosz Kempisty, kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Studenci medycyny wspominają, że podczas pierwszych zajęć, na których mieli do czynienia z ludzkimi zwłokami, zwracano uwagę na zachowanie szacunku wobec ciała lub jego fragmentów.

– Wrażenie robił widok martwego ciała, bo dla wielu z nas był to pierwszy kontakt ze zwłokami – mówi Julia Pławecka. Inni zapamiętali ciszę panującą w prosektorium, barwy organów – inne niż w atlasach anatomicznych.

Galeria zdjęć

Andrzej Mrożek:  Na zajęciach skupiłem się na zadaniach, ale później przyszła refleksja nad przemijaniem, kruchością życia.

Ada Świątko, także studentka:  Bez ofiarności donatorów nie bylibyśmy w stanie dobrze przygotować się do zawodu lekarza. Decyzja o świadomej donacji jest aktem odwagi, bo ten temat jest w Polsce tematem tabu.

Donacja ciała to żaden heroizm

W uroczystości na terenie Starego Kampusu wzięła udział pani Edyta Wnuk. Wrocławianka już zdecydowała, że po śmierci jej ciało także będzie wykorzystywane podczas zajęć z anatomii.

Donacja ciała to żaden heroizm, lecz po prostu jedna z możliwości, co można zrobić ze zwłokami po śmierci. Zdecydowałam, że to ode mnie będzie zależało, co się ze mną stanie, kiedy zamknę już oczy. Poza tym, po długim życiu, jesteśmy w gruncie rzeczy dziełem zbiorowym wysiłku lekarzy. Może się okaże podczas sekcji, że po tym co przechorowałam, jestem ciekawym przypadkiem medycznym.
Edyta Wnuk, donatorka

Na oddanie ciała na rzecz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu decyduje się co roku kilka osób.

Nie otrzymują pieniędzy za takie zobowiązanie. Ich zwłoki są przede wszystkim wykorzystywane podczas zajęć praktycznych z anatomii przez studentów medycyny, stomatologii, fizjoterapii. Przewidywany okres tzw. sekcjonowania wynosi około pięć lat, po ich upływie szczątki są grzebane zgodnie z wolą donatora na koszt Uniwersytetu Medycznego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl