wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci z Wrocławia najlepsi w międzynarodowym konkursie. Zaprojektowali na nowo dzielnicę w Barcelonie

Sebastian Kawalec i Michał Wąsik - studenci Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie Reinventing Cities C40. Zaprojektowali koncepcję rewitalizacji dzielnicy Ciutat Meridiana, znajdującej się na obrzeżach Barcelony, u podnóża góry. Zaproponowali, by powstał tam m.in. Zielony Akwedukt, centrum kultury, farma i teren do wypasu owiec.

Reklama

Ciutat Meridiana to jedna z najbiedniejszych dzielnic Barcelony, wypełniona głównie blokami mieszkalnymi. Powstała w 1963 roku na obrzeżach miasta i zajmuje 35,5 ha. Graniczy z Parkiem Naturalnym Serra de Collserola, dzielnicami Torre Baró i Vallbona oraz gminami Montcada i Reixac.

„Jej umiejscowienie i dotychczasowe zagospodarowanie wpłynęło m.in. na wysokie bezrobocie, niski poziom wykształcenia i dochodów mieszkańców. Wprowadzenie kompleksowych i realnych propozycji naszych studentów mogłoby pomóc mieszkańcom” - czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Uczestnicy konkursu Reinventing Cities C40 mieli za zadanie stworzyć projekty rewitalizacji dzielnicy z rozwiązaniami, które pobudziłyby lokalną gospodarkę, zmniejszyłyby bezrobocie, lepiej wykorzystałyby przestrzeń i zintegrowały mieszkańców Ciutat Meridiany z resztą Barcelony.

Projekt studentów Politechniki Wrocławskiej: akwedukty i farma z owcami

Zwyciężył projekt Sebastiana Kawalca i Michała Wąsika, studentów piątego roku Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej, przygotowany pod opieką dr inż. Marzeny Heliak-Rużyły.

Zakłada on m.in. stworzenie w dzielnicy terenu do wypasu owiec. W okolicy powstałaby też farma z budynkami do hodowli zwierząt i przechowywania żywności oraz specjalne ścieżki, z których można by obserwować wypasające się owce.

Ważną częścią projektu studentów PWr jest centrum kultury z tarasem widokowym, które mogłoby stanąć między historycznymi akweduktami oraz nowy, Zielony Akwedukt.

Dużo zieleni, ogrody społeczne i realne rozwiązania

Młodzi architekci wymyślili też, jak odizolować mieszkania Ciutat Mieridiany od hałasu autostrad i stacji kolejowej. Wokół budynków powstałyby balkony z zielenią. Z kolei stropodachy na blokach mieszkalnych zostałyby wykorzystane jako zielone dachy lub zbiorniki retencyjne.

- Takie zbiorniki zatrzymają cenną wodę, która w gorącym hiszpańskim klimacie pozwoli na lepsze nawodnienie terenów do hodowli owiec, a także na nawadnianie roślinności w mieszkaniach. W końcowym etapie wszystkie budynki będą miały dachy biologicznie czynne, a ich liczba wyniesie odpowiednio: 48 zielonych i 18 wodnych.
Michał Wąsik, student PWr na pwr.edu.pl

Turystów mogłaby przyciągnąć do dzielnicy ukwiecona, wyłączona z ruchu samochodowego ścieżka między nowym Zielonym Akweduktem a stacją kolejową. W projekcie studentów Politechniki ważnym elementem zazieleniania osiedla jest centrum społecznościowe, w którym powstałby prototyp ogrodu społecznego (w sumie w zrewitalizowanej dzielnicy byłyby 43 takie ogrody).

„Uzasadniając swój werdykt jury konkursu podkreśliło, że zwycięska propozycja na nowo przedstawia dzielnicę Ciutat Meridiana w kompleksowy sposób i proponuje realne rozwiązania w różnych skalach, odnosząc się do kwestii społecznych, ekonomicznych, architektonicznych i środowiskowych”.
pwr.edu.pl

źródło: https://pwr.edu.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl