wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: zła

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci z koła naukowego Politechniki Wrocławskiej zajęli drugie miejsce na prestiżowych zawodach w USA
Studenci z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali i skonstruowali rakietę, która musiała wznieść się na wysokość ponad 3 tysięcy metrów Koło naukowe PWr in Space
Studenci z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali i skonstruowali rakietę, która musiała wznieść się na wysokość ponad 3 tysięcy metrów

Wielki sukces wrocławskich studentów. Przedstawiciele koła naukowego PWr in Space zajęli znakomite drugie miejsce w zawodach Spaceport America Cup. Zaprojektowana i stworzona przez studentów 4-metrowa rakieta na paliwo hybrydowe wzniosła się na wysokość 10 tysięcy stóp.

Reklama

Konkurs został zorganizowany pod koniec czerwca w Nowym Meksyku. Do rywalizacji przystąpiło 151 drużyn z uczelni z 20 różnych krajów. Studenci z Politechniki Wrocławskiej wystartowali w kategorii 10k SRAD Hybrid, co oznacza, że skonstruowana przez nich rakieta „Pink Panthera” miała polecieć na wysokość 10 tysięcy stóp, czyli około 3048 metrów. Lot powyżej lub poniżej tej wysokości skutkowałby naliczenie punktów karnych. Rakieta wzniosła się dzięki własnej produkcji silnikowi na paliwo hybrydowe.

Zacięta walka ze studentami z Kanady

Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu. Udział w najbardziej prestiżowych zawodach rakietowych na świecie okazał się dla koła naukowego PWr in Space wielkim sukcesem. Studenci z Wrocławia zajęli bowiem rewelacyjne drugie miejsce. 

Sędziowie oceniali m.in. Progress Update, czyli materiały, które tworzyliśmy podczas budowy rakiety, a zatem uproszczoną dokumentację techniczną i dziennik budowy rakiety. Następnie Technical Report, czyli końcowy ostateczny dokument z opisem budowy i działania całej rakiety z wszystkimi wymaganymi rysunkami i załącznikami - pod uwagę brali poprawność, kompletność i nasze analizy.
Konrad Zaprucki, prezes koła naukowego PWr in Space

Pozostałe dwa miejsca na podium zajęli studenci z Montrealu – pierwsze przypadło przedstawicielom tamtejszej Politechniki, trzecie zaś zespołowi z McGill University.

Sędziowie na miejscu przyglądali się też naszym rozwiązaniom i temu, jak je wdrożyliśmy. Punkty dostaliśmy także za Payload, czyli ładunek naszej rakiety.
Konrad Zaprucki, prezes koła naukowego PWr in Space

Zawody dla najlepszych na świecie

Skonstruowana przez wrocławskich studentów rakieta waży 35 kg i ma nieco ponad 4 metry wysokości. Młodzi naukowcy zaprojektowali i zbudowali każdy element niezbędny do jej budowy, włącznie z silnikiem czy elektroniką.

Spaceport America Cup to najbardziej prestiżowe zawody rakietowe na świecie. Organizują je Spaceport America, komercyjny port kosmiczny w stanie Nowy Meksyk, oraz stowarzyszenie Experimental Sounding Rocket Association.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl