wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kolejny łazik marsjański został zbudowany na Politechnice Wrocławskiej. W maju wystartuje w zawodach

Kolejny łazik marsjański został zbudowany na Politechnice Wrocławskiej. W maju wystartuje w zawodach

Redakcja www.wroclaw.pl,

Zaprojektowany i zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej łazik marsjański Scorpio 7 wystartuje w międzynarodowych zawodach w USA. Kosmiczny pojazd stworzyli członkowie Koła Naukowego Off-Road, którzy już pod koniec maja wybiorą się na University Rover Challenge – jako jedna z 36 drużyn z 10 krajów.

Reklama

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road istnieje już od 2009 roku, realizując w tym czasie kilka różnych projektów. Jednym z nich jest Projekt Scorpio, którego celem jest stworzenie łazika marsjańskiego. Tegoroczny model jest już siódmym w dorobku Koła Naukowego Off-Road. Poprzednie spotkały się z dużym uznaniem, a docenili je między innymi naukowcy NASA.

To już siódma generacja łazika. Próbujemy nadążyć za nowymi technologiami, które się na rynku pojawiają. Staramy się te technologie rozwijać samemu, zamiast implementować już gotowe rozwiązania. Cały czas zmieniają się reguły gry, czyli warunki prowadzenia zawodów i rywalizacji na nich. Roboty, które były skuteczne kilka lat temu, dziś nie są w stanie nawiązać rywalizacji. Musimy je wyposażać w nowe technologie, zmierzając w kierunku autonomii.
dr inż. Mariusz Kosobudzki, opiekun Koła Naukowego Off-Road

Łazik marsjański Scorpio 7 jest w stanie pokonywać niewielkie przeszkody

Łazik Scorpio 7 jeszcze nie poleci na Marsa

Najnowszym łazikiem marsjańskim zbudowanym przez studentów Politechniki Wrocławskiej jest Scorpio 7. Pojazd waży 47 kg, może poruszać się z prędkością 20 km/h i przenosić ładunek o wadze do 5 kg. 

Nasz łazik potrafi pracować autonomicznie - jest to jedno z wymagań na zawodach. Potrafi przenosić różne przedmioty czy poruszać się w bardzo trudnym terenie. Po zmianach w konfiguracji możemy nim również badać glebę czy szukać różnego rodzaju życia w odległych miejscach. Łazik jeszcze nie poleci na Marsa, a jest to związane między innymi właśnie z zawodami. Zgodnie z regulaminem jego konstrukcja może kosztować maksymalnie 18 tys. dolarów.
Adrian Krzemiński, prezes Koła Naukowego Off-Road

Scorpio 7 potrafi przenosić przedmioty o wadze do 5 kg

2,5 roku pracy, aby wystartować w zawodach

Prace nad budową łazika marsjańskiego Scorpio 7 trwały około 2,5 roku, a w projekt zaangażowało się ponad 40 osób z Koła Naukowego Off-Road. Głównym celem powstania pojazdu jest udział w zawodach University Rover Challenge.

Już pod koniec maja lecimy do USA. Do samych finałów dostało się 36 drużyn, ale do zawodów zgłosiło się 99 zespołów. Na samych zawodach będziemy prezentować, co pokazuje nasz łazik. Jego możliwości przetestują cztery konkurencje.
Adrian Krzemiński, prezes Koła Naukowego Off-Road

Scorpio 7 to pierwszy od 2017 roku łazik, który członkowie Koła Naukowego Off-Road zaprezentują na oficjalnych zawodach. Tak długa przerwa to efekt pandemii. Studenci nie zamierzają zwalniać tempa i zapowiadają, że już niebawem rozpoczną prace nad kolejną, ósmą odsłoną łazika.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl