wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Samoloty z Politechniki Wrocławskiej zdominowały zawody w USA
Studenci Politechniki Wrocławskiej przywieźli ze Stanów Zjednoczonych garść medali archiwum PWr
Studenci Politechniki Wrocławskiej przywieźli ze Stanów Zjednoczonych garść medali

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w dwóch klasach konkursu i czwarte miejsce w kolejnej zaliczyli studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr w przeprowadzonych w weekend międzynarodowych zawodach SAE Aero Design West.

Reklama

Na zawody za ocean studenci Politechniki Wrocławskiej polecieli po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.

SAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks.

Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego od lat należy do czołowych drużyn rywalizujących w konkursach SAE Aero Design, ale po covidowej przerwie dla większości studentów reprezentujących wrocławską uczelnię był to pierwszy start w tak prestiżowych i wymagających zawodach. W rywalizacji uczestniczyło 47 zespołów konstruktorów lotniczych z całego świata.

Wrocławianie wznieśli się na wyżyny

Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali trzy samoloty własnej konstrukcji, z którymi wystartowali we wszystkich konkursowych klasach – Micro, Regular i Advanced. Każda z nich wiąże się z innymi, bardzo szczegółowymi wymaganiami, dotyczącymi m.in. wielkości czy wagi samolotu, a przede wszystkim zadania, jakie ma wykonać.

W klasie Micro samolot wylatywał z krótkiego pasa startowego i musiał udźwignąć jak największy ładunek i dotrzeć jak najszybciej na odległość 91 stóp.

Z kolei w Advanced maszyna miała przetransportować wodę i części łazika, które następnie trzeba było zrzucić w określone miejsca. Potem studenci musieli złożyć łazik w całość, by mógł przewieźć wodę do wyznaczonej lokalizacji. W obu kategoriach reprezentanci wrocławskiej uczelni zwyciężyli.

W ostatniej z klas (Regular), gdzie trzeba było m.in. wznieść się na wysokość 100 stóp z dużym obciążeniem, wywalczyli czwarte miejsce.

Oprócz zwycięstw w klasyfikacji generalnej klasy Advanced i Micro w dorobku wrocławian znalazły się jeszcze cztery pierwsze miejsca, jedno drugie i trzecia lokata w konkurencjach składowych.

Pwr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl