Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Konkurs Polytechnica Nova działa podobnie jak budżet obywatelski. Projekty zgłaszają studenci i pracownicy uczelni indywidualnie lub w zespole. Nie ma to znaczenia.
Finaliści wyłonieni przez jury konkursowe prezentują swoje pomysły, rozwiewając wszelkie wątpliwości – nagranie jest upubliczniane. To z tego roku trwa niemal cztery godziny:
Ostatnim etapem jest głosowanie, w którym może wziąć każdy związany z uczelnią.
– Warto zwrócić uwagę na dużą liczbę pomysłów nadesłanych przez studentów i studentki. Było ich znacznie więcej niż w pierwszej edycji, a do tego to właśnie studenci byli najaktywniejszą grupą, która wzięła udział w internetowym głosowaniu – mówi dr Piotr Górski, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej.
Projekty mogą być pomysłem. Ważne, aby dotyczyły jednego z trzech obszarów:
- badania,
- kształcenie,
- społeczność.
– W tegorocznej edycji mamy naprawdę szeroki zakres zgłoszonych projektów: od pomysłów wspierających badania naukowe, przez różnego typu szkolenia, rozwiązania poprawiające kształcenie i pracę na uczelni, aż po koncepcje skierowane bezpośrednio do studentów – mówi dr Piotr Górski.
Projekty muszą być realizowane na terenie uczelni, ale mogą obejmować zarówno inwestycje, zakup, jak i finansowanie kwestii organizacyjnych. W Polytechnica Nova nie ma górnego limitu budżetu na realizację projektu. To pozwala rozwinąć skrzydła. Jak bardzo?
Centrum stosowania sztucznej inteligencji w badaniach
W kategorii badań zwyciężył projekt Centrum Zastosowań Sztucznej Inteligencji. Pomysłodawcy prezentują CZSI w 37. minucie nagrania.
Pomysł zakłada stworzenie jednostki podnoszącej poziom doskonałości naukowej uczelni poprzez wykorzystanie metod i narzędzi sztucznej inteligencji (AI) w badaniach naukowych. Jak zapewniają pomysłodawcy w opisie projektu, odpowiada on na rosnące zapotrzebowanie w zakresie korzystania z narzędzi i metod AI w badaniach naukowych. Dokładniej mowa o:
- generowaniu hipotez,
- projektowaniu eksperymentów,
- analizie dużych zbiorów danych,
- uzyskiwaniu wglądów, które mogłyby być niedostępne przy użyciu tradycyjnych metod naukowych.
Centrum ma sprzyjać współpracy między naukowcami różnych wydziałów PWr, oferować szkolenia i kursy dotyczące AI oraz wspierać wymianę kompetencji związanych z AI.
Prototypownie i przestrzeń do pracy dla kół naukowych
Na PWr jest 105 aktywnych kół naukowych i organizacji studenckich. Większość z nich tworzy modele laboratoryjne i prototypy. Są to projekty, których powstanie wymaga zastosowania zaawansowanych narzędzi. I tu – jak zaznaczają pomysłodawcy zwycięskiego projektu: Centrum Innowacji Studenckich – pojawia się problem.
Studenci, aby zrealizować swój pomysł, większą część prac wymagających zaawansowanych narzędzi realizują poza uczelnią, finansują je w ramach własnego budżetu lub ze środków pozyskanych od sponsorów.
W ramach Centrum Innowacji Studenckich powstanie przestrzeń do pracy dla wszystkich aktywnych kół naukowych PWr, w tym warsztaty i prototypownie.
Planujemy tam zatrudnić cztery osoby techniczne. Studenci nie będą mogli wykonywać tam samodzielnie prac, bo sprzęt będzie bardzo zaawansowany. Przeszkolone osoby wspomogą studentów.Monika Magdziak-Tokłowicz, opiekunka Koła Naukowego PIRM
Prezentację projektu znajdziesz na nagraniu (1:25:31).
Kapsuły dla potrzebujących ciszy
– Projekt sPokójPWr zdobył wiele pozytywnych reakcji zarówno członków jury, jak i głosujących. Zakłada on utworzenie pokojów wyciszenia, z których będą mogli skorzystać pracownicy i studenci – mówi dr Piotr Górski. – Projekt znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju uczelni, która obejmuje między innymi poprawę komfortu i warunków studiowania i pracy. Dlatego z niecierpliwością czekamy na jego realizację – dodaje prorektor ds. studenckich PWr.
Pomysłodawcy projektu zaproponowali stworzenie kapsuł, w których każdy, kto tego będzie potrzebował, może zaznać ciszy i spokoju. Pomysłodawcy zapowiadają stworzenie trzech rodzajów kapsuł:
- pomieszczenie: wydzielony w budynku pokój lub jego fragment,
- pokój mobilny: boks akustyczny (gotowy produkt) stawiany w korytarzu,
- kapsuła uważności sytuowanej w przestrzeni korytarza (podobną kapsułę można zobaczyć w Czasoprzestrzeni przy ulicy Tramwajowej).
„Firmy, które cenią jakość pracy i work-lab w swoich przestrzeniach biurowych, choćby takie jak Google, stosują takie kapsuły jako standard po to, żeby osoby, które są „przebodźcowane”, mogły tam chwilę odpocząć. W tym kierunku dążymy” – powiedział na prezentacji projektu dr Jerzy Łątka, opiekun Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego (prezentacja projektu zob.: 2:52:54 nagrania).
Nagroda i realizacja
Autorzy zwycięskich projektów otrzymają nagrody finansowane przez uczelnię w wysokości 10 tysięcy złotych.
Projekty mają duże szanse na realizację. Zostaną na nie przeznaczone fundusze pochodzące ze środków własnych uczelni lub pozyskane z zewnątrz.