wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Jak usprawnić Politechnikę Wrocławską? Oto inwestycje
Z kapsuły Strefa Ciszy, którą można zobaczyć w Czasoprzestrzeni, wychodzi opiekun KN Humanizacja Środowiska Miejskiego dr Jerzy Łątka (zdjęcie główne), Serowiec, budynek C-13, PWr z tłumem studentów (zdjęcie ilustracyjne) Koło Naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego PWr (zdjęcie główne); Magdalena Pasiewicz
Z kapsuły Strefa Ciszy, którą można zobaczyć w Czasoprzestrzeni, wychodzi opiekun KN Humanizacja Środowiska Miejskiego dr Jerzy Łątka (zdjęcie główne), Serowiec, budynek C-13, PWr z tłumem studentów (zdjęcie ilustracyjne)

W II edycji konkursu Polytechnica Nova zgłoszono 38 pomysłów na usprawnienie trzech obszarów: badań, kształcenia i społeczności uczelni. Uznanie studentów, wykładowców oraz jury zyskały: Centrum Zastosowań Sztucznej Inteligencji, Centrum Innowacji Studenckich i sPokójPWr. Co kryje się pod tymi nazwami?

Reklama

Konkurs Polytechnica Nova działa podobnie jak budżet obywatelski. Projekty zgłaszają studenci i pracownicy uczelni indywidualnie lub w zespole. Nie ma to znaczenia.

Finaliści wyłonieni przez jury konkursowe prezentują swoje pomysły, rozwiewając wszelkie wątpliwości – nagranie jest upubliczniane. To z tego roku trwa niemal cztery godziny:

Ostatnim etapem jest głosowanie, w którym może wziąć każdy związany z uczelnią.

– Warto zwrócić uwagę na dużą liczbę pomysłów nadesłanych przez studentów i studentki. Było ich znacznie więcej niż w pierwszej edycji, a do tego to właśnie studenci byli najaktywniejszą grupą, która wzięła udział w internetowym głosowaniu – mówi dr Piotr Górski, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej.

Projekty mogą być pomysłem. Ważne, aby dotyczyły jednego z trzech obszarów:

 • badania,
 • kształcenie,
 • społeczność.

– W tegorocznej edycji mamy naprawdę szeroki zakres zgłoszonych projektów: od pomysłów wspierających badania naukowe, przez różnego typu szkolenia, rozwiązania poprawiające kształcenie i pracę na uczelni, aż po koncepcje skierowane bezpośrednio do studentów – mówi dr Piotr Górski.

Projekty muszą być realizowane na terenie uczelni, ale mogą obejmować zarówno inwestycje, zakup, jak i finansowanie kwestii organizacyjnych. W Polytechnica Nova nie ma górnego limitu budżetu na realizację projektu. To pozwala rozwinąć skrzydła. Jak bardzo?

Centrum stosowania sztucznej inteligencji w badaniach

W kategorii badań zwyciężył projekt Centrum Zastosowań Sztucznej Inteligencji. Pomysłodawcy prezentują CZSI w 37. minucie nagrania.

Pomysł zakłada stworzenie jednostki podnoszącej poziom doskonałości naukowej uczelni poprzez wykorzystanie metod i narzędzi sztucznej inteligencji (AI) w badaniach naukowych. Jak zapewniają pomysłodawcy w opisie projektu, odpowiada on na rosnące zapotrzebowanie w zakresie korzystania z narzędzi i metod AI w badaniach naukowych. Dokładniej mowa o:

 • generowaniu hipotez,
 • projektowaniu eksperymentów,
 • analizie dużych zbiorów danych,
 • uzyskiwaniu wglądów, które mogłyby być niedostępne przy użyciu tradycyjnych metod naukowych.

Centrum ma sprzyjać współpracy między naukowcami różnych wydziałów PWr, oferować szkolenia i kursy dotyczące AI oraz wspierać wymianę kompetencji związanych z AI.

Prototypownie i przestrzeń do pracy dla kół naukowych

Na PWr jest 105 aktywnych kół naukowych i organizacji studenckich. Większość z nich tworzy modele laboratoryjne i prototypy. Są to projekty, których powstanie wymaga zastosowania zaawansowanych narzędzi. I tu – jak zaznaczają pomysłodawcy zwycięskiego projektu: Centrum Innowacji Studenckich – pojawia się problem.

Studenci, aby zrealizować swój pomysł, większą część prac wymagających zaawansowanych narzędzi realizują poza uczelnią, finansują je w ramach własnego budżetu lub ze środków pozyskanych od sponsorów.

W ramach Centrum Innowacji Studenckich powstanie przestrzeń do pracy dla wszystkich aktywnych kół naukowych PWr, w tym warsztaty i prototypownie.

Planujemy tam zatrudnić cztery osoby techniczne. Studenci nie będą mogli wykonywać tam samodzielnie prac, bo sprzęt będzie bardzo zaawansowany. Przeszkolone osoby wspomogą studentów.
Monika Magdziak-Tokłowicz, opiekunka Koła Naukowego PIRM

Prezentację projektu znajdziesz na nagraniu (1:25:31).

Kapsuły dla potrzebujących ciszy

– Projekt sPokójPWr zdobył wiele pozytywnych reakcji zarówno członków jury, jak i głosujących. Zakłada on utworzenie pokojów wyciszenia, z których będą mogli skorzystać pracownicy i studenci – mówi dr Piotr Górski. – Projekt znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju uczelni, która obejmuje między innymi poprawę komfortu i warunków studiowania i pracy. Dlatego z niecierpliwością czekamy na jego realizację – dodaje prorektor ds. studenckich PWr.

Pomysłodawcy projektu zaproponowali stworzenie kapsuł, w których każdy, kto tego będzie potrzebował, może zaznać ciszy i spokoju. Pomysłodawcy zapowiadają stworzenie trzech rodzajów kapsuł:

 • pomieszczenie: wydzielony w budynku pokój lub jego fragment,
 • pokój mobilny: boks akustyczny (gotowy produkt) stawiany w korytarzu,
 • kapsuła uważności sytuowanej w przestrzeni korytarza (podobną kapsułę można zobaczyć w Czasoprzestrzeni przy ulicy Tramwajowej).

„Firmy, które cenią jakość pracy i work-lab w swoich przestrzeniach biurowych, choćby takie jak Google, stosują takie kapsuły jako standard po to, żeby osoby, które są „przebodźcowane”, mogły tam chwilę odpocząć. W tym kierunku dążymy” – powiedział na prezentacji projektu dr Jerzy Łątka, opiekun Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego (prezentacja projektu zob.: 2:52:54 nagrania).

Nagroda i realizacja

Autorzy zwycięskich projektów otrzymają nagrody finansowane przez uczelnię w wysokości 10 tysięcy złotych.

Projekty mają duże szanse na realizację. Zostaną na nie przeznaczone fundusze pochodzące ze środków własnych uczelni lub pozyskane z zewnątrz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl