wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kup Radość w Szklarskiej: Dawny raj uczonych i artystów
Willa Hendricha w Szklarskiej Porębie materiały informacyjne PWr
Willa Hendricha w Szklarskiej Porębie

Politechnika Wrocławska sprzedaje ośrodek Radość w Szklarskiej Porębie. Jego ozdobą jest zabytkowa willa Hermanna Hendricha. Malarz był członkiem artystyczno - naukowej społeczności, która na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowała w Dolinie Siedmiu Domów.

Reklama

Politechnika Wrocławska po raz kolejny szuka chętnego do kupienia ośrodka Radość w Szklarskiej Porębie. Przez wiele lat pod Szrenicą funkcjonował uczelniany kompleks konferencyjno-szkoleniowy.

To w sumie dwie działki o łącznej powierzchni 0,6 hektara. Na jednej stoi obiekt hotelowy (33 pokoje, 108 miejsc, budowa: 1976-1985). Na drugiej zabytkowa willa Hermanna Hendricha, słynnego niemieckiego malarza, pejzażysty, ilustratora. Hendrich był inicjatorem budowy i autorem malowideł w słynnej Hali Legend (Hali Baśni), w których nawiązywał do germańskiej mitologii i lokalnych pogańskich podań.

Kolonia artystów i uczonych

Hendrich był jednym z członków artystyczno-naukowej społeczności, która na przełomie XIX i XX wieku uformowała się w Szklarskiej Porębie. Jej liderami byli pisarze – Carl i Gerhart Hauptmanowie. Drugi – późniejszy noblista, jako jeden z pierwszych uznanych już artystów zamieszkał w Dolinie Siedmiu Domów, w willi zbudowanej w miejscu zrujnowanej wiejskiej chaty.

Wokół szybko zaczęły pojawiać się kolejne malownicze domy i wille, których właścicielami byli naukowcy, artyści, filozofowie. Osiedlili się tu m.in. były rektor berlińskiej Freie Hochschule i były burmistrz Berlina. Dzisiaj ulica Muzealna i jej okolice to jedno z najciekawszych pod względem architektonicznym miejsc w Szklarskiej Porębie.

Po śmierci Hendricha jego dom zajął pisarz i naukowiec - Wilhelm Bölsche.

Uczelnia szuka kupca

Politechnika Wrocławska cenę wywoławczą za cały kompleks ustaliła na 5 mln 938 tys 800 zł (kwota netto). Oferty można składać do 16 lutego 2024 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl