wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nabór wniosków do Funduszu Aktywności Studenckiej
Tramwaj z napisem "Tramwaj zwany pożądaniem" (zdjęcie główne); kobieta w opasce do odbierania fal mózgowych (zdjęcie w kółku) Akcja Tramwaj zwany Pożądaniem (zdjęcie główne); Koło Naukowe Neuron Politechniki Wrocławskiej (zdjęcie w kółku)
Tramwaj z napisem "Tramwaj zwany pożądaniem" (zdjęcie główne); kobieta w opasce do odbierania fal mózgowych (zdjęcie w kółku)

Nabór wniosków do Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST) Wrocławskie Centrum Akademickie ogłasza od 2020 roku. W tym czasie studenci zgłosili ponad 360 pomysłów. Komisja zdecydowała się przyznać dofinansowanie 136 projektom na łączną kwotę ponad 660 tysięcy złotych. W tym roku, aby jeszcze lepiej wspierać studenckie inicjatywy, zmieniono zasady przyznawania dotacji.

Reklama

Wnioski o dotacje mogą składać studenci i doktoranci wrocławskich uczelni (publicznych i niepublicznych) oraz instytutów Państwowej Akademii Nauk, którzy działają w kołach naukowych i organizacjach studenckich. I to się nie zmieniło. Zmodyfikowano za to zasady przyznawania środków, uproszczono zestaw pytań w formularzu wniosku i zwiększono maksymalną kwotę dotacji.

Na co można dostać dofinansowanie z FAST?

Miasto stworzyło FAST, aby wspierać inicjatywy studentów i doktorantów działających w kołach naukowych i organizacjach studenckich. W poprzednich latach dotacje przyznawano przede wszystkim na projekty – mające swój początek i kończące się konkretnym efektem.

W zeszłym roku dofinansowanie otrzymali na przykład studenci Uniwersytetu Medycznego na przejazd tramwaju zwanego pożądaniem. Ten, kto wsiadł do niego, mógł porozmawiać ze współpasażerami o seksie, pożądaniu i chorobach przenoszonych drogą płciową.

Pieniądze dostało też Koło Naukowe Neuron z Politechniki Wrocławskiej. Studenci ubiegali się między innymi o dofinansowanie zakupu opasek z czujnikami do mierzenia fal mózgowych. Dzięki nim mogli badać możliwości sterowania aplikacją mobilną za pomocą BCI (brain-computer interface). Rezultat? Dziś studenci z tego koła odnoszą sukcesy na międzynarodowych zawodach programistów BCI, tworząc narzędzie do bezpośredniej komunikacji mózgu człowieka z komputerem.

W 2024 roku Wrocławskie Centrum Akademickie zmienia zasady

– Upraszczamy formułę, aby jeszcze więcej grup studenckich miało dostęp do miejskiego finansowania – mówi Anna Gil, kierownik projektu.

W praktyce oznacza to, że pieniądze można otrzymać nie tyko, jak było do tej pory, na projekt, ale też na działalność studencką: społeczną, kulturalną i naukowo-badawczą. To może być organizacja wystawy, koncertu lub warsztatów, wyjazd naukowy, spotkanie z autorytetem, wyjazd na konkurs… Innymi słowy na wszystko, co będzie:

  • kreatywne,
  • wyrazem przedsiębiorczości akademickiej,
  • niosło wartość naukową,
  • nieszablonowe i zaskakujące.

W działaniach tych można łączyć siły.

– Mile widziane są wnioski na działalność połączonych sił więcej niż jednego koła naukowego, nawet z różnych uczelni – mówi Anna Gil.

Ważne, aby na wniosku znalazł się podpis rektora uczelni lub dyrektora instytutu albo osoby przez nich upoważnione do reprezentowania instytucji.

Składając wniosek, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na podkreślenie, jak ta konkretna aktywność wpłynie na rozwój naukowy członków studenckich grup.

Do wydania jest 110 tysięcy złotych

Maksymalna kwota, którą można otrzymać w ramach FAST to 15 tysięcy złotych.

– Komisja zastrzega sobie jednak prawo do przyznawania mniejszych kwot, zależnie od oceny wniosku – mówi Anna Gil.

Harmonogram FAST w 2024 roku

  • ogłoszenie konkursu: 5 lutego,
  • termin składania wniosków: do 25 marca,
  • weryfikacja formalno-prawna, posiedzenie komisji i rozstrzygnięcie konkursu: od 26 marca do 24 kwietnia,
  • ogłoszenie wyników: do 24 kwietnia,
  • podpisanie umów dotacyjnych: od 25 kwietnia do 22 maja,
  • rozpoczęcie realizacji działań studenckich: najpóźniej 22 maja,
  • zakończenie realizacji umów dotacyjnych: 31 grudnia,
  • rozliczenie umów dotacyjnych: do stycznia 2025 roku.

Więcej informacji znajdziesz na tronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl