wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miasto Wrocław w ramach idei Smart City rozszerza współpracę z uczelniami wyższymi

Studenci Politechniki Wrocławskiej spróbują stworzyć rozwiązania, które będą mogły realnie poprawić jakość życie mieszkańców Wrocławia i ułatwić funkcjonowanie przestrzeni miejskich. Smart City Wrocław i Politechnika Wrocławska rozpoczynają działania w ramach projektu edukacyjno-badawczego.

Reklama

W tym semestrze studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr dołączą do studentów ASP w ramach projektu „Przyjazne Miasto” i spróbują wspólnie opracować nowe rozwiązania dla dwóch wrocławskich targowisk tak, by stały się one przestrzenią bardziej funkcjonalną oraz innowacyjną. Studenci zostaną podzieleni na grupy interdyscyplinarne, co pomoże im spojrzeć na dane zagadnienie w sposób szerszy, z innej perspektywy i wyjść poza ramy zajęć kierunkowych na uczelni.

– Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej aktywnie rozwijamy ideę SmartCity, łącząc nowoczesne technologie z troską o komfort i dobrostan nas, wrocławian – mówi dr hab. inż. Piotr Szulc, prof. uczelni, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr. – Nasze kursy i projekty koncentrują się na tworzeniu miasta przyszłości – bardziej zrównoważonego, energooszczędnego i inteligentnie zarządzanego. Chcemy, by Wrocław był nie tylko nowoczesny, ale także przyjazny dla środowiska, zdrowy, wygodny i korzystający z zielonych rozwiązań.

<p>Podpisanie umowy o wsp&oacute;łpracy między Politechniką Wrocławską a Gminą Wrocław</p> Grzegorz Rajter
Podpisanie umowy o współpracy między Politechniką Wrocławską a Gminą Wrocław

Jak podkreśla prof. Szulc, współpraca z miastem pozwoli na podejmowanie inicjatyw wpisujących się w filary koncepcji SmartCity, jakimi są technologia, społeczeństwo i środowisko.

– Nawiązanie współpracy z Politechniką Wrocławską to kluczowy krok w kierunku tworzenia inteligentnego miasta, które łączy innowacje z codziennym życiem mieszkańców. Dzięki połączeniu wiedzy akademickiej z praktycznymi rozwiązaniami możemy wspólnie budować przyszłość, w której technologia i zrównoważony rozwój idą w parze z poprawą jakości życia mieszkańców Wrocławia – powiedział Robert Bednarski, Dyrektor ds. SmartCity w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Kolejna edycja projektu Przyjazne Miasto powraca do tematu targowisk miejskich. Tym razem studenci spróbują  zmienić wizerunek Bazaru Komandor i Ryneczku Jemiołowa.

Dziś (14 marca 2025) studenci ASP i PWr spotkali się z przedstawicielkami Biura Rozwoju Gospodarczego UMW. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie wyzwań i problemów z jakimi na co dzień mierzą się te dwa targowiska, a także wskazanie celów, jakimi kierują się władze Miasta, a także zarządcy targowisk i sprzedawcy, by zmienić te przestrzenie na wielofunkcyjne i przyjazne mieszkańcom.

Głównym wyzwaniem dla studentów w kwestii Bazaru Komandor będzie zaprojektowanie nowoczesnej hali handlowo-usługowej i miejsca spotkań dla mieszkańców. Natomiast Ryneczek Jemiołowa wymaga zaprojektowania rozwiązań, które podniosą jego atrakcyjność związaną m.in. z promocją lokalnych i ekologicznych produktów, a także włączenie terenów zielonych wokół placu handlowego do jego integralnych działań rekreacyjno-edukacyjno-handlowych.

<p>Studenci Politechniki Wrocławskiej i ASP wsp&oacute;lnie opracują rozwiązania dla wrocławskich targowisk. Na zdjęciu grupa student&oacute;w na spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia</p> Grzegorz Rajter
Studenci Politechniki Wrocławskiej i ASP wspólnie opracują rozwiązania dla wrocławskich targowisk. Na zdjęciu grupa studentów na spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia

W tej edycji kolejnym krokiem będzie podział studentów na grupy interdyscyplinarne, które przeanalizują problemy wybranego przez siebie targowiska, przeprowadzą wizję lokalną i rozpoczną pracę nad stworzeniem wstępnego projektu udoskonalającego przestrzeń targową. Następnie projekty te zostaną poddane konsultacji z grupą ekspertów z miasta, uczelni i targowisk, po to, aby ich ostateczna forma odpowiadała na potrzeby wszystkich stron zainteresowanych poprawą funkcjonalności i atrakcyjności tych miejsc.

– Dzięki współpracy Katedry Wzornictwa, Wydziału Mechaniczno-Energetycznego oraz Urzędu Miasta Wrocławia studenci uczą się nie tylko od siebie nawzajem, lecz także, dzięki ekspertom z różnych dziedzin, zyskują świadomość technicznych ograniczeń i możliwości. Taka współpraca to najlepszy dowód na to, że łączenie różnych perspektyw i kompetencji prowadzi do tworzenia miejsc, które są nie tylko ładne i nowoczesne, ale przede wszystkim praktyczne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb ludzi – powiedział Krzysztof Kubasek, koordynator projektu „Przyjazne Miasto” z Katedry Wzornictwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pod koniec semestru ostateczne projekty zostaną ocenione pod kątem ich ewentualnego wdrożenia w mieście.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama