wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj laureatów konkursu „Wrocławska Magnolia”. Opisali jak poprawić jakość życia we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Dorota Szypulska, laureatka pierwszego miejsca razem ze swoim promotorem dr inż. Stanisławem Miodońskim fot. Paulina Falkiewicz
Dorota Szypulska, laureatka pierwszego miejsca razem ze swoim promotorem dr inż. Stanisławem Miodońskim

W Ogrodzie Botanicznym wręczono nagrody za najlepsze prace magisterskie, których tematyka dotyczyła poprawy szeroko rozumianej jakości życia wrocławian. Konkurs „Wrocławska Magnolia” jest przeznaczony dla absolwentów wrocławskich szkół wyższych.

Reklama

„Wrocławska Magnolia” - pomysł na poprawę jakości życia w mieście

Do konkursu zgłosili się studenci, którzy napisali w tym roku swoją pracę magisterską związaną z tematem poprawy jakości życia wrocławian. W tym roku jury oceniło 24 rozprawy z dziewięciu uczelni: Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Wychowania Fizycznego, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Bankowej.

Zawsze spoglądamy na prace z punktu widzenia tego, jakie znaczenie dla Wrocławia mogą mieć, jeśli znajdą odpowiednie instytucje, które się nimi zainteresują. Przyglądamy się i zabiegamy o to, aby miały zastosowanie i ciąg dalszy.
Tomasz Janoś, dr Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi

Organizatorem konkursu jest Wrocławskie Centrum Akademickie, miejska instytucja koordynująca działania między uczelniami, naukowcami, biznesem i samorządem Wrocławia.

Ostatecznie wytypowano pięcioro laureatów. Pula nagród wyniosła 40 tys. zł.

Laureaci:

  • Pierwsze miejsce, 10 tys. złotych: Dorota Szypulska, Politechnika Wrocławska - „Analiza zagospodarowania piany z komór osadu czynnego w procesie fermentacji metanowej we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków”
  • Drugie miejsce, 8 tys. złotych: Katarzyna Pilna, Akademia Sztuk Pięknych - „Obiekty wspomagające funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami w spektrum autyzmu”
  • Trzecie miejsce, 7 tys. złotych: Michalina Dorochowicz, Akademia Sztuk Pięknych - „Projekt mebla wspomagającego dla osób starszych. Pomocnik wstawania oraz siadania z funkcją podnóżka” oraz Patrycja Szczepańska, Uniwersytet Medyczny - „Ocena przydatności HAI-1, STMN-1 i TN-C w diagnostyce raka pęcherza moczowego”
  • Wyróżnienie, 4 tys. złotych: Wojciech Jarosz, Dolnośląska Szkoła Wyższa - „Grafika 3D w edukacji dzieci i młodzieży”
  • Wyróżnienie, 4 tys. złotych: Marta Kirpa, Dolnośląska Szkoła Wyższa - „Dziecko z cukrzycą w grupie przedszkolnej. Studium przypadku”

Pierwsze miejsce - temat pracy

Pierwsze miejsce w konkursie „Wrocławska Magnolia” przyznano studentce Politechniki Wrocławskiej - Dorocie Szypulskiej za pracę pt. „Analiza zagospodarowania piany z komór osadu czynnego w procesie fermentacji metanowej we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków”.

Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska w swojej pracy pisze o ważnym aspekcie większych miast, jakim jest oczyszczanie ścieków. Powstaje w nich sezonowo warstwa kożucha, który jest uciążliwy pod względem przykrego zapachu dla mieszkających blisko ludzi, ale też dla samego procesu oczyszczania ścieków.

Dorota Szypulska: - Nie możemy go aktualnie odbierać i fermentować razem z osadami, ze względu na to, że jest zbyt duże ryzyko tego, że on się wypieni i w reaktorach fermentacyjnych „wyjdzie górą”. Stwarza wiele problemów technologicznych i jest zagrożeniem dla pracowników, ponieważ jest to biomasa, która nie bierze czynnego udziału w procesie oczyszczania ścieków. Te zanieczyszczenia są wynoszone na powierzchnię.

Ideą pracy jest wykorzystanie kwasu azotowego III do dezintegracji kożucha i przetwarzania w procesie fermentacji metanowej razem z osadami. W efekcie uzyskujemy zwiększoną produkcję metanu, więc rozwiązanie jest korzystne ekonomicznie. Udało nam się też sprawdzić, że ryzyko wypieniania jest niższe po zastosowaniu kwasu azotowego III niż w sytuacji, kiedy nie był on używany. Dzięki temu mamy pewne zabezpieczenie i może przynieść korzyści zarówno dla samego procesu oczyszczania ścieków, jak i dla wszystkich mieszkańców.
Dorota Szypulska, laureatka konkursu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl