wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wymiary Samotności, czyli jak walczyć z poczuciem osamotnienia. Otwarta konferencja popularno-naukowa
Na zdjęciu Andrzej Piaseczny i Anna Wyszkoni, ambasadorzy akcji Rok Dobrych Relacji – Przeciw Samotności Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu Andrzej Piaseczny i Anna Wyszkoni, ambasadorzy akcji Rok Dobrych Relacji – Przeciw Samotności

Po pandemii co czwarty Europejczyk deklaruje poczucie osamotnienia. To dwa razy więcej niż w 2016 roku. Wśród Polaków na samotność skarży się aż 16,5 proc. Mamy nową chorobę cywilizacyjną? Dołącz 24 października do otwartej konferencji Wymiary Samotności i posłuchaj, jak walczyć z samotnością.

Reklama

Konferencja organizowana jest w ramach Wrocławskiego Roku Dobrych Relacji – Przeciw Samotności

Głównym jej celem jest pokazanie, że o samotności i poczuciu osamotnienia można, trzeba i warto mówić. Organizatorzy – Akademia Młodych Uczonych i Artystów oraz Wrocławskie Centrum Akademickie i Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego – potraktowali ten temat szeroko: jako chorobę, problem społeczny, filozoficzny i artystyczny.

Na spotkanie można przyjść osobiście albo uczestniczyć online.

Praktyczne rozważania o samotności

Spotkanie otworzy prof. Jan Miodek, który opowie o samotności i radości w języku. Kolejne wykłady będą dotyczyły m.in.:

  • biochemicznych aspektów samotności i stresu – wykład dr n. med. Jowity Halupczok-Żyły,
  • samotności kobiet w nauce – wykład dr inż. Weroniki Urbańskiej,
  • zmagań z kryzysem psychicznym – wykład dr Małgorzaty Włodarczyk.

W pierwszym wykładzie chcemy pokazać, że samotność w dużej mierze wynika z gospodarki hormonalnej. Oznacza to, że już odpowiednią stymulacją można sobie pomóc.
dr Urszula Komarnicka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Akademii Młodych Uczonych i Artystów

Będzie też wykład o samotności osób, które doświadczają mobbingu w pracy. Ludzie zastraszani boją się mówić o swoich kłopotach, często nie znajdują też pomocy w odpowiednich instytucjach.

– Będziemy mówić nie tylko o tym, jak przejawia się osamotnienie mobbingowanej osoby, ale też, jak wygląda procedura antymobbingowa, gdzie szukać wsparcia i jak się go domagać – mówi dr Urszula Komarnicka.

Samotność w filozofii i sztuce

W części teoretycznych rozważań o samotności przewidziano wystąpienia przedstawicieli nauk humanistycznych, głównie filozoficznych i artystycznych, w tym np.:

  • samotności w ujęciu filozoficznym – wykład np. dr Agnieszki Bandury,
  • samotności w poezji – wykład dr Kamili Morawskiej,
  • czy społeczeństwo istnieje – wykłady mgr Aleksandry Horowskiej i dr Urszuli Lisowskiej.

W moich rozważaniach o społeczeństwie chcę skupić się na filozofii Hannah Arendt, która odróżnia samotność jako stan o twórczym potencjale od osamotnienia, które ma negatywny wpływ na nasze życie.
dr Urszula Lisowska z Zakładu Filozofii Społecznej i Polityki Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Akademii Młodych Uczonych i Artystów

Szczegóły programu TUTAJ

Wspólne słuchanie muzyki

W ramach konferencji organizowany jest też Koncert Kompozytorski, przygotowany przez dr. Adama Porębskiego, prodziekana na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej.

W programie są utwory, które specjalnie na tę okazję skomponowali muzycy: Agata Zemla, Maciej Powięrża, Rafał Barcella i Alina Dzięcioł. Tematem kompozycji jest samotność.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (budynek E, I piętro, pl. Jana Pawła II nr 2).

Jak wziąć udział w konferencji

Konferencja Wymiary Samotności jest otwarta dla wszystkich. Odbędzie się w sali Inkubatora Przedsiębiorczości E-Sportu (Kompleks Hotelu GEM) przy ul. Mianowskiego 2b.

Wykłady będą miały charakter popularno-naukowy, taka aby każdy wyniósł coś dla siebie.
dr Urszula Komarnicka

Wstęp jest wolny, ale organizatorzy proszą o zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres mailowy: amuia[at]um.wroc.pl lub pod numerem tel. 71 770 20 26.

Konferencja będzie również transmitowana online. Link zostanie opublikowany na stronach: https://akademia.wroc.pl/ oraz https://wca.wroc.pl/.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl