Konferencja organizowana jest w ramach Wrocławskiego Roku Dobrych Relacji – Przeciw Samotności
Głównym jej celem jest pokazanie, że o samotności i poczuciu osamotnienia można, trzeba i warto mówić. Organizatorzy – Akademia Młodych Uczonych i Artystów oraz Wrocławskie Centrum Akademickie i Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego – potraktowali ten temat szeroko: jako chorobę, problem społeczny, filozoficzny i artystyczny.
Na spotkanie można przyjść osobiście albo uczestniczyć online.
Praktyczne rozważania o samotności
Spotkanie otworzy prof. Jan Miodek, który opowie o samotności i radości w języku. Kolejne wykłady będą dotyczyły m.in.:
- biochemicznych aspektów samotności i stresu – wykład dr n. med. Jowity Halupczok-Żyły,
- samotności kobiet w nauce – wykład dr inż. Weroniki Urbańskiej,
- zmagań z kryzysem psychicznym – wykład dr Małgorzaty Włodarczyk.
W pierwszym wykładzie chcemy pokazać, że samotność w dużej mierze wynika z gospodarki hormonalnej. Oznacza to, że już odpowiednią stymulacją można sobie pomóc.dr Urszula Komarnicka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Akademii Młodych Uczonych i Artystów
Będzie też wykład o samotności osób, które doświadczają mobbingu w pracy. Ludzie zastraszani boją się mówić o swoich kłopotach, często nie znajdują też pomocy w odpowiednich instytucjach.
– Będziemy mówić nie tylko o tym, jak przejawia się osamotnienie mobbingowanej osoby, ale też, jak wygląda procedura antymobbingowa, gdzie szukać wsparcia i jak się go domagać – mówi dr Urszula Komarnicka.
Samotność w filozofii i sztuce
W części teoretycznych rozważań o samotności przewidziano wystąpienia przedstawicieli nauk humanistycznych, głównie filozoficznych i artystycznych, w tym np.:
- samotności w ujęciu filozoficznym – wykład np. dr Agnieszki Bandury,
- samotności w poezji – wykład dr Kamili Morawskiej,
- czy społeczeństwo istnieje – wykłady mgr Aleksandry Horowskiej i dr Urszuli Lisowskiej.
W moich rozważaniach o społeczeństwie chcę skupić się na filozofii Hannah Arendt, która odróżnia samotność jako stan o twórczym potencjale od osamotnienia, które ma negatywny wpływ na nasze życie.dr Urszula Lisowska z Zakładu Filozofii Społecznej i Polityki Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Akademii Młodych Uczonych i Artystów
Szczegóły programu TUTAJ
Wspólne słuchanie muzyki
W ramach konferencji organizowany jest też Koncert Kompozytorski, przygotowany przez dr. Adama Porębskiego, prodziekana na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej.
W programie są utwory, które specjalnie na tę okazję skomponowali muzycy: Agata Zemla, Maciej Powięrża, Rafał Barcella i Alina Dzięcioł. Tematem kompozycji jest samotność.
Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (budynek E, I piętro, pl. Jana Pawła II nr 2).
Jak wziąć udział w konferencji
Konferencja Wymiary Samotności jest otwarta dla wszystkich. Odbędzie się w sali Inkubatora Przedsiębiorczości E-Sportu (Kompleks Hotelu GEM) przy ul. Mianowskiego 2b.
Wykłady będą miały charakter popularno-naukowy, taka aby każdy wyniósł coś dla siebie.dr Urszula Komarnicka
Wstęp jest wolny, ale organizatorzy proszą o zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres mailowy: amuia[at]um.wroc.pl lub pod numerem tel. 71 770 20 26.
Konferencja będzie również transmitowana online. Link zostanie opublikowany na stronach: https://akademia.wroc.pl/ oraz https://wca.wroc.pl/.