wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Bolidy, gry i tańczenie rumodaja. Dni Aktywności Studenckiej na Politechnice Wrocławskiej (ZDJĘCIA)

W „Serowcu” na Politechnice Wrocławskiej wielkie poruszenie. Na piętrze stoiska, na parterze stoiska, na patio pokazy. W sumie swoją ofertę pokazało 73 wystawców: kół naukowych i hobbystycznych oraz organizacji studenckich. Zobacz, czym kusili nowy narybek.

Reklama

Każdy semestr na Politechnice Wrocławskiej zaczyna się Dniem Aktywności Studenckiej (DAS), gdy organizacje studencki prezentują swoją działalność. W tym roku „zimowy” DAS miał miejsce w środę 18 października. W budynku C-13 (tzw. Serowcu) stanęły stoiska 73 kół naukowych i organizacji studenckich, były konkursy, gry, pokazy i wspólne odtańczenie rumodaja –  (nie)oficjalnego tańca studentów PWr.

To dzień, gdy koła naukowe wychodzą ze swoich garaży i pokojów, aby zaprezentować, czym się zajmują, i skłonić do dołączenia nowych członków.
Dominika Łuczak, członkini zarządu Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej, organizatora wydarzenia

Odwiedzających było wielu, i wielu już zapisało się do wybranego koła:

– Z kolegą zapisaliśmy się na wioślarstwo – mówi Filip, który na PWr studiuje mechanikę budowy maszyn. – Chcę wzmocnić plecy i nogi – dodaje.

– Mnie zainteresowały też bolidy – dodaje Maciej.

Maja, która studiuje biotechnologię, w tym roku rozgląda się za kołem zbieżnym z jej kierunkiem:

– Teraz należę do Koła Naukowego Automatyki i Robotyki „Robocik”. Zajmuję się tam marketingiem, fundraisingiem i pozyskiwaniem sponsorów. To są przydatne umiejętności i wiele nowego się nauczyłam, ale teraz chcę znaleźć coś w swoim kierunku – wyjaśnia.

Zobacz na zdjęciach, jak wielka to była impreza:

Koła naukowe: nauka teoretyczna i eksperymentalna

Przy każdym stoisku stoją 2–3 osoby, z którymi można porozmawiać o tym, czym zajmuje się koło, jakie mają plany jego członkowie i jak przebiega rekrutacja. Rozrzut dziedzin, tematów i projektów jest imponujący. Dla przykładu, oto Koło Naukowe Fizyków Nabla.

Studenci z KN Fizyków Nabla zajmują się teoretyczną i eksperymentalną fizyką. A dokładniej piszą programy na komputery wektorowe oraz zajmują się nanotechnologią.

W planach w ramach eksperymentu fizycznego chcemy wybudować akcelerator cząstek.
Maria, wiceprezeska koła, studentka inżynierii kwantowej

W kole działa również sekcja Journal Club, w którym studenci analizują i uczą się pisać naukowe teksty.

– Nie trzeba być aktywnym członkiem naszego koła. Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku i uczestniczenia w spotkaniach z naukowcami Polskiej Akademii Nauk lub w wycieczkach po laboratoriach Politechniki – mówi Maria.

Koła naukowe, które działają na rzecz wrocławian

Koła naukowe PWr działają nie tylko dla nauki. Przykładem organizacji podejmującej prospołeczne działania jest Koło Naukowe Optyki Widzenia Visus.

Jego członkowie działają na kilku płaszczyznach: organizują szkolenia z optyki widzenia, przygotowują konferencję dla studentów optyki i działają społecznie.

W planach mamy zbadanie dzieci z siódmej klasy w jednej ze szkół na Biskupinie. To specyficzny rok, ponieważ z powodu pandemii dzieci te ominęło obowiązkowe badanie wzroku, które zazwyczaj przeprowadza się w piątej klasie.
Anna, prezeska koła, studentka optyki

To niejedyna taka akcja. Współpracując z Fundacją Wzrok Ubogim członkowie koła zbadali wzrok osobom biednym, przygotowali dla nich również okulary.

– Są to często osoby, które nigdy w życiu nie badały wzroku – mówi Anna.

Koła naukowe współpracują ze sobą

Najciekawsze są projekty, które powstają dzięki współpracy studentów wielu dziedzin. Koło Naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego jest jednym z wielu przykładów. 

Na pierwszy rzut oka koło to jest dość hermetyczne. Działa na Wydziale Architektury i z głównie z tego wydziału są jej członkowie. Zajmują się projektowaniem, tworzeniem prototypów architektonicznych i małą stolarką.

Kręci nas praca z konkretnym materiałem, ale aby nasze projekty były ciekawsze, współpracujemy z akustykami.
Julia, członkini zarządu koła, studentka architektury

Ważnym obszarem działalności są również spotkania i wykłady, które koło organizuje w Czasoprzestrzeni. Znajdziecie je pod nazwą Chill-Out Architecture. Dołączyć do nich może każdy.

Studenckie kluby hobbystyczne

Na DAS-ie nie zabrakło kół hobbystycznych. Można było poznać działalność orkiestry, chóru, klubu tańca, klubu turystycznego i wioślarskiego. Ciekawą ofertę zaprezentował też Międzyuczelniany Klub PrzeWrotka.

Dołączyć do nich może każdy: student, doktorant, każdy wrocławianin. Podstawową działalnością koła jest organizowanie szkolenia przygotowawczego do pływania kajakiem oraz spływów kajakowych.

Harmonogram jest taki: w lutym i marcu zbierane są zgłoszenia osób zainteresowanych kajakarstwem, w kwietniu i maju organizowany jest kurs: teoretyczny, przygotowawczy na basenie z przewracania się w kajaku i praktyczny z wiosłowania już na zbiorniku wodnym.

Po kursie, od maja, można już uczestniczyć w spływach po Odrze i okolicznych jeziorkach, a latem można dołączyć do spływu rzekami Alpy. Koszt pokrywa uczestnik, ale klub udostępnia sprzęt.

A jesienią i zimą?

– Zapraszamy na klubowe spotkania na barkę „Irena” w każdy czwartek o godzinie 19.00. Będą planszówki, spotkania z gośćmi specjalnymi i integracja z członkami klubu – mówi Jakub Olejnik, prezes klubu, student automatyki i robotyki.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl