Uczestnicy zostali podzieleni na 15-osobowe grupy. Zajęcia prowadzili instruktorzy AWL.
Zagrożenie? Kryzys? Cywile uczyli się działań w trudnych warunkach
Ochotnicy zostali zaznajomieni z bronią, poznali jej działanie, a także mieli możliwość strzelić z niej na symulatorze „Śnieżnik”.
W trakcie szkolenia każdy mógł rzucić granatem szkolnym, poznać podstawy survivalu (rozpalanie ogniska, uzdatnianie wody czy maskowanie), walki wręcz (podstawowe chwyty i uderzenia) oraz zasady nawigowania w terenie (posługiwanie się mapą i busolą).
Jednym z ciekawszych dla kursantów tematów były zajęcia z taktyki. Realność szkolenia zapewniło użycie laserowego symulatora strzelań (LSS) znajdującego się na wyposażeniu AWL. Kursanci pod okiem wojskowych instruktorów poznali zasady udzielania pierwszej pomocy.informuje Akademia Wojsk Lądowych
- Chciałbym wiedzieć jak się zachować w sytuacji zagrożenia – powiedział jeden z ochotników – Dawid – który zapisał się na szkolenie, bo – jak twierdzi - chciał zdobyć nowe doświadczenie, które może mu się przydać w przyszłości.
Zajęcia były nastawione na praktykę, tak by uczestnik mógł na czas projektu poczuć się jak żołnierz. Kursanci zapoznali się również z bazą szkoleniową Akademii oraz sprzętem Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.