wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ile studenci płacą, aby mieszkać we Wrocławiu? Zobacz, jakie są ceny akademików, depotów i pokojów
Widok na akademiki "Kredkę" i "Ołówek" (zdjęcie główne); dwie dłonie, na palcu górnej wisi srebrny klucz Tomasz Hołod (zdjęcie główne), Pixabay (zdjęcie w kółku)
Widok na akademiki "Kredkę" i "Ołówek" (zdjęcie główne); dwie dłonie, na palcu górnej wisi srebrny klucz

Opłaty za miejsce w akademiku wzrosły, ale nie na każdej uczelni, a ceny wynajmu pokoju w mieszkaniu studenckim nie spadły. Jest drogo. Zobacz, ile student płaci, aby mieszkać we Wrocławiu.

Reklama

We wrześniu inflacja spadła do 8,2 procent. Analitycy tłumaczyli to obniżką cen żywności i paliwa. Czy na co dzień odczuwamy zmianę, niech każdy oceni po paragonach. Jedno jest pewne: wynajmujący miejsce w akademiku lub pokój w mieszkaniu studenckim raczej tego nie zauważają.

Ceny akademików w górę, ale nie wszędzie

Ceny wrocławskich akademików na tle pozostałych miast akademickich są wysokie. Drożej jest właściwie tylko w Poznaniu (wg opracowania rankomat.pl). Ale to już chyba taka nasza „tradycja”, ponieważ w zeszłym roku też było we Wrocławiu najdrożej.

Ceny akademików Uniwersytetu Wrocławskiego

Na UWr nowy cennik obowiązuje od 1 lipca. Opłaty za pokój wzrosły o 100–300 zł w zależności od akademika i standardu pokoju.

Najdroższe są „Kredka” i „Ołówek” (pl. Grunwaldzki 30), gdzie za miejsce w pokoju dwuosobowym studenci płacą 780 zł, a za pokój jednoosobowy 1350 zł. Najtańsza jest „Słownianka” i „Parawanowiec” (również pl. Grunwaldzki). W tych akademikach pokój dwuosobowy kosztuje 630 zł, a pokój jednoosobowy 999 zł.

Jeszcze nie wiadomo, czy po jesiennym naborze zostaną jakieś miejsca dla spóźnialskich. Na stronie UWr jest co prawda informacja, że informacji o wolnych miejscach w akademikach należy szukać po 20 października. Ale to nie nastąpi dziś ani jutro, bo uczelnia czeka jeszcze na studentów z zagranicy.

Ceny akademików Politechniki Wrocławskiej

Politechnika Wrocławska w tym roku nieco zmodyfikowała cennik za akademiki, ale nie podniosła cen.

W akademikach T-2, T-3, T-4, T-6 i T-16 studenci płacą za pokój jednoosobowy 830 zł, dwuosobowy 570 zł, a trzyosobowy 500 zł. Osoby, które nie posiadają statusu studenta płacą 900 zł za pokój jednoosobowy, 620 zł dwuosobowy i 540 zł za pokój trzyosobowy.

O 70 zł droższe są akademiki T-15, T-17, T-19 i T-22. W ich też pojawił się moduł za 1450 zł (1570 zł dla osoby bez legitymacji studenckiej).

Jak wiele jest osób stara się o zakwaterowanie w domu studenckim, może świadczyć czas, jaki mieli studenci na złożenie wniosku w ramach niewykorzystanych miejsc w akademikach. Nabór trwał jeden dzień! I niestety już minął, 9 października.

Ceny w prywatnych akademikach mocno w górę

Po cenach widać, że depotom bliżej do kawalerek niż akademików. W zeszłym roku pokój jednoosobowy z aneksem kuchennym i prysznicem w Basecamp przy ul. Sienkiewicza kosztował ok. 1950 zł w tym roku już 2550 zł.

Podobny jest koszt mieszkania w Student Depot przy ul. Robotniczej. Jednoosobowe studio (16 metrów kwadr.) z aneksem kuchennym i łazienką kosztuje miesięcznie 2500 zł.

Ceny pokojów w mieszkaniach studenckich

O, ta opcja daje wiele możliwości. I nawet w październiku można znaleźć atrakcyjne oferty, ponieważ aż jedna czwarta studentów szuka pokoju już po rozpoczęciu roku akademickiego (statystyki Otodom).

A ogłoszenia zmieniają się w jak kalejdoskopie. Z cenami jest różnie, wahają się od 900 zł do 1500 zł:

  • pokój w mieszkaniu trzypokojowym blisko PKP – 1300 zł, przy Prądzyńskiego – 1540 zł;
  • pokój w mieszkaniu czteropokojowym na Szczepinie – 1100 zł, a na Nadodrzu – 1000 zł;
  • pokój (10 metrów kwadr.) w mieszkaniu sześciopokojowym na Popowicach – 900 zł.

Do tych cen należy doliczyć opłaty – ok. 300 zł.

Podobnie jak w przypadku akademików te ceny również należą do najwyższych w Polsce. Tylko w Krakowie jest drożej (raport rankomat.pl).

W przypadku mieszkań studenckich pojawia się jeden mankament. Wiele ogłoszeń kierowanych jest do osób pracujących, bez zwierząt i ze wskazaniem na płeć. I trzeba, niestety, liczyć się z „castingiem”, który bywa koszmarem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl