wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Bateria lodowa to wynalazek opracowany we Wrocławiu
Bateria lodowa została opracowana we Wrocławiu materiały prasowe Rawlplug / Adobe Stock
Bateria lodowa została opracowana we Wrocławiu

Gromadzi energię, kiedy się to opłaca, a oddaje, kiedy zajdzie taka potrzeba. Po dwóch latach pracy i serii testów wrocławska firma wdrożyła opatentowany wynalazek, który nie ma swojego odpowiednika na całym świecie.

Reklama

Bateria lodowa (Ice Battery System) jest rozwiązaniem powstałym w wyniku ścisłej współpracy firm: Rawlplug i Wentima oraz specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. To innowacyjny systemem akumulacji energii chłodniczej z wykorzystaniem przemiany fazowej i ciepła odpadowego.

Bierz energię, kiedy najbardziej się opłaca

Bateria lodowa działa w dobowym cyklu ładowania i rozładowania. Pobiera energię elektryczną w nocy, operując na najniższych stawkach, a oddaje w dzień, umożliwiając w ten sposób przesunięcie szczytu poboru energii w trybie dzień–noc lub kiedy jest największe i najmniejsze zapotrzebowanie na energię.

Modułowy system pozwala na wdrożenie i rozbudowę baterii lodowej zarówno w obrębie nowych, jak i istniejących już instalacji.

- Bateria umożliwia bardziej efektywne gospodarowanie energią. Rozładowujemy ją, gdy zużycie i cena energii są najwyższe. Urządzenie pełni więc rolę stabilizatora, energetycznego bezpiecznika, który pozwala na dostosowanie zużycia energii do taryf, gdyż większość firm płaci więcej za energię w dzień niż w nocy – mówi serwisowi Nauka w Polsce jeden z konsultantów wynalazku, dr inż. Piotr Piechota z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. -  System baterii lodowej pozwala na bardziej efektywne – a przez to również bardziej ekologiczne – gospodarowanie energią przez operowanie na peakach i off-peakach

Bateria lodowa: jak to działa?

W zasobniku Ice Battery znajdują się rdzenie z roztworem wodnym oraz rodnikami przyspieszającymi krystalizację. W trakcie magazynowania energii chłodniczej, np. w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, w otoczonych przez zimny glikol rdzeniach dochodzi do zamrożenia czynnika. Zmagazynowaną w ten sposób energię chłodniczą można następnie wykorzystać w ciągu dnia.

Bateria lodowa nie jest jednak tylko magazynem energii chłodniczej. To kompletny system, który magazynuje również ciepło, a ponadto jest w stanie optymalizować pobory i zużycie energii pod względem kosztowym, bazując na najniższych stawkach za energię elektryczną.
Michał Wojsa, firma Wentima

Niedzielna energia ze Słońca

Z jednej jednostki energii elektrycznej bateria lodowa potrafi wyprodukować i zmagazynować trzy jednostki energii chłodniczej oraz ponad trzy jednostki ciepła, które podczas zamrażania wyrzuca agregat chłodniczy.

Dzięki baterii lodowej Rawlplug wykorzystuje już nadwyżki z fotowoltaiki. Są one magazynowane m.in w niedziele, kiedy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, a oddawane w poniedziałki, w postaci chłodu potrzebnego w procesach produkcyjnych. W ten sposób wrocławski zakład jest w stanie uzyskać aż 56 dni darmowej energii w skali roku przy założeniu, że nadwyżki zostaną odnotowane tylko w niedziele.

Dzięki swojej modułowej budowie system Ice Battery nie wymagał przebudowy infrastruktury we Wrocławiu. By uzyskać oczekiwane efekty, wystarczyło wpiąć go w już istniejącą instalację.

Z troską o ekologię

Oszczędności i zwiększenie wydajności to główne, ale niejedyne zalety Ice Battery System, który ma również duże znaczenie w kontekście ochrony środowiska.

Nasza bateria lodowa składa się z wody, tworzywa i stali. O jej utylizację nie musimy się martwić nie tylko ze względu na pozbawiony kwasów skład – mówi Michał Wojsa. - Ten system po prostu się nie zużywa. Jego sprawność nie zmniejsza się z czasem, a jedyna rzecz, na jaką należy zwracać uwagę podczas użytkowania, to poziom roztworu wodnego.

Dla serwisu Nauka w Polsce pomysł wrocławian zrecenzował prof. Tadeusz Bohdal, kierownik Katedry Energetyki na Politechnice Koszalińskiej.

- Jako nowość można uznać szczegółowe rozwiązania, które poprawiają sprawność energetyczną tych procesów. Jednak autorzy ich nie podają, tłumacząc to tajemnicą patentów. Odwracanie procesów wiąże się zawsze ze stratami energii. Podany zysk wynoszący 20 procent wynika zapewne z cen energii w różnych okresach (taryfa nocna i dzienna) – mówi uczony. - Podsumowując można stwierdzić: idea stara, nowe rozwiązanie. Proponowana metoda może przynieść znaczne korzyści w skali przemysłowej, ale musi być firma, która wykorzystuje znaczne ilości mocy chłodniczej.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl