wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Politechnika: Tołpówka po wielkim remoncie

Półtora roku trwała renowacja willi w kapusie zajmowanym przez studentów architektury. Zrujnowaną Tołpówkę dziesięć lat temu Politechnika odkupiła od Uniwersytetu Przyrodniczego.

Reklama

Okazałą willę u zbiegu ulic Rozbrat i Chemicznej wybudowano w 1903 r. Secesyjny budynek był częścią kompleksu zajmowanego przez Szkołę Rzemiosł Budowlanych. II wojnę przetrwał w dobrym stanie, po 1945 r. swoją pracownię miał tu biolog prof. Stanisław Tołpa. Uczony, pierwszy rektor wrocławskiej uczelni rolniczej, pracował tu nad preparatem uzyskiwanym z torfu. W latach 80. ogłoszono, że specyfik wspomaga odporność i, mimo braku badań klinicznych, może pomóc w leczeniu raka. Do Tołpówki, jak ochrzczono budynek, ściągały tysiące ludzi szukających pomocy. Budynek po wojnie niemal nie był remontowany. Przeprowadzone w latach 70. prace, w czasie których dobudowano tzw. bunkier na torf, oraz rozbudowano laboratoria, jedynie przyspieszyły degradację obiektu. W 2006 r. Politechnika odkupiła go od Uniwersytetu Przyrodniczego, już wtedy było wiadomo, że remont nie skończy się na załataniu dachu.

– Od piwnic budynek zżerała wilgoć, dach był kompletnie do remontu, miejscami trzymał się na prowizorycznych konstrukcjach, tynk odpadał płatami – mówi dr Agnieszka Gryglewska, koordynatorka remontu budynku. Gruntownego remontu wymagały dach, więźba dachowa, stropy, schody, należało rozebrać przypadkowo stawiane ścianki działowe, renowację przeszły drzwi i okna przez dekady pokrywane kolejnymi warstwami farb olejnych.

Zachowano oryginalną stolarkę okienną, zewnętrzne rolety i drzwi, ocalały nawet oryginalne klamki z brązu, zamki w drzwiach, balustrady, okucia okienne. Kolor klatki schodowej i dekoracji ustalono na podstawie wielu prób i analiz. – Dopiero dzisiaj widoczne są ornamenty na elewacji, które przez lata były schowane pod grubą warstwą brudu – mówi dr Agnieszka Gryglewska. Wyremontowano także studnie doświetlające. Dzisiaj w budynku są pokoje wykładowców, laboratoria, sale ćwiczeniowe.

– Okolica budynku Wydziału Architektury to nadzwyczajne miejsce, piękny przykład miejskiej secesyjnej zabudowy. Tołpówka to jeden z jej elementów, ale warto pomyśleć o odnowieniu budynków w sąsiedztwie – podkreśla dr Agnieszka Gryglewska.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl