wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pałac Ballestremów odzyska dawny blask

Przyszłość pałacu

Podziemny klub, biura i restauracja - to wszystko znajdzie się w Pałacu Ballestremów po gruntownym remoncie. Obecnie sprawdzane są oferty przetargowe na wykonawcę prac budowlanych i konserwatorskich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to modernizacja pałacu rozpocznie się w marcu.

­– Prace remontowe obejmą całą nieruchomość. Renowacji oraz konserwacji zostaną poddane wszystkie zabytkowe elementy. Zostaną wbudowane nowe instalacje, a budynek będzie miał m.in. windy – mówił Marek Miśniakiewicz, wiceprezes zarządu LOOK Finansowanie Inwestycji S.A.

Remont Pałacu Ballestremów potrwa 20 miesięcy. W ramach inwestycji dawny charakter odzyska także przylegający do posiadłości ogród.

Sprzedaż pałacu

W lipcu 2012 roku gmina Wrocław sprzedała pałac Ballestremów za 8,25 mln zł. Nowym właścicielem budynku została spółka LOOK Finansowanie Inwestycji S.A. W związku z tym, że pałac jest wpisany do rejestru zabytków, zastosowano 30 procentową bonifikatę. Cena wywoławcza wynosiła 7,5 mln zł. Nieruchomość przy ul. Włodkowica 4 ma około 1,5 tys. mkw powierzchni użytkowej. Znajduje się na 20 arowej działce.

Historia budynku

Pałac budowano w latach 1898-99. Właścicielem budynku był  hrabia Franz Xaver von Ballestrem, który był  przewodniczącym Reichstagu oraz działaczem Partii Katolickiej. Projektantem obiektu był Albert Grau, ten sam architekt, który zaprojektował we Wrocławiu m.in szpital przy ul. Poniatowskiego czy siedzibę fundacji Fränkla przy ul. Ofiar Oświęcimskich 19. Na południowej fasadzie pałacu jest duży posąg św. Jadwigi patronki Śląska. Zachowały się także herby rodziny Ballestremów oraz żony hrabiego. Po drugiej wojnie światowej w budynku znajdowała się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Potem pałac rozparcelowano na 14 mieszkań komunalnych. Do dziś zostały po tym ślady, w oknach nadal wiszą firanki, a na dachu widać anteny satelitarne. Jednak mieszkania nie były remontowane i budynek popadał w ruinę. Dzięki modernizacji odzyska dawny blask.

Miłosz Turowski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl