– Wydarzeniem „Wymień się książką” chcemy propagować wśród mieszkańców ideę zero waste tj. niewyrzucania i dzielenia się nadmiarem. Akcja wspiera ideę bookcrossingu, polegającą na popularyzacji czytelnictwa poprzez dzielenie się książkami, zarówno tymi dla dorosłych, jak i dla dzieci. Serdecznie zapraszamy wszystkich wrocławian do wspólnej zabawy, ale również pożytecznego spędzenia czasu – zachęca Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Wymień się książką
Spotkania / Eventy / Dla dzieci / Akcje społeczne / Zajęcia dla dzieci Dworzec Główny PKP Wrocław
Czytaj także: Wrocław nie marnuje
Co w programie?
Mieszkańcy będą mogli oddać swoje książki, ale też uzupełnić domowe księgozbiory, poszukać literackich inspiracji oraz poczytać swoim dzieciom.
W specjalnie przygotowanej strefie literackiej pisarz Marek Krajewski będzie opowiadać o swoich książkach i rozdawać autografy. Dodatkowo Miejska Bibliotek Publiczna przygotuje grę miejską dla dzieci „Pociąg do krasnali”, po której najmłodsi mogą samodzielnie wykonać zakładki do książki.
Wydarzenie zaplanowano w sobotę, 11 września w godzinach 11.00-15.00 na dworcu PKP Wrocław Główny, wejście od strony zachodniej (naprzeciwko kas biletowych). Organizatorem jest miasto Wrocław wraz z partnerami: PKP Dworzec Główny, Centrum Aktywności Lokalnej – Przedmieście Oławskie, Przed Pokój H13 przy ul. Hercena 13, Grupa Sąsiedzka Nasze Przedmieście, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Chcesz otrzymać książkę? Posprzątaj śmieci
Oprócz wydarzenia organizowanego przez miasto w najbliższą sobotę, tydzień później –18 września – odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Książka za worek śmieci”. Tym razem do wspólnego sprzątania będą mogli przyłączyć się mieszkańcy 16 miast wojewódzkich, w tym Wrocławia.

Książka za worek śmieci – ogólnopolska akcja sprzątania
Akcje społeczne Basen Racławicka
„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki.
– Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci – opowiada Anna Jaklewicz.
18 września na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czeka aż 1000 książek. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze zarejestrują się i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu.