Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Edukacja ekologiczna dla młodzieży z Wrocławia
W pierwszy dzień wiosny startuje we Wrocławiu cykl wydarzeń z zakresu edukacji ekologicznej skierowany do młodzieży wrocławskich szkół ponadpodstawowych - Wrocławska Akademia Klimatu.
To cykl comiesięcznych spotkań odbywających się w przestrzeni Kina Nowe Horyzonty, łączący wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. To także dyskusje z twórcami filmów, ekspertami środowiskowymi, partnerami projektu i przedstawicielami Miasta Wrocławia odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju.
W trakcie ośmiu spotkań zaplanowanych na rok 2025 w zajęciach weźmie udział ponad dwa tysiące młodych osób.
Edycja wiosenna – terminy spotkań
21 marca – Zrównoważona konsumpcja
„Na spotkaniu poświęconemu tematyce zrównoważonej konsumpcji porozmawiamy z młodzieżą o tym jak wpływa na środowisko to co kupujemy. Spróbuje uświadomić sobie wspólnie, że chcąc wnieść swój wkład na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to dobrze przyjrzeć się swoim zakupom. W naszym codziennym życiu jest wiele rzeczy, które możemy zmienić, aby przyczynić się do zrównoważonej konsumpcji.”
Fast fashion, tanie mięso i towary z tworzyw sztucznych to wrogowie naturalnego środowiska. W dłuższej perspektywie szkodzą nie tylko przyrodzie, ale i naszemu portfelowi. Niskie ceny są kuszące, ale tak naprawdę to impuls do niekończącego się i samonapędzającego się cyklu konsumpcji.
W czasie spotkania wyświetlone zostaną dwa filmy:
- „Fast fashion” – w którym przyjrzymy się jak szybka moda wpływa dewastująco na środowisko i jak powinniśmy podchodzić do zakupów oraz użytkowania ubrań.
- „Witajcie w sodomie” – to z kolei podróż do Afryki na największe na świecie wysypisko elektrośmieci, gdzie bardzo możliwe, że można znaleźć nasz stary telefon lub laptop.
11 kwietnia – Transformacja energetyczna
„Zużywamy coraz więcej energii i ten trend raczej się nie zmieni. I może wcale nie musi, o ile będziemy produkowali energię w sposób, który ma możliwie najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Czy istnieje jej idealne źródło? Który ze znanych nam sposobów na produkcję energii jest najbardziej zielony?”
O tym właśnie będą rozmowy na kolejnym spotkaniu z młodzieżą, a do tego wyświetlone zostaną filmy: „Czy istnieje idealny sposób pozyskiwania energii?” oraz „Kto się boi zielonej energii?”.
25 kwietnia – Zielone kłamstwa
„Czym jest greenwashing? Jak nie dać się nabierać na zielone kłamstwa i inne triki sprzedawców towarów i usług.”
W czasie spotkania wyświetlone zostaną filmy pokazujące kulisy działalności lobbystów wielkich firm („Kłamcy Klimatyczni”) oraz jak jeden z największych koncernów na świecie robi jedno, a komunikuje drugie („Operacja Plastyczna”).
16 maja – Cyfrowy ślad węglowy
„Nasze życie w dużym stopniu odbywa się w przestrzeni wirtualnej, a to niesie realne konsekwencje dla środowiska. Korzystanie z internetu, aplikacji nie jest neutralne. Godzinny film w sieci to emisje rzędu 150g CO2, wygenerowanie maila na 100 słów w chacie GPT to 4 szklanki wody, a do tego produkcja elektrośmieci rośnie 5 razy szybciej niż ich recykling.”
O tym jak można obniżyć swój cyfrowy ślad węglowy będzie mówić ekspertka z Carbon Footprint Foundation, a szerszy kontekst zapewnia pokazy filmów „Frankenstream” oraz „Pułapka na kliki”.
Edycja jesienna pełna niespodzianek
W jesiennej odsłonie Wrocławskiej Akademii Klimatu, eksperci z MPWiK i Hydropolis przybliżą młodzieży temat wody – substancji niezbędnej do życia. Eksperci opowiedzą o procesach uzdatniania wody oraz zmianach klimatycznych wpływających na jej zasoby na świecie. Zdradzą jakie są zalety picia kranówki i obalą popularne mity na temat chloru i kamienia.
Aby zgłębić temat poruszany podczas spotkania edukatorzy z Hydropolis zaangażują uczestników do realizacji eksperymentów naukowych, w których główną rolę będzie ogrywać właśnie woda. Młodzież z wrocławskich szkół przekona się na własne oczy, że to niezwykła substancja – jedyna, która występuje w aż trzech stanach skupienia.
Działania MPWiK i Hydropolis podczas Wrocławskiej Akademii Klimatu to ważny krok w kierunku budowania świadomości ekologicznej młodego pokolenia.
Edukacja na temat wody i jej racjonalnego wykorzystania jest kluczowa dla przyszłości naszej planety. Każdy z nas może mieć wpływ na środowisko przez zmianę codziennych nawyków i świadome wybory, m.in. takie jak picie kranówki zamiast wody butelkowanej.Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK
Terminy jesiennej edycji spotkań są jeszcze ustalane, poinformujemy o nich wkrótce.