wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław zmienia filozofię koszenia miejskich trawników i skwerów

Wrocław nadal będzie kosił miejskie trawniki. Jednak zmienia podejście do tego tematu. Trawa w niektórych miejscach będzie obcinana rzadziej, a pierwsze po zimie koszenia będą odbywać się później niż do tej pory. Przy drogach i w pasach jezdni zieleń będzie przycinana, tak jak do tej pory.

Reklama

- Pierwsze koszenia po zimie będą odbywały się później, tak aby trawa zdążyła się wzmocnić. Zostawiamy też kilka przestrzeni miejskich (około 20%) do momentu aż trawa zdąży się wysiać, tak aby bioróżnorodność na nich z roku na rok była bogatsza. Naturalnie są też takie obszary, gdzie będziemy kosić nawet 8 razy do roku, bo tam wrocławianie spędzają wolny czas i chcemy, żeby mogli normalnie tak usiąść i odpoczywać, jak np. robi się to w Central Park – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Naturalne trawniki to duża bioróżnorodność

Trawnik, któremu pozwoli się zamienić w spontaniczną łąkę, dłużej trzyma wilgoć, dłużej jest zielony, gdy przyjdzie susza. Wyrastają w nim rośliny kwitnące, więc daje pożytki owadom zapylającym (m.in. zagrożonym obecnie pszczołom). Stanowi też schronienie dla wielu stworzeń, jak jeże, ryjówki, ptaki terenów otwartych, czy jaszczurki. Ma naturalny wygląd, zmniejsza hałas i pochłania zanieczyszczenia z transportu. Rzadko koszone trawniki zapobiegają też erozji gleby tej powodowanej przez intensywne deszcze, jak i wiatr.

- Największym zagrożeniem dla człowieka są obecnie zmiany klimatu, dlatego podejmujemy we Wrocławiu działania, by zieleni było więcej. Ograniczone koszenie jest jednym z elementów zaplanowanej strategii. Korzyści jakie z tego wynikają dla mieszkańców są nie do przeceniania. Taki nieskoszony trawnik ma większe możliwości magazynowania i odparowywania wody, co przekłada się na schładzania nagrzanego powietrza. Co więcej, rośliny potrafią wychwytywać i filtrować na liściach i pędach zanieczyszczenia obecne w powietrzu, warto o tym pamiętać – powiedział Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia

Taki trend funkcjonuje już w Europie. Podobną filozofię stosują też zarządcy zieleni w Krakowie, czy Warszawie. 

– Rzadko koszony trawnik lepiej gospodaruje wodą niż ścięty krótko. Woda opadowa i rosa gromadzą się na roślinach  w glebie, parują wolniej. Dzięki temu ziemia jest chłodniejsza, co chroni życie w niej i sprzyja zdrowiu roślin. Parowanie wody chłodzi otoczenie i nawilża powietrze. Taka murawa potrafi również przechwycić nadmiar wody opadowej. Rzadko koszone trawniki są elementem dostosowania miasta do skutków zmian klimatu – dodała Małgorzata Piszczek, botaniczka i architektka krajobrazu.

Jak podkreślała botaniczka, niekoszona trawa wcale nie jest bardziej uciążliwa dla alergików. - Trzeba pamiętać, że pyłki traw przenoszą się na bardzo duże odległości. One osiadają na krzewach, na liściach i w momencie kiedy trawy pylą, dużym zagrożeniem jest nie tylko samo ich pylenie ale właśnie koszenie, które wzbija te pyłki i powoduje, że rozprzestrzeniają się na większe obszary - wyjaśnia Małgorzata Piszczek. 

W pasie drogowym były i będą koszone

Zarząd Zieleni Miejskiej wyznaczył powierzchnie trawiaste w parkach, które będą koszone jedynie 1-2 razy w roku (141,5 ha z 570 ha - ok. 20% trawników ogółem na tych terenach). Nowością będzie koszenie w wybranych miejscach z rozdrobnieniem i pozostawieniem pokosu jako naturalnego nawozu, użyźniającego glebę. To rozwiązanie będzie testowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w tym roku po raz pierwszy.

Kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego jest bezdyskusyjna – trawniki w pasach drogowych były, są i będą koszone tak, by zachować widoczność, a tegoroczne opóźnienia, jak i bujny rozrost traw i towarzyszących im roślin, wynikały z warunków pogodowych w maju. Centrum miasta, najgęściej zabudowane i najbardziej nagrzane, szczególnie potrzebuje powierzchni, które dają latem chłód. Dlatego również tutaj zostały wyznaczone powierzchnie do rzadszego koszenia- znajdują się one na Placu Społecznym. Pierwsze koszenie w tym roku zaczęło się na przełomie kwietnia i maja i potrwa do końca czerwca, pod warunkiem występowania odpowiednich warunków pogodowych. Jednego dnia jedna firma jest w stanie skosić 4 ha terenu.

Od tego roku koszenie odbywa się nie wedle sztywnego harmonogramu, a w zależności od warunków pogodowych i wzrostu roślin, będzie więc dobierany indywidualnie.

Krotności koszeń trawników w ciągu roku się nie zmieniają, a jedynie powierzchnie, na których daną krotność koszenia się wykonuje. Są trawniki pielęgnowane intensywnie, gdzie liczba koszeń w ciągu roku wynosi nawet 10-12 (np. Ogród Staromiejski, okolice Hali Stulecia i Pergoli).

Pod drzewami w parkach kosi się najrzadziej (wszystko jednak zależy od charakteru parku - czy jest bardziej reprezentacyjny, czy bardziej naśladujący las) – do 2 razy na rok. Nowe umowy pozwalają nam na pozostawienie do 20% powierzchni parków (łącznie) w formie łąk kwietnych.

Kwoty na utrzymanie zieleni się nie zmniejszają i kwestia innej polityki względem trawników nie wynika z chęci oszczędzania. W poprzednich latach, na koszenie przeznaczono środki rzędu 4,5-5 mln zł rocznie. W tym roku do końca czerwca będzie to ponad 2 mln zł.

Zarząd Zieleni Miejskiej wprowadza też inną roślinność: w miejscu niektórych trawników w pasach drogowych pojawiają się krzewy, byliny i trawy ozdobne. Mamy takich terenów przy ulicach ponad 22 ha. Wszystko w celu zwiększenia różnorodności gatunkowej i krajobrazowej w obrębie miasta.

400 tysięcy zł na odkomarzanie

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zespół ds. monitoringu na chwilę obecną obserwowana jest zwiększona uciążliwość ze strony komarów we wschodniej części miasta Wrocławia. Na bieżąco są wykonane zabiegi preparatem biologicznym w zbiornikach, w których został wskazany rozwój larw komarów.

W najbliższych dniach w rejonach o zwiększonej ilości osobników dorosłych planowane są zabiegi preparatem chemicznym. Proszę pamiętać, że działania są prowadzone wyłącznie na terenach zielonych będących pod zarządem miasta czyli parki, skwery, tereny zielone wzdłuż dolin rzecznych. Na możliwość wykonania zabiegów wpływ mają odpowiednie warunki atmosferyczne takie jak brak wiatru, temperatura w granicach 18 - 20 st. C

Każdy mieszkaniec również może wpłynąć na ograniczenie rozwoju kolejnych populacji komarów, w swoim najbliższym otoczeniu, np. poprzez przykrywanie pojemników do gromadzenia wody opadowej tkaninami przepuszczalnymi. Pozwolą one na swobodne gromadzenie wody,  ale uniemożliwią dostęp do powierzchni wody samicom komarów, a tym samym złożenie jaj. W bieżącym roku na odkomarzanie miasto ma zaplanowane w budżecie 400 tys. złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl