wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław na drodze do neutralności klimatycznej. Zakwalifikował się do ważnego programu

Wrocław na drodze do neutralności klimatycznej. Zakwalifikował się do ważnego programu

Redakcja www.wroclaw.pl,

panorama Wrocławia źródło: Freepik
panorama Wrocławia

Stolica Dolnego Śląska znalazła się wśród 100 miast europejskich, zakwalifikowanych do innowacyjnego unijnego programu - „Misji Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast”. Wrocław może liczyć na preferencje w ramach konkursów o środki unijne oraz doradztwo międzynarodowych ekspertów. Pomogą oni naszemu miastu m.in. w znalezieniu modelu finansowania działań na rzecz klimatu.

Reklama

Kluczowa rola miast w osiągnięciu neutralności klimatycznej przez UE

Miasta odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r., co jest celem Europejskiego Zielonego Ładu. Zajmują one zaledwie 4 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej, ale są domem dla 75 proc. obywateli UE. Ponadto miasta zużywają ponad 65 proc. światowej energii i odpowiadają za ponad 70 proc. globalnej emisji CO2. W szczególności miasta europejskie mogą znacząco przyczynić się do osiągnięcia celu Zielonego Ładu, jakim jest zmniejszenie emisji o 55 proc. do 2030 r. oraz, w bardziej praktyczny sposób, zapewnienie obywatelom czystszego powietrza, bezpieczniejszego transportu oraz zmniejszenia zatorów komunikacyjnych i hałasu.

Misją „Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast” jest wsparcie i promocja 100 europejskich miast w ich transformacji systemowej w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 roku jak również przekształcenie tych ośrodków w centra eksperymentu i innowacji.

To dla nas duże wyróżnienie! Wrocław zawsze był w awangardzie, zawsze wysoko sobie stawiał cele bycia miastem zielonym i zrównoważonym. To są trudne wyzwania, ale nie boimy się ich podejmować. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w gronie tych 100 miast, które w tej Misji będą uczestniczyły
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

W ramach Misji, spośród blisko 400 miast, wybrano 100. Mają one być w przyszłości miastami referencyjnymi dla tych pozostałych, które chcą osiągnąć neutralność klimatyczną najdalej do 2050 roku. Wybrano różne ośrodki, większe i mniejsze, o różnym położeniu geograficznym, będące również w różnych miejscach drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Właśnie po to, aby inne miasta europejskie mogły odnaleźć dogodny, adekwatny dla siebie wzorzec.

Szansa nie tylko na pieniądze, ale i know-how

Dla tych miast, które uzyskały etykietę neutralnych klimatycznie, w ramach Misji dedykowane będą specjalne środki finansowe, preferencje w ramach konkursów o środki unijne. Wrocław otrzyma też specjalne doradztwo ekspertów międzynarodowych, aby wypracować nowy model transformacji miast w centra innowacji, nowe formy zarządzania partycypacyjnego, znaleźć model ekonomiczny finansowania działań na rzecz klimatu, jak również model zintegrowanego planowania miejskiego, czy też inteligentne systemy i platformy danych.

Nic o Was bez Was - dojście do neutralności klimatycznej wymaga porozumienia z mieszkańcami

Pierwszym ważnym etapem, który potrwa co najmniej kilkanaście miesięcy będzie wypracowanie kontraktu między miastem a jego mieszkańcami, biznesem, uczelniami po to, abyśmy wspólnie kreowali naszą ścieżkę dojścia do neutralności klimatycznej. Abyśmy się wspólnie na nią zgodzili i na końcu wspólnie ją realizowali. Jest to kluczowe w powodzeniu całego przedsięwzięcia
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Dlatego też bardzo duży nacisk stawiany będzie na nowe formy partycypacji, platformy współpracy, na inicjatywy oddolne, na przedsięwzięcia kreowane przez samych mieszkańców, przez lokalny biznes i  uczelnie.

 Wyznaczenie ścieżki dojścia do neutralności klimatycznej jest bardzo trudnym zadaniem z uwagi na złożoność materii. Przede wszystkim, aby Misja mogła się udać, muszą do  niej przystąpić wszyscy mieszkańcy. Musimy być wspólnie przekonani o tym, że chcemy jako Wrocław osiągnąć neutralność klimatyczną i gotowi jesteśmy podjąć wysiłek, zmienić nasze nawyki i sposób, w jaki do tej pory funkcjonowaliśmy, w jaki użytkowaliśmy miasto. Wszystko po to, by redukować ślad węglowy i zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych, które generujemy – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Miasto sukcesywnie zmierza do wdrożenia unijnych celów klimatycznych

Wrocław od lat realizuje ambitną wizję przekształcenia miasta w strefę wolną od węgla, w której mieszkańcy mają dostęp do pewnej, czystej, zrównoważonej i niedrogiej energii. Wrocław dąży do tego, by stać się miastem świadomym, odpornym, odpowiedzialnym i gotowym na wyzwania przyszłości, które chroni i rozwija swój kapitał przyrodniczy oraz zapewnia bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy swoim mieszkańcom.

W tym celu miasto aktywnie działa na forum międzynarodowym oraz jest czynnym członkiem europejskich inicjatyw mających na celu zmianę polityki energetycznej i klimatycznej miast, w tym Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii czy Międzynarodowej Radzie na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych (ICLEI).

Wrocław jest również sygnatariuszem listu otwartego Burmistrzów 58 miast w ramach sieci Eurocities skierowanego w 2020 roku do przewodniczących Rady Europejskiej, wyrażającego konieczność zwiększenia, przy wsparciu UE, redukcji emisji na obszarach miast do 65 proc. do 2030 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl