wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław wprowadza alarm klimatyczny
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Podczas 14. sesji Rady Miejskiej radni przyjęli stanowisko dotyczące alarmu klimatycznego. W ten sposób miasto nadaje priorytet przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Wszystkie działania mają sprawić, aby do 2050 r. Wrocław stał się miastem zeroemisyjnym.

Reklama

Stanowisko w sprawie alarmu klimatycznego jest podsumowaniem toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji dotyczącej zmian klimatu i wynikających z nich konsekwencji. Podczas prowadzonych przez miasto konsultacji i spotkań z mieszkańcami czy debat publicznych wybrzmiewa konieczność zaangażowania się Wrocławia w proces redukcji emisji dwutlenku węgla, która jest w głównym stopniu odpowiedzialna za zmiany klimatu oraz dostosowania miasta do skutków tych zmian, takich jak: ekstremalne fale upałów, ulewne deszcze czy miejska wyspa ciepła.

– W regionie odnotowywane są coraz wyższe średnie temperatury. We Wrocławiu mamy ponad trzydzieści dni w roku z temperaturą przekraczającą trzydzieści stopni Celsjusza – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

– Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że mieszkańcy oczekują zdecydowanego kroku w stronę zeroemisyjności, lepszego dostępu do miejsc zacienionych, zieleni i wody, bardziej powszechnej informacji o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu oraz wskazówek dotyczących sposobu życia i postępowania w nowych warunkach klimatycznych – wylicza Magdalena Argasińska, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Porządek obrad XIV sesji Rady Miejskiej Wrocławia

Dbanie o klimat priorytetem miejskiej polityki

W najbliższej przyszłości miasto chce postawić przede wszystkim na rozwój terenów zieleni czyli miejsc odpoczynku mieszkańców, tworzenie miejsc komfortu termicznego, zatrzymywanie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej, wdrażanie nowatorskich rozwiązań w oparciu o czystą energię a także na zrównoważoną mobilność, czyli kolejne inwestycje dotyczące rozwoju ścieżek rowerowych, zielonych przystanków czy nawet linii tramwajowych.

– Stopniowo wprowadzamy również rozwiązania polegające na korzystaniu z energii ze źródeł odnawialnych, fotowoltaiki. Priorytetem jest dla nas to, żeby Wrocław do 2050 r. stał się miastem zeroemisyjnym – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Wzmocnienie starań Wrocławia o lepszą dbałość o klimat zapowiadał prezydent Jacek Sutryk. 5 września 2019 r. miejscy radni przyjęli Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. Jest to strategiczny dokument polityki klimatycznej miasta, spójny ze Strategią Wrocław 2030, Planem Gospodarki Niskoemisyjnej a także Planem działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu SECAP.

Przypomnijmy, że miasto już teraz realizuje zadania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu. Przykładami tutaj mogą być m.in.: program dotacyjny Złap deszcz, uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, zmiana polityki miasta w zakresie koszenia traw, projekt GrowGreen, polegający na stworzeniu innowacyjnego wzorcowego systemu zieleni w przestrzeniach silnie zurbanizowanych - sześć parków kieszonkowych i zielona ulica czy budowa systemu ścieżek rowerowych oraz parkingów Park&Ride.

Czytaj także: Zmiany we Wrocławskim Indeksie Powietrza

– Wrocław ma świadomość problemu z jakim musi się zmierzyć w nadchodzących latach, dlatego już teraz podejmuje szereg działań, których celem jest przygotowanie miasta na zachodzące zmiany klimatyczne. Działania, które są i będą podejmowane nabierają tempa i otrzymują priorytet dla realizacji, czego wyrazem jest właśnie Stanowisko w sprawie alarmu klimatycznego – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl