wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław wprowadza alarm klimatyczny

Bartosz Moch,
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Podczas 14. sesji Rady Miejskiej radni przyjęli stanowisko dotyczące alarmu klimatycznego. W ten sposób miasto nadaje priorytet przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Wszystkie działania mają sprawić, aby do 2050 r. Wrocław stał się miastem zeroemisyjnym.

Reklama

Stanowisko w sprawie alarmu klimatycznego jest podsumowaniem toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji dotyczącej zmian klimatu i wynikających z nich konsekwencji. Podczas prowadzonych przez miasto konsultacji i spotkań z mieszkańcami czy debat publicznych wybrzmiewa konieczność zaangażowania się Wrocławia w proces redukcji emisji dwutlenku węgla, która jest w głównym stopniu odpowiedzialna za zmiany klimatu oraz dostosowania miasta do skutków tych zmian, takich jak: ekstremalne fale upałów, ulewne deszcze czy miejska wyspa ciepła.

– W regionie odnotowywane są coraz wyższe średnie temperatury. We Wrocławiu mamy ponad trzydzieści dni w roku z temperaturą przekraczającą trzydzieści stopni Celsjusza – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

– Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że mieszkańcy oczekują zdecydowanego kroku w stronę zeroemisyjności, lepszego dostępu do miejsc zacienionych, zieleni i wody, bardziej powszechnej informacji o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu oraz wskazówek dotyczących sposobu życia i postępowania w nowych warunkach klimatycznych – wylicza Magdalena Argasińska, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Porządek obrad XIV sesji Rady Miejskiej Wrocławia

Dbanie o klimat priorytetem miejskiej polityki

W najbliższej przyszłości miasto chce postawić przede wszystkim na rozwój terenów zieleni czyli miejsc odpoczynku mieszkańców, tworzenie miejsc komfortu termicznego, zatrzymywanie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej, wdrażanie nowatorskich rozwiązań w oparciu o czystą energię a także na zrównoważoną mobilność, czyli kolejne inwestycje dotyczące rozwoju ścieżek rowerowych, zielonych przystanków czy nawet linii tramwajowych.

– Stopniowo wprowadzamy również rozwiązania polegające na korzystaniu z energii ze źródeł odnawialnych, fotowoltaiki. Priorytetem jest dla nas to, żeby Wrocław do 2050 r. stał się miastem zeroemisyjnym – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Wzmocnienie starań Wrocławia o lepszą dbałość o klimat zapowiadał prezydent Jacek Sutryk. 5 września 2019 r. miejscy radni przyjęli Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. Jest to strategiczny dokument polityki klimatycznej miasta, spójny ze Strategią Wrocław 2030, Planem Gospodarki Niskoemisyjnej a także Planem działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu SECAP.

Przypomnijmy, że miasto już teraz realizuje zadania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu. Przykładami tutaj mogą być m.in.: program dotacyjny Złap deszcz, uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, zmiana polityki miasta w zakresie koszenia traw, projekt GrowGreen, polegający na stworzeniu innowacyjnego wzorcowego systemu zieleni w przestrzeniach silnie zurbanizowanych - sześć parków kieszonkowych i zielona ulica czy budowa systemu ścieżek rowerowych oraz parkingów Park&Ride.

Czytaj także: Zmiany we Wrocławskim Indeksie Powietrza

– Wrocław ma świadomość problemu z jakim musi się zmierzyć w nadchodzących latach, dlatego już teraz podejmuje szereg działań, których celem jest przygotowanie miasta na zachodzące zmiany klimatyczne. Działania, które są i będą podejmowane nabierają tempa i otrzymują priorytet dla realizacji, czego wyrazem jest właśnie Stanowisko w sprawie alarmu klimatycznego – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl