wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wojewoda ogłasza plan działań krótkoterminowych walki ze smogiem

Wojewoda ogłasza plan działań krótkoterminowych walki ze smogiem

Wojewoda ogłasza plan działań krótkoterminowych walki ze smogiem

Z powodu ryzyka przekroczenia dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń powietrza, Wojewoda Dolnośląski wprowadził alert poziomu I na rok 2018 dla naszego województwa. Towarzyszy mu plan działań krótkoterminowych, które mają pomóc z walce ze smogiem.

Reklama

Smog powstaje z połączenia mgły z zanieczyszczeniami powietrza. Są to głównie pyły i gazy pochodzące ze spalania złej jakości węgla w piecach oraz ze spalin samochodowych. 

Czytaj więcej: Jakości powietrza we Wrocławiu 

Alert najniższego poziomu ogłasza się już w sytuacji ryzyka wystąpienia przekroczeń poziomu dopuszczalnego. Władze województwa opracowały całą procedura przekazywania informacji do służb, szpitali, szkół i mieszkańców. Zalecają również w sytuacji wystąpienia przekroczeń korzystanie z komunikacji miejskiej, aby ograniczyć natężenie ruchu samochodowego. Zaleca się także ograniczyć korzystanie z kominków, jeżeli nie jest to jedyne źródło ciepła w domu oraz palenie lepszym jakościowo paliwem. Pamiętajmy również o całkowitym zakazie palenia odpadami w piecach oraz spalania odpadów zielonych (liści, gałęzi, trawy) w naszych ogrodach.

Czujesz duszący dym? Zgłoś palenie śmieci! 

Plan Działań Krótkoterminowych wydany przez Wojewodę Dolnośląskiego przypomina także kierowcom pojazdów opuszczających place budów o obowiązku mycia, kół aby nie nanosić zbędnych zanieczyszczeń na drogę. W planie czytamy także, że w momencie przekroczenia stanów alarmowych stosuje się ograniczenia w ruchu dla aut powyżej 3,5 t. 

Pełna wersja Planu Działań Krótkoterminowych w której znajdują się zalecenia dla mieszkańców podczas wprowadzenia Alertu Poziomu I tutaj.  

Grupy ludności wrażliwe na przekroczenia standardów jakości powietrza (informacja przygotowana przez Wojewódzką Stację Sanitamo-Epidemiologiczną we Wrocławiu):

  1. Grupa dzieci i młodzieży poniżej 25 roku życia; 

Szczególnie narażone na szkodliwe działanie podwyższonych stężeń są dzieci, które spędzają na powietrzu więcej czasu niż osoby dorosłe. Jednocześnie ich organizmy są w fazie wzrostu i ogólnego rozwoju, co sprzyja pojawianiu się zaburzeń zdrowotnych pod wpływem zanieczyszczeń powietrza.

  1. Grupa osób starszych i w podeszłym wieku;

Wrażliwość osobnicza przedstawicieli tej grupy wynika z ogólnego osłabienia organizmu związanego z procesem starzenia się, co w konsekwencji powoduje zwiększenie podatności na zachorowania.

  1. Grupa osób z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego;

Zanieczyszczenia powietrza trafiają do organizmu wraz z wdychanym powietrzem i działają drażniąco na śluzówki dróg oddechowych, a czasem oczu. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń są osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, głównie osoby chore na astmę.

  1. Grupa osób z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego;

Powstające w ludzkim organizmie pod wpływem stężeń niektórych zanieczyszczeń, związki chemiczne mogą prowadzić do powstawania blokujących naczynia krwionośne złogów, a te z kolei mogą być przyczyną zawału czy udaru

  1. Grupa mężczyzn z chorobami układu płciowego;

Zaobserwowano szkodliwy wpływ ozonu na proces spermatogenezy. Stwierdzono występowanie stanów zapalnych jąder i uszkodzeń plemników pod wpływem działania ozonu. W związku z tym mężczyznom z chorobami układu płciowego, a w szczególności z zaburzeniami spermatogenezy, zaleca się unikanie długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia ozonu.

  1. Grupa osób palących papierosy;

Wdychanie dymu papierosowego znacznie osłabia błony śluzowe dróg oddechowych, co ułatwia przenikanie zanieczyszczeń z wdychanego powietrza do tkanek organizmu. 

  1. Grupa osób zawodowo narażona na działanie zanieczyszczeń;

Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z długotrwała ekspozycją na działanie podwyższonych stężeń, przez co wzrasta narażenie zdrowotne związane ze szkodliwym ich działaniem. Do grupy tej należą m.in. osoby wykonujące prace na wolnym powietrzu lub obsługujące urządzenia emitujące zanieczyszczenia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl