wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu usunięto 181 ton azbestu

We Wrocławiu usunięto 181 ton azbestu

Podczas przeprowadzonej w 2015 roku akcji usuwania azbestu w stolicy Dolnego Śląska udało się pozbyć tych niebezpiecznych odpadów aż z 74 budynków. Jest to szczególnie istotne dla mieszkańców, ponieważ azbestowe włókna były poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia. Mogą one powodować nie tylko pylicę, ale również groźne nowotwory.

Reklama

– Dawniej ten niebezpieczny materiał był używany w budownictwie bardzo powszechnie – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Niestety z biegiem lat płyty azbestowo-cementowe ulegają korozji, woda wymywa z nich cement odsłaniając azbestowe włókna, co stanowi dość duże zagrożenie dla zdrowia ludzi.  

We Wrocławiu azbest ściągano przede wszystkim z dachów budynków gospodarczych i domów jednorodzinnych. W budynku przy ul. Kościuszki zdemontowano także osłony balkonowe. Akcję prowadzono również w kilku zakładach przemysłowych oraz na terenie ogrodów działkowych.    

Na azbestową akcję Wrocław wydał ponad 100 tys. zł, z czego  ponad 85 tys. zł to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Do tegorocznej akcji usuwania azbestu przystąpiło jeszcze 61 innych gmin. Samorządy, które pozyskały na ten cel środki finansowe, udostępniały je potem mieszkańcom w ramach własnych programów usuwania azbestu.

– Pieniądze te były przeznaczone na: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest – twierdzi Aleksander Marek Skorupa.

Do akcji przystąpiły gminy, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest oraz posiadały aktualny program jego usuwania zatwierdzony przez gminną radę. Samorządy mogły uzyskać do 85 procent dotacji, jak to było w przypadku stolicy Dolnego Śląska.

WFOŚIGW przeznaczył na działania w regionie ok. 1,3 mln złotych.

W okresie od 2011 do 2014 na całym Dolnym Śląsku usunięto ponad 6,3 tys. ton azbestu. Łączne dofinansowanie projektu wyniosło łącznie ponad 3,6 mln zł - WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił ok. 1,6 mln zł, a NFOŚiGW - 2 mln zł. Azbest usuwano na terenie 60 dolnośląskich gmin.

W 2012 roku na terenie województwa  oszacowano około 3,1 mln m kw, 24,2 tys. ton i 30 tys. m długości wyrobów zawierających azbest. Zgodnie z „Krajowym programem usuwania azbestu” do końca 2032 r. wszystkie wyroby zawierające azbest mają zostać usunięte.

(Katarzyna Kunka)

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl