wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Serce Ogrodu w purpurze. Majestatyczny buk z Arboretum Wojsławice w finale konkursu Drzewo Roku 2023

Ten wyjątkowej urody buk, zwany Sercem Ogrodu, wiosną zachwyca purpurowa koroną. Rośnie samotnie w szerokiej kotlinie i był świadkiem wielu zawirowań dziejowych. Znajduje się w najstarszej części wojsławickiego Arboretum, należącego do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na buka można głosować w finale konkursu Drzewo Roku, w którym rywalizuje m.in. z wrocławskim dębem z Lasu Kuźnickiego.

Reklama

Rozłożysty, majestatyczny buk pospolity (Fagus sylvatica) "Atropunicea" rośnie w centrum zabytkowego parku w Arboretum Wojsławice. Zwraca uwagę nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego potężna korona zachwyca intensywną purpurą liści. Drzewo zostało pojawiło się tu prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy właścicielem parku był ród von Pritwitz. Od tego czasu buk był świadkiem wielu wydarzeń, ale wciąż wygląda pięknie. Dziś ma 14 m wysokości i 4,52 m obwodu pnia.

Jako podkładki do szczepienia użyto rosnącego szybciej zielonolistnego buka zwyczajnego (Fagus sylvatica), natomiast część szlachetną stanowi rosnąca wolniej, czerwonolistna odmiana "Atropunicea" (ciemnoczerwony, z łac. ater = czarny, mroczny i puniceus = karminowy). Ta odmiana ma liście mniej lub bardziej czerwone, a takie zabarwienie jest szczególnie widoczne wiosną. 

Buk z Wojsławic z kulistą koroną i pięknymi liśćmi

- Wojsławicki buk rośnie samotnie w szerokiej kotlinie, dlatego wytworzył przysadzisty pień o wysokości ok. 2,5 m, nad którym rozwija się prawie kulista korona. Wyjątkowo długie, nisko osadzone konary pokrywa cienka, srebrzysta, jakby stalowa kora. Liście w trakcie rozwoju zmieniają barwę – wiosną są ciemnopurpurowe, latem jaśnieją – są rudozielone, a jesienią przybierają piękne, żółtopomarańczowe odcienie. Potężny, dobrze widoczny, szeroki system korzeniowy silnie zakotwicza drzewo w glebie - tak opisuje Serce Ogrodu Tomasz Dymny, za-ca dyrektora ds. ogólnych Ogrodu Botanicznego, do którego należy Arboretum w Wojsławicach.

Gdy w 1880 roku właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928), założyciel Arboretum, buk był już okazałym drzewem. Rósł przy pałacu, który dziś już nie istnieje, a kiedyś był siedzibą wcześniejszych właścicieli – m.in. rodów von Pritwitz, von Canitz und Dallwitz, von Aulock. W otoczeniu buka, Fritz von Oheimb założył słynną kolekcję różaneczników, która obecnie ma już ponad sto lat.

Matuzalem, zwany Sercem Ogrodu

Dzięki Oheimbowi niewielki park zyskał sławę na miarę angielskiego ogrodu Miss Gertrude Jekyll. W latach 20. XX w. został placówką doświadczalną Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego i był chętnie odwiedzany przez ziemian ze Śląska i Czech. Bywał tu m.in. wnuk Marianny Orańskiej czy słynny dendrolog - Fritz hr. Schwerin.

Po II wojnie światowej rodzina von Oheimb musiała opuścić Wojsławice. Dwór i roślinność uległy zniszczeniu. Na szczęście dzięki pasjonatom, naukowcom, instytucjom i osobom prywatnym kolekcje roślinne wciąż były uzupełniane, a buk trwał niezmiennie w swojej dolinie.

- My - obecni opiekunowie 30 lat temu nazwaliśmy tego matuzalema Sercem Ogrodu, bowiem otaczający go stary park przetrwał zawirowania dziejowe, a wokół niego powstało rozległe Arboretum (aktualnie 62 ha). W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci - tak jak 100 czy 200 lat temu - zjednoczeni podziwem dla natury.
Tomasz Dymny z Arboretum Wojsławice

W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały obiekt wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach zostało włączone do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konkurs Drzewo Roku 2023. Jak głosować?

Piękny buk Serce Ogrodu dziś jest wizytówką Arboretum. W konkursie Drzewo Roku rywalizuje z piętnastką innych zjawiskowych okazów z całej Polski, m.in. z dębem szypułkowym z Lasu Kuźnickiego we Wrocławiu. 

Konkurs Drzewo Roku jest organizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, w tym roku odbędzie się 13. edycja. W wyborze kandydatów nie liczą się wymiary, tylko walory kulturowe i przyrodnicze okazu, jego historia, znaczenie dla lokalnej społeczności. Zwycięzcą zostaje drzewo, na które zagłosuje najwięcej osób. Będzie także reprezentowało Polskę w europejskim konkursie European Tree of The Year 2024.

Zagłosować na najciekawsze drzewo można do końca czerwca 2023 za pośrednictwem strony konkursu: https://drzeworoku.pl/

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl