Obszar zapowietrzony, czyli znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska choroby, jest w gminach Wisznia Mała i Trzebnica oraz w powiecie wrocławskim w gminie Długołęka. Północna część Wrocławia znalazła się na obszarze zagrożonym. Oznacza to konieczność niezwłocznego usuwania ciał martwych ptaków na tym terenie.
Z informacji publikowanych przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w różnych częściach kraju wynika, że wirus HPAI nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi pod warunkiem przestrzegania zasad higieny.
Na terenie powiatów trzebnickiego i wrocławskiego oraz na terenie miasta Wrocław zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.
Pozostałe ograniczenia dotyczą przede wszystkim hodowców drobiu.
Znaków „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAGROŻONY” możemy spodziewać się przy wjeździe na mosty Milenijny, Osobowicki i Trzebnicki przed wiaduktami kolejowymi, na al. T. Boya – Żeleńskiego, ul. Bora –Komorowskiego oraz przed przejazdami kolejowymi przy ul. P. Czajkowskiego, al. Poprzecznej, al. Jana III Sobieskiego. Ponad to przy ul. Bierutowskiej, na estakadzie nad ulicą Dobroszycką oraz na AOW przy zjeździe z Węzła Wrocław Północ. Obszarem zagrożonym określona została w rozporządzeniu część miasta położona na północ od linii wyznaczonej przez Odrę, Starą Odrę oraz linię kolejową Wrocław Nadodrze – Długołęka.
Pełną treść rozporządzenia można znaleźć w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia