wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Podsumowanie starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020

Podsumowanie starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020

Przedstawiciele Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia przedstawili główne wnioski płynące z raportu dotyczącego kandydatury miasta o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2020 roku. Wrocław choć nie zwyciężył, otrzymał bardzo ciekawy materiał poglądowy.

Reklama

– Raport dotyczący kandydatury Wrocławia jest jednym z najcenniejszych profitów kandydowania do tytułu Zielonej Stolicy Europy. Dzięki aplikacji, nie tylko dokonujemy inwentaryzacji wszystkich kluczowych dla zrównoważonego rozwoju obszarów, ale także otrzymujemy cenną informację zwrotną od ekspertów europejskich – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. Z wrocławskiej aplikacji Komisja Europejska najwyżej oceniła obszary dotyczące: jakości powietrza, przyrody i bioróżnorodności oraz zarządzania. W aspekcie dbania o jakość powietrza doceniono dotychczasowe, wdrażane od 2014 roku działania, jak i dalekosiężny plan antysmogowy, który ma konkretny harmonogram i budżet. Komisja zauważyła także wymianę floty transportu publicznego, co znacząco zmniejszyło emisję NO2.

Przyroda i bioróżnorodność

W obszarze „przyroda i bioróżnorodność” Wrocław pochwalono m.in. za innowacyjny system podatkowy (uchwała traktująca o zniżce w podatku od nieruchomości, tzw. uchwała o „zielonych ścianach i dachach”). Eksperci pozytywnie odnieśli się do działań władz miasta w zrównoważony rozwój poprzez umieszczenie ważnych zapisów dotyczących tego kierunku we wszystkich dokumentach strategicznych, zatwierdzonych przez Radę Miejską. Docenili również powstanie Departamentu Zrównoważonego Rozwoju oraz współpracę międzynarodową na rzecz zrównoważonego rozwoju. – Niemal w każdym z obszarów Komisja podkreśla wrocławski model Budżetu Obywatelskiego i sposób partycypacji mieszkańców. To dla nas ogromna satysfakcja – dodaje Katarzyna Szymczak- Pomianowska.

Kolejne obszary docenione przez ekspertów to: mobilność, zrównoważone użytkowanie gruntów: z programem „Zieleń bez granic” oraz hałas.– Dobre oceny otrzymaliśmy także za politykę mobilności, która traktuje transport kompleksowo. Jest zorientowana na transport publiczny, rowerowy i na pieszych - mówi Monika Kozłowska- Świeconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Dodatkowe punkty przyznano za funkcjonującą przy prezydencie Radę Społeczną ds. ruchu rowerowego oraz pracę oficerów: rowerowego i pieszego.

Łagodzenie klimatu i efektywność energetyczna

Obszary: łagodzenie klimatu i efektywność energetyczna zdaniem KE wymagają jeszcze dalszej pracy. Należy jednak pamiętać, że Komisja oceniała sytuację nie różnicując czy samorząd ma wpływ na zmiany, czy też zależą one od polityki krajowej.  – Pomimo prób podejmowanych na szczeblu samorządowym, apeli wystosowywanych do rządu, polska gospodarka wciąż oparta jest na węglu i dopóki się to nie zmieni, trudno nam będzie konkurować np. z miastami leżącymi w krajach skandynawskich – twierdzi Wojciech Kaczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czytaj także: Wrocław powalczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020

BP UMW

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama