wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. O ulicy Piłsudskiego słyszał już Paryż, dziś usłyszy Bruksela

O ulicy Piłsudskiego słyszał już Paryż, dziś usłyszy Bruksela

O ulicy Piłsudskiego słyszał już Paryż, dziś usłyszy Bruksela

Wiceprezydent Magdalena Piasecka prezentuje dzisiaj (10 stycznia 2018 r.) w Parlamencie Europejskim wyjątkowy, innowacyjny społecznie projekt dotyczących zmiany wizerunku fragmentu ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego

Reklama

Możliwość prezentacji własnych projektów dostały tylko dwa spośród dwustu miast należących do Programu Komisji Europejskiej URBACT III.

„Z wirtualu do realu. Ulica handlowa – przestrzeń miejska współtworzona przez młodych” to projekt polegający na współpracy i komunikacji wszystkich grup, które w tej przestrzeni się przenikają: przedsiębiorców, turystów,  mieszkańców, urzędów i instytucji.

Koncepcję zmian zaproponowali studenci wrocławskich uczelni: socjologii, architektury, psychologii i urbanistyki. Wspólnie rozmawiając z przedsiębiorcami i mieszkańcami opracowali trzy koncepcje zmiany wizerunkowej fragmentu ul. Piłsudskiego, od ul. Świdnickiej do pl. Legionów. Studenci pracowali pod kierunkiem dr. Michała Dębka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj też: Stworzą nową wizję ul. Piłsudskiego

Z tych propozycji powstał film w technologii wirtualnej rzeczywistości, który będzie można ocenić już 18 stycznia o godz. 17 w auli Szkoły Muzycznej przy ul. Piłsudskiego 25.

Miasto realizuje projekt „Z wirtualu do realu” w partnerstwie ze spółka Merit Mark.

Sprawdź ulicę Marszałka w wirtualu

Sprawdź ulicę Marszałka w wirtualu

Spotkania / Akcje społeczne
Termin 18 stycznia 2018 17:00

Miejsce Sala koncertowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego

Zobacz

Za pomocą specjalnych okularów każdy będzie mógł zobaczyć ul. Piłsudskiego w zupełnie nowej odsłonie. A to co zobaczą za kilka lat może stać się faktem. Projekt prowadzony m.in. przez Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW jest współfinansowany z UE. Jego zasadniczym celem jest współtworzenie atrakcyjnej dla mieszkańców i przedsiębiorców przestrzeni publicznej.

– Sercem tego projektu są ludzie - mówi wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka. - Ich współpraca na wielu poziomach i w wielu obszarach ma szanse przynieść niebywały efekt zmiany wizerunkowej jednej z głównych arterii naszego miasta. Z tym projektem doskonale wpasowujemy się w najnowszy trend rozwoju społeczności lokalnych w Europie, gdzie ogromnie ważna jest partycypacja mieszkańców i przedsiębiorców w procesie zarządzania miastem. W tej materii Wrocław jest postrzegany jako pionier i lider nie tylko w naszym kraju. Wyróżnia nas innowacyjny model współpracy: miasto zaprasza młodych ludzi, studentów różnych kierunków, do wypracowania rozwiązania realnie istniejącego problemu społeczno-gospodarczego, udostępniając im przestrzeń, umożliwiając w ten sposób zdobycie doświadczenia zawodowego.

O ulicy Piłsudskiego w Paryżu

Na początku listopada projekt zachwycił Prezydentów Miast uczestniczących w Projekcie BoostInno – Boosting Social innovation. Paryskie spotkanie było częścią dużego wydarzenia pod nazwą Global Social Business Summit.

Czytaj więcej: O ulicy Piłsudskiego w Paryżu czyli URBACT III

– Wystąpienie wiceprezydent Magdaleny Piaseckiej tak bardzo zaciekawiło prezydentów miast na spotkaniu w Paryżu, że poproszono o przedstawienie naszego projektu tym razem na posiedzeniu Intergrupy URBAN Parlamentu Europejskiego w Brukseli –  mówi Małgorzata Golak, Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW. 

– Wrocław jest jednym z dwóch europejskich miast, które zostały zaproszone do przedstawienia doświadczeń, dobrych praktyk i konkretnych rozwiązań, wynikających z uczestnictwa w programie URBACT. Oprócz nas ma tę możliwość jeszcze jedno niewielkie Hiszpańskie miasto Mollet de Valles.

URBACT 

To Europejski Program Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. Podkreśla kluczową rolę, jaką miasta odgrywają w obliczu coraz bardziej złożonych przemian społecznych. URBACT pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy.

Umożliwia im dzielenie się dobrymi praktykami i zdobytymi doświadczeniami ze wszystkimi profesjonalistami zaangażowanymi w politykę miejską w Europie. W URBACT uczestniczyło lub uczestniczy ponad 200 miast (w tym 23 z Polski), 29 państw i 5 000 aktywnych uczestników.

Wrocław zrealizował już trzy projekty URBACT. Pierwszy URBAMECO (2008-2010) dotyczył rewitalizacji społeczno-gospodarczej i jego rezultaty widać na Nadodrzu. Drugi URBACT MARKETS (2012-2015) skupiał się na miejskich targowiskach, natomiast trzeci BoostINNO (2016-2018) – najszerszy – obejmuje innowacje społeczne w centrum staromiejskim. Uczestniczy w nim 10 miast partnerskich: Gdańsk – lider projektu, Wrocław, Paryż, Barcelona, Turyn, Mediolan, Strasburg, Baia Mare, Braga, Malmö – region Skane w Szwecji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl