wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dzięki nowym zbiornikom retencyjnym Wrocław oczyści więcej wody z ulewnych deszczy
Na zdjęciu cztery zbiorniki retencyjne w Porcie Południe przy ul. Długiej, widok z góry Maciej Kulczyński
Na zdjęciu cztery zbiorniki retencyjne w Porcie Południe przy ul. Długiej, widok z góry

Cztery zbiorniki retencyjne w Porcie Południe przy ul. Długiej już są gotowe do gromadzenia nadmiernych wód opadowych. Dzięki nim w razie ulewy mniej zanieczyszczeń z kanalizacji dostanie się do Odry. Budowa ruszyła na początku 2020 roku i kosztowała 80 mln zł.

Reklama

W razie ulewnych deszczy zbiorniki retencyjne pozwolą przechwycić łącznie 60 tysięcy metrów sześciennych wody opadowej, która spływa siecią kanalizacyjną. Następnie ścieki te będą przekierowywane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku, gdy ta będzie mniej obciążona pracą.

Tak zaprojektowany system zmniejszy ilość zanieczyszczeń, które podczas gwałtownych burz w sposób niekontrolowany wypływają z miasta.

Wrocław chroni Odrę

Prace nad inwestycją, razem z okresem przeznaczonym na planowanie, trwały pięć lat. Budowa ruszyła na początku 2020 roku. Prace przeprowadzone na terenie Portu Południe kosztowały 80 mln zł i są wspófinansowane w ramach Funduszu Spójności ze środków Unii Europejskiej.

– Uruchomiliśmy bardzo ważną inwestycję proekologiczną, która pozwoli chronić Odrę – mówi Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Musimy wspólnie zatroszczyć się o rzekę. To jest ten nasz największy błękitny zasób – dodaje Jacek Sutryk.

Wytrzymałe zbiorniki i aluminiowa kopuła, która nie koroduje

W Porcie Południe oprócz zbiorników retencyjnych powstały też przepompownia, stacja dezodoryzacji powietrza, stacja transformatora oraz sieć rurociągów i komór technicznych.

Jest to największa inwestycja MPWiK w ostatnich latach. To kamień milowy w rozwoju systemu kanalizacyjnego Wrocławia i systemu ochrony Odry.
Witold Ziomek, prezes MPWiK

Sercem inwestycji są zbiorniki retencyjne. Każdy z nich posadowiony jest na płycie fundamentowej o grubości 70 cm. Do budowy jednej płyty użyto 1700 metrów sześciennych betonu. Ściany zbiornika mają 12 m wysokości i 148 m bieżącej długości. Zbudowano je z wykorzystaniem innowacyjnej technologii betonu sprężonego.

Galeria zdjęć

– Konstrukcja żelbetonowa została sprężona za pomocą lin stalowych w celu zabezpieczenia prawidłowej pracy betonu. Nie ważne więc, czy zbiorniki będą puste, czy napełniane, konstrukcja nie pęknie – wyjaśnia Wojciech Stanek, wiceprezes zarządu MPWiK.

Innowacyjną konstrukcję mają też kopuły, które wieńczą zbiorniki.

– Pokrywa zrobiona jest z blachy aluminiowej. To konstrukcja hiszpańska, samonośna i nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych, ponieważ nie koroduje – mówi Wojciech Stanek.

Inwestycje nie tylko w Porcie Południe

Oprócz inwestycji przy ul. Długiej w ramach projektu „Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Faza I” MPWiK przeprowadza modernizację budynku chlorowni na Mokrym Dworze i buduje bądź modernizuje kanalizację na Swojczycach, Jerzmanowie i Złotnikach.

Wartość całego projektu to ponad 198 mln zł, z czego Unia Europejska pokrywa 102 mln zł.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl