wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kompleks zbiorników retencyjnych na Popowicach prawie gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wrocławskim Porcie Południowym przy ul. Długiej powstają cztery zbiorniki retencyjne, o łącznej pojemności 60 tysięcy metrów sześciennych. W Polsce podobne obiekty znajdują się tylko w Warszawie.

Reklama

Kamień węgielny pod budowę wmurowano 29 września 2020 r. Od tego czasu dużo się zmieniło. Co dzieje się obecnie w Porcie Południowym przy ul. Długiej?

– Zbiorniki retencyjne zostały zwieńczone aluminiowymi oraz samonośnymi kopułami o wysokości prawie 8 m – informuje Dominik Kogut, dyrektor kontraktu z ramienia wykonawcy „Inżynierii Rzeszów”.

Po wykonaniu robót budowlanych, przeprowadzono próbę ich szczelności. – Interesującym rozwiązaniem są wewnętrzne pomosty, usadowione pod kopułami. Po uruchomieniu zbiorników będą mogli po nich chodzić pracownicy, w celu sprawdzenia poziomu wody – dodaje Kogut.

Oprócz tego powstała także przepompownia ścieków i infrastruktura towarzysząca. W pompowni ścieków retencjonowanych trwa montaż pomp i rurociągów stalowych oraz prowadzone są prace przygotowawcze do wykonania elewacji. 

Budowa wchodzi w ostatni etap prac. Cztery zbiorniki, o łącznej powierzchni 60 tys. metrów sześciennych zabezpieczą miasto w trakcie ulewnych deszczów. Jednocześnie pomogą w pracy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku. 

zbiorniki retencyjne w porcie południowym z lotu ptaka

Tak prezentują się zbiorniki retencyjne w Porcie Południowym z lotu ptaka, fot. Janusz Krzeszowski / Redakcja www.wroclaw.pl

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

W momencie, gdy nad Wrocławiem pojawią się duże opady deszczu, powstające ścieki popłyną do budowanych zbiorników retencyjnych, a nie od razu do oczyszczalni w Janówku. Dopiero gdy oczyszczalnia będzie mniej obciążona pracą, zgromadzone wcześniej ścieki opadowe zostaną do niej przesłane. 

– Na terenie pompowni budujemy cztery zbiorniki retencyjne, których głównym zadaniem jest gromadzenie ścieków pogody deszczowej – wyjaśnia Tomasz Konieczny, dyrektor działu inwestycji MPWiK.

– Następnie, w pogodzie suchej, kiedy nie pada, upuszczenie zgromadzonych ścieków do systemu kanalizacji Wrocławia, czyli do oczyszczalni w Janówku, gdzie zostaną oczyszczone, a dopiero później oddane do Odry –dodaje Konieczny.

Dzięki tej inwestycji oczyszczalnia w Janówku będzie chroniona przed dużym napływem ścieków deszczowych. Zabezpieczona będzie też Odra, ponieważ ścieki zamiast bezpośrednio do niej, trafią najpierw do Janówka.

Inwestycja w Porcie Południowym ma związek ze zmianami w klimacie. Od około 10 lat obserwujemy długie okresy suszy we Wrocławiu, po których następują gwałtowne, ulewne deszcze. 

– Zmiany klimatu są nieuchronne, a MPWiK robi wiele, by zapobiegać ich skutkom – wyjaśnia potrzebę inwestycji Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Budowa zbiorników retencyjnych ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyszłości naszego miasta i jego mieszkańców, ale też dla środowiska naturalnego. Dzięki nim będzie ono chronione w przypadku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu.

Prace w Porcie Południowym w lutym 2022 r.

Na placu budowy trwają końcowe prace, fot. MPWiK

– Nasza firma aktywnie realizuje politykę społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, zgodną z tą wdrażaną przez władze Wrocławia – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWIK. – Za sprawą powstających zbiorników, przelew burzowy będzie w mniejszym stopniu zasilany ściekami z pogody deszczowej, co jednocześnie zapewni większą dbałość o środowisko naturalne i czystość Odry.

Budowa przy użyciu nowoczesnych technologii

Zbiorniki retencyjne posadowione są na płytach fundamentowych o grubości 70 cm. Każda z nich była betonowana. Do przeprowadzenia tego procesu użyto 1700 metrów sześciennych mieszanki na jedną płytę.

– Oznacza to, że w przypadku każdej z płyt, specjalną mieszankę na budowę musiało dostarczyć 220 samochodów. Z kolei ilość stali potrzebnej do wykonania zbrojenia jednej płyty to ponad 220 ton – zaznacza Witold Ziomek.

Zewnętrzne ściany zbiorników wykonano w technologii betonu sprężonego – to kontrolowane naciąganie lin stalowych, które zapobiega odkształceniom i rysom powstałym na skutek obciążenia zewnętrznego.

Wnętrze zbiornika retencyjnego

Tak prezentuje się wnętrze jednego ze zbiorników, fot. MPWiK

W tym przypadku chodzi o nagromadzone w zbiornikach ścieki. Wymiary każdej z tych ścian to niespełna 12 metrów wysokości, od fundamentu do krawędzi kopuły i 148 metrów długości.

Każdy zabetonowany element płyty fundamentowej, czy ściany jest poddawany tzw. pielęgnacji, która przeprowadzana jest przez zraszanie i osłanianie powierzchni betonowych specjalnymi matami, co jest konieczne dla wspomagania procesu dojrzewania betonu, przez kontrolę jego temperatury i wilgotności. 

Inwestycja zakończy się wiosną bieżącego roku

Budowa zbiorników retencyjnych jest częścią projektu „Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Faza I”, dla którego MPWiK otrzymało dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość zadania to 77,8 mln zł netto, a wartość całego projektu – 160 mln zł netto. Dofinansowanie dla projektu wyniesie blisko 64% wartości netto zadań.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl