Uczestnicy wydarzenia zapoznali się realizowaną przez miasto Wrocław inicjatywą Komisji Europejskiej pod nazwą Misja Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. oraz współtworzonym w jej ramach Miejskim Kontraktem Klimatycznym. Dokument będzie obejmował działania interesariuszy mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej na obszarze miasta do 2030 r. Podczas konferencji wystąpili przedstawiciele środowiska biznesu, którzy m.in. przedstawili, czym jest raportowanie ESG, jak podejść do niego od strony prawnej, a także podzielili się swoimi doświadczeniami z realizacji projektów proklimatycznych oraz przedstawili korzyści płynące z działań na rzecz neutralności klimatycznej.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia
- Misja 1,5 st Wrocław Biznes dla Klimatu to wydarzenie podczas której nie tylko udało nam się zbudować z uczestnikami partnerstwo na rzecz współpracy w ramach Misji Miast Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych, której Wrocław jest uczestnikiem, ale przede wszystkim z dużym otwarciem i zrozumieniem przyjęty został fakt, że za emisje gazów cieplarnianych na terenie miasta odpowiadamy wszyscy, zatem każdy z podmiotów ma do zrealizowania mniejsze lub większe działania, które będą kontrybuowały w osiągnięciu celu, jakim jest neutralny klimatycznie Wrocław – mówi dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
- Był to dzień wypełniony dobrą energia, konstruktywnymi dyskusjami panelowymi i w kuluarach oraz dawką wiedzy praktycznej z zakresu raportowania ESG oraz realizacji projektów proklimatycznych. Najbardziej cieszy mnie fakt, że konferencja była swego rodzaju katalizatorem dla jej uczestników, aby odsłonić rąbka tajemnicy w zakresie strategii dekarbonizacyjnych firm, które reprezentowali, ale również podjąć wspólne działania na rzecz redukcji gazów cieplarnianych we Wrocławiu. O to nam właśnie chodziło! – dodaje Szymczak-Pomianowska.
Mariusz Wawer - 3M | Head of Governmental Relations & Sustainability/ESG for Poland & East Europe Region
- Nowe regulacje dot. raportowania ESG, rosnące oczekiwania klientów czy instytucji finansujących dot. zrównoważonej działalności firm sprawiają, że zielona transformacja i dążenie do zero emisyjności to dzisiaj jedno z kluczowych wyzwań każdej organizacji. Dotyczy to równie firmy 3M, która poprzez swoje bardziej zielone produkty ale też minimalizowanie śladu środowiskowego w swoich fabrykach stara się adresować te oczekiwania. Jednym z obszarów naszej zielonej transformacji są właśnie produkty i technologie 3M, które odpowiednio zaprojektowane w naszych działach R&D mogą pozytywnie wpływać na środowisko naturalne. Dotyczy to zarówno doboru surowców z jakich są tworzenie, opakowań, ale też funkcjonalności która pozwala naszym klientom np. zwiększać efektywność energetyczną budynków czy redukować emisję CO2 w pojazdach.
Drugi obszar to zielona transformacja naszych zakładów produkcyjnych. Zlokalizowane we Wrocławiu, zakłady 3M SuperHub od lat minimalizują swój ślad środowiskowy, poprzez inwestycje w redukcję zużycia energii elektrycznej, zakup 100% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł OZE czy wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego w naszej produkcji poprzez ponowne użycie, redukcję i recykling surowców i materiałów. Wszystkie te projekty i usprawnienia naszych procesów produkcyjnych pozwalają nam wytwarzać we Wrocławiu w przyjazdy dla środowiska sposób prawie ponad 12.000 produktów 3M, które stąd eksportowane są na cały świat. Takie konferencje jak dzisiejsza, to bardzo ważny element dialogu samorządu i biznesu w kontekście drogi do zero emisyjności Wrocławia. Wspólne inicjatywy, wymiana doświadczeń i wiedzy pozwala wszystkim zaangażowanym podmiotom lepiej przygotować się zielonej transformacji.
Maciej Cielątkowski Strategy & Business Development Manager, Danfoss Poland Sp. z o.o.
- Przyjechaliśmy na konferencję z misją odczarowania dekarbonizacji i zainspirowania wrocławskich przedsiębiorców naszymi praktykami. Dekarbonizacja powinna odbywać się z uwzględnieniem 3 logicznych kroków następującychpo sobie: redukcja zużycia energii (efektywność energetyczna), odzysk zasobów (np. ciepło odpadowe, woda), pokrycie powstałego w ten sposób zapotrzebowania na energię źródłami odnawialnymi. Niezwykle budujące jest to, że miasto Wrocław aktywnie korzysta zdostępnych technologii i planuje kolejne działania we współpracy z biznesem.
Joanna Cembrowicz, Prezes Zarządu, AdREM Prosta Spółka Akcyjna
Jako AdREM zaangażowaliśmy się we współtworzenie Konferencji Misja 1,5 stopnia, ponieważ wierzymy, że tylko współpraca różnych organizacji, instytucji, firm i oczywiście także mieszkańców pozwoli odwrócić lub zatrzymać zmiany klimatyczne. Każda ze stronma do odegrania swoją rolę i określone możliwości, ale razem mamy ich więcej. Mam nadzieję, że nasza Konferencja choć trochę pomogła w tym byciu "razem".
Leszek Zalewski, Services & Innovations Director, Head of Command Center COEU & Poland Sodexo Polska Sp. z o.o.
W walce o przywrócenie równowagi klimatycznej, wydarzenia skupiające przedstawicieli miast i biznesu są bezcenne. Dzięki partnerstwu wokół ESG, jesteśmy w stanie realnie zarządzać wpływem, nie tylko na środowisko, ale także na wybory konsumentów. Przed nami prawdziwy maraton, w którym liczy się wspólne działanie, dlatego cieszy nas szansa na zjednoczenie tak wielu organizacji we wspólnym celu.
Na koniec spotkania uczestnicy podpisali istotną deklarację
Wyrazili wolę współpracy nad inicjatywą stworzoną przez Komisję Europejską zwaną „Misją Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r.”, w zakresie:
- Identyfikacji wyzwań klimatycznych (mitygacyjnych i adaptacyjnych) stojących przed Wrocławiem w perspektywie 2030 z możliwością przedłużenia do 2050 roku;
- Wypracowania treści umowy społecznej tzw. Kontraktu Klimatycznego, planu działań do 2030 roku i planu inwestycyjnego;
- Weryfikowania postępów realizacji, wskaźników klimatycznych w nadchodzących latach, w celu monitorowania rezultatów.