wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Krok XII – korzystaj z systemu „Parkuj i Jedź”

Bartosz Moch,

„Parkuj i Jedź” (ang. Park&Ride, P&R) to nowoczesny sposób przemieszczania się po mieście, łączący podróż samochodem i komunikacją miejską. Idea skierowana jest do kierowców, którzy codziennie korzystają z aut, i ma na celu zachęcenie do ograniczenia podróży własnym środkiem transportu i kontynuowania jej komunikacją miejską.

Reklama

System „Parkuj i Jedź” to sieć bezpłatnych parkingów umiejscowionych na terenie Wrocławia blisko przystanków komunikacji miejskiej i węzłów przesiadkowych, które łączą wszystkie środki transportu – kolejowy, autobusowy, tramwajowy, samochodowy, rowerowy i pieszy.

Parkingi Park&Ride

We Wrocławiu - w ciągu ostatnich lat - powstało 12 takich naziemnych parkingów oferujących ponad 800 miejsc postojowych. Parkingi są czynne codziennie – ogrodzone, oświetlone, monitorowane i oznakowane tablicami „Parkuj i Jedź”. Dodatkowo występują również liczne jeszcze nieoznakowane stosownymi tablicami, choć wykorzystywane do takich celów. W sumie do dyspozycji kierowców jest około 1450 miejsc postojowych na 24 obiektach.

Dziewięć parkingów jest wyposażonych w system nadzoru wjazdu (szlabany). Od maja br., aby z nich korzystać użytkownik pojazdu musi wykazać się posiadaniem ważnego biletu okresowego komunikacji zbiorowej lub posiadać prawo bezpłatnych przejazdów wrocławską komunikacja zbiorową i spełniać określone warunki dokumentujące ten fakt.

Dodatkowo na dziewięciu parkingach o kontrolowanym dostępie obowiązują zasady:

Pobierz: Regulamin park&ride dot. parkingów o kontrolowanym dostępie [PDF]

Na stronie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu znajduje się również skrócona wersja regulaminu.

Lista parkingów

Parkingi niewyposażone w szlabany są ogólnodostępne, co oznacza, że nie odbywa się tam kontrola, czy użytkownik parkingu jest osobą korzystającą z komunikacji zbiorowej. 

Warto nadmienić, że system Parkuj i Jedź to nie tylko parkingi, a także cały szereg dodatkowych rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo i komfort korzystania z tych obiektów m.in.: kamery wideomonitoringu, tablice DIP, system kontroli dostępu (szlabany) w wyznaczonych lokalizacjach i terminale do ich obsługi. Parkingi zostały również wyposażone w system zliczania pojazdów, co posłuży nie tylko określeniu statystyk korzystania z parkingów, ale także umożliwi dostęp do informacji o wolnych miejscach za pośrednictwem serwisu internetowego ITS. Na wszystkich parkingach wybudowano miejsca dla osób niepełnosprawnych, a na wybranych także zadaszone parkingi rowerowe.  

12 parkingów lub mniejszych zespołów miejsc postojowych do przesiadek na pociągi w celu dojazdu do centrum przy stacjach i przystankach:

12 parkingów do przesiadek na tramwaje lub autobusy:

przy pętlach tramwajowych:

przy zespołach przystankowych:

Ekologiczny system podróży po mieście

– Zmiana sposobu poruszania się po mieście ma ogromny wpływ na poprawę płynności ruchu – zwłaszcza w Śródmieściu. Odciążenie najbardziej obleganych części miasta z ruchu samochodowego poprawi mobilność i komfort życia mieszkańców oraz turystów – informuje pracownik Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW.

Niezwykle istotny jest także czynnik ekologiczny – system „Parkuj i Jedź” znacznie przyczynia się do zmniejszenia poziomu hałasu oraz poprawy jakości powietrza, poprzez wyeliminowanie części pojazdów mechanicznych z miejskich ulic.

Wybierz ekologiczny i innowacyjny sposób podróżowania po mieście – po prostu „Parkuj i Jedź”!

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

System powstał dzięki projektowi pod nazwą „Budowa systemu Parkuj i Jedź we Wrocławiu – Etap I” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl