wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Konferencja w sprawie zmian klimatu COP24 w Katowicach
Konferencja w sprawie zmian klimatu COP24 w Katowicach źródło: organizatorzy

Delegaci z 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych uczestniczą w Konferencja w sprawie zmian klimatu COP24 w Katowicach.

Reklama

W tym tygodniu w Katowicach rozpoczęło się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14). Inaczej szczyt klimatyczny, złożony z konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej.

Wezmą w nim udział delegaci z 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Szacunkowa liczba uczestników Konferencji wg UNFCCC (ONZ) wynosi ok. 30 tysięcy osób.

Katowicki szczyt klimatyczny COP24 ma dwa główne zadania do wypełnienia. Pierwsze - to dopracowanie szczegółowych zasad działania Porozumienia Paryskiego – tzw. Rulebook. Drugie - to dyskusja o tym, co i w jaki sposób udało się dotychczas osiągnąć, by chronić klimat i co można zrobić, by działania te były skuteczniejsze – tzw. Dialog Talanoa.

Przypomnijmy, Porozumienie paryskie zostało przyjęte w grudniu 2015 r. w Paryżu podczas konferencji klimatycznej COP21.

Rządy osiągnęły wtedy porozumienie w kwestii:

  • długoterminowego celu, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej
  • dążenia do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C, gdyż znacznie obniżyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu
  • konieczności jak najszybszego osiągnięcia w skali świata punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji – przy założeniu, że krajom rozwijającym się zajmie to dłużej
  • doprowadzenia do szybkiej redukcji emisji zgodnie z najnowszymi dostępnymi informacjami naukowymi.

Była to pierwsza umowa międzynarodowa, która zobowiązywała wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu.

Dzisiaj sytuacja jest jednak poważniejsza. Według autorów najnowszego raportu IPCC, czyli Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu ludzkość ma czas do 2030 roku, by powstrzymać katastrofalne skutki zmiany klimatu. A to oznacza, że do 2030 roku będziemy musieli zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla o 45 proc. (względem wartości z 2010), a do 2050 do zera.

2 grudnia 2018 roku Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, oficjalnie przejmując od premiera Fidżi, Franka Bainimaramy, obowiązki Prezydenta COP powiedział:Od wszystkich partnerów usłyszałem wstępną, ale jasną deklarację chęci zwieńczenia COP24 sukcesem. Ewentualne porozumienie oznacza jednogłośne zaakceptowanie wielostronicowego, skomplikowanego i napisanego technicznym językiem dokumentu. Nie będzie to łatwe, ale cuda to przecież polska specjalność.

COP24 to dobre miejsce, żeby pokazać nowoczesną twarz Polski i zaprezentować plany na przyszłość.

Wrocław już podjął wyzwania

20 października 2016 r. miasto przystąpiło do Porozumienia Burmistrzów. Porozumienie jest nazywane „największą na świecie inicjatywą władz miejskich dotyczącą energii i klimatu”, łączy tysiące przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, którzy dobrowolnie realizują na swoim terenie europejskie cele klimatyczne i energetyczne.

Przystępując do Porozumienia Burmistrzów Wrocław zobowiązał się do działania w celu wsparcia procesu realizacji unijnego celu polegającego na redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do roku 2030 oraz przyjęcia wspólnego podejścia do zmniejszenia wpływu na środowisko i przystosowania się do zmian klimatycznych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl