wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rusza kampania dotycząca ochrony jakości powietrza we Wrocławiu

Rusza kampania dotycząca ochrony jakości powietrza we Wrocławiu

Data publikacji: Autor:

14 listopada, w dzień czystego powietrza, oficjalnie rozpoczęto kampanię „Małe kroki, wielkie zmiany”, skierowaną do mieszkańców Wrocławia oraz 10 gmin Dolnego Śląska. Potrwa ona do końca 2019 roku i ma – poprzez drobne zmiany w naszych codziennych nawykach – wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza oraz ochronę poziomu bioróżnorodności w regionie.

Reklama

Pomysłodawcy kampanii chcą przekonać wrocławian oraz mieszkańców innych dolnośląskich gmin, że zgodnie z metodą Kaizen, małymi krokami są w stanie znacząco wpłynąć na pozytywne zmiany w naszym środowisku.

– Celem kampanii jest uświadomienie mieszkańcom Wrocławia, że warto dbać o poprawę jakości powietrza. Małymi krokami pokazujemy, jak można to zrobić i osiągnąć naprawdę duże rezultaty. Na początek wystarczy, że – jeżeli na co dzień jeździmy samochodem - raz w tygodniu skorzystamy z komunikacji miejskiej lub przejdziemy się pieszo albo pojedziemy rowerem do pracy – mówi Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Najpierw ochrona powietrza, potem bioróżnorodność

Kampania „Małe kroki, wielkie zmiany” docelowo ma dotrzeć do 1 mln mieszkańców Dolnego Śląska. Potrwa do końca 2019 roku i będzie składać się z dwóch części.

– Jesienią i zimą, czyli podczas sezonu grzewczego, skupimy się na sposobach poprawy jakości powietrza. Natomiast wiosną 2019 roku większy nacisk będziemy chcieli położyć na ochronę gatunkową, czyli bioróżnorodność w naszym środowisku – dodaje Mariola Apanel.

„Małe kroki, wielkie zmiany” - prezentacja PDF dotycząca kampanii

W ramach kampanii zorganizowane zostaną m.in. spotkania dla mieszkańców Wrocławia oraz 10 gmin ościennych (Dzierżoniów, Bielawa, Świdnica, Środa Śląska, Szczawno-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kąty Wrocławskie, Świdnica - gmina wiejska, Sobótka, Kobierzyce), warsztaty plenerowe w Ogrodzie Botanicznym oraz w parkach, wydarzenia angażujące mieszkańców, w tym pikniki dla rodzin z dziećmi i seniorów, a także specjalne stoiska informujące o kampanii.

Tymi sposobami organizatorzy będą zachęcać do:

  • korzystania z ekologicznych źródeł ogrzewania oraz tych, które emitują mniej zanieczyszczeń (odnawialne źródła energii, elektrociepłownia, ogrzewanie gazowe, elektryczne),
  • segregacji odpadów, oraz zaprzestania spalania odpadów w piecach,
  • ograniczania korzystania z samochodów z silnikami spalinowymi oraz do przemieszczania się komunikacją miejską, rowerami, pieszo lub pojazdami elektrycznymi,
  • dbania o drzewa – ograniczając wycinkę drzew i dbając o nowe nasadzenia.

– Mamy nadzieję, że dzięki kampanii wkrótce dużo więcej wrocławian będzie korzystało z dofinansowania na wymianę starych pieców węglowych na proekologiczne czy choćby z trasportu publicznego czy alternatywnego – podsumowuje dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na potrzeby kampanii „Małe kroki, wielkie zmiany” zostały przygotowane materiały promocyjne i gadżety m.in. ulotki, plakaty, torby ekologiczne, opaski odblaskowe, kolorowanki z zakresu ochrony środowiska. Planowane są fotoreportaże i materiały wideo (animacje, relacje wideo i film w technologii 360 stopni). Sworzone zostały także profile na Facebooku, Instagramie, Youtube oraz Twitterze.

O projekcie

Kampania jest realizowana w ramach projektu: ,,Kampania edukacyjno-informacyjna z zakresu ochrony bioróżnorodności oraz ochrony jakości powietrza we Wrocławiu i 10 gminach Dolnego Śląska”. Jego liderem jest Gmina Wrocław. Projekt jest realizowany i dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Jego wartość to 592 561,40 zł.

Partnerami projektu są: Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu.

Czytaj więcej o projekcie tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama