wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Krok III - wymień ogrzewanie węglowe na ekologiczne
Krok III - wymień ogrzewanie węglowe na ekologiczne

Zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu to jeden z najważniejszych tematów, z którym wszyscy musimy się zmierzyć. Jednym ze źródeł, które wprowadza niebezpieczne związki do atmosfery, jest spalanie węgla w piecach i kotłach domowych. Warto więc pomyśleć o wymianie takiego systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Reklama

Idealnym rozwiązaniem jest wymiana pieca węglowego na ogrzewanie z elektrociepłowni, gazowe, elektryczne lub z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Ogrzewanie ekologiczne nie emituje tylu zanieczyszczeń do powietrza i nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie czy samopoczucie. Inwestycja w nowy piec często jednak nie jest możliwa od razu. Dlatego, zanim do niej dojdzie, warto chociaż spróbować obniżyć ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń podczas spalania w konwencjonalnym piecu węglowym. Jak to zrobić?

Zadbaj o instalację grzewczą

Przede wszystkim należy zadbać o dobry stan techniczny pieca, układu wodnego i przewodu kominowego. Zalegająca sadza może być przyczyną pożaru, a niesprawna lub źle wykonana instalacja może nawet doprowadzić do wybuchu. Pomieszczenie, w którym znajduje się piec musi być również dobrze wentylowane.

 – Zadbana instalacja grzewcza to większe bezpieczeństwo, ale także większa wydajność. Warto poprawić izolację termiczną budynku, przynajmniej przez uszczelnienie okien. Technika opalania w piecu powinna być zgodna z instrukcją jego producenta i odpowiednia do posiadanego typu kotła oraz potrzeb grzewczych – wyjaśnia pracownik Biura Ochrony Przyrody i Klimatu.

Programy dla mieszkańców

Docelowo powinniśmy jednak dążyć do całkowitej zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne. Na początek powinniśmy jednak sprawdzić czy w naszym przypadku możliwe jest podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Następnie możemy starać się o środki z jednego z miejskich programów przeznaczonych dla mieszkańców.

– Warto przede wszystkim skorzystać z dotacji Gminy Wrocław w ramach programu KAWKA+ lub Lokalnego Programu Osłonowego, wspierającego mieszkańców ponoszących zwiększone koszty grzewcze w wyniku trwałej zmiany systemu ogrzewania – wylicza pracownik Biura Ochrony Przyrody i Klimatu.

Przepisy uchwały „antysmogowej”

Warto przypomnieć, że w obliczu potrzeby i troski o jakość powietrza w naszym mieście pod koniec ubiegłego roku podjęta została Uchwała „antysmogowa”, która wprowadza ograniczenia lub zakazy tak w zakresie stosowanego do ogrzewania paliwa jak i użytkowanych instalacji do ogrzewania (w tym przygotowywania posiłków i ciepłej wody użytkowej).

Mieszkańcy, którzy zainstalowali przed dniem 1 lipca 2018 r. piece na paliwo stałe i ogrzewali mieszkania piecami będą mieli 6 lat na ich likwidację, tj.: do 1 lipca 2024 roku. Piece trzeciej, czwartej i piątej klasy muszą zostać wycofane z użytku do 30 czerwca 2028 roku. Piece węglowe mogą pozostać tylko w miejscach, w których nie ma technicznej możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Kocioł będzie można stosować nawet 15 lat od jego zainstalowania.

Uchwała dopuszcza również użytkowanie kominków pod warunkami, iż nie stanowią one podstawowego źródła ciepła oraz nie powodują emisji pyłu przekraczającej normy określonej przez rozporządzenie UE. W dodatku pozwala na stosowanie instalacji spalania paliw na gaz, lekki olej opałowy oraz drewno – pod specjalnymi warunkami, określonymi w uchwale.

Dane kontaktowe

Lista przedsiębiorstw i spółek zajmujących się przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej:

  • FORTUM Power and Heat, Centrum Obsługi Klienta, ul. Antoniego Słonimskiego 1a, 50-304 Wrocław, tel.: 71 340 55 55, e-mail: [email protected]. Infolinia: 122 100 000. Więcej tutaj.
  • Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., Biuro Obsługi Klienta Elektrociepłownia Wrocław, ul. Łowiecka 24, 50-220 Wrocław, tel.: 71 323 81 54, 71 323 83 33, e-mail: [email protected]. Więcej tutaj.
  • Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., Oddział Zakład Gazowniczy we Wrocławiu, ul. Ziębicka 44, 50-507 Wrocław, tel. 71 364 95 05, e-mail: [email protected]. Więcej tutaj.

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl