wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Opadłe liście na terenach zieleni – zasady sprzątania

Rozpoczął się sezon jesiennego grabienia liści. Dlatego przypominamy kilka zasad obowiązujących na terenach zieleni. Sprzątając liście na posesji warto pamiętać, że są one także źródłem cennych substancji dla gleby i schronieniem różnych organizmów.

Reklama

Choć swój malowniczy obraz jesień zawdzięcza przede wszystkim przebarwiającym się i opadającym liściom, to potrafią one być przyczyną kłopotów dla utrzymujących porządek. Wiadomo, że liście na ścieżkach i trawnikach należy zgrabić, jednak można ich nie wozić po całym mieście kompostując przynajmniej część liści na miejscu, a na wybranych obszarach warto nawet, po prostu, pozostawić je na zimę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dlaczego w ogóle grabimy liście? Na ścieżkach liście mogą zakrywać jakąś przeszkodę, czy też można się na nich poślizgnąć. Trawniki niezagrabione na czas, stawy, oczka wodne  bez sprzątania ulegają degradacji. Wiadomo także, że należy usuwać i utylizować liście z patogenami, które pozostawione mogłyby się rozprzestrzeniać, np. dotyczy to liści kasztanowców ze względu na niszczycielskiego dla nich szrotówka kasztanowcowiaczka.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grabienie liści we Wrocławiu - zdjęcia ilustracyjne ZZM Wrocław
Grabienie liści we Wrocławiu - zdjęcia ilustracyjne

Jednak, obok tych standardowych działań, wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej, stosownie do stanowiska przyrodników z ośrodków naukowych, od kilku lat wprowadza zasady grabienia przyjaźniejsze dla środowiska.

Nie wszystkie liście muszą zniknąć

Pierwszą innowacją jest pozostawienie części liści niezgrabionych. Tak jak w lasach, gdzie liści się nie grabi i odgrywają one tam ważną rolę. Natomiast we wrocławskich parkach ZZM wyznacza miejsca, w których je pozostawia. W celach edukacyjnych, w wybranych punktach można spotkać tablice z napisem: „Tu nie grabimy! Dajemy schronienie zwierzętom, użyźniamy i chronimy glebę”.

Dlaczego takie działanie ma sens? Ponieważ:

  • liście zawierają wiele cennych dla roślin substancji i warto żeby one przenikały do gleby w miarę, jak w procesie rozkładu zamieniają się w próchnicę.
  • liście tworzą warstwę zatrzymującą wilgoć, a w czasie mrozów chronią podłoże przed przemarzaniem, co jest szczególnie ważne wokół drzew podczas bezśnieżnych zim.
  • liście są naturalnym schronieniem dla różnych organizmów. Zimują w nich choćby jeże, ale równie ważne są także inne małe stworzenia, choćby dlatego, że stanowią w naturze ważny element łańcucha pokarmowego.

Liście to cenny nawóz

Kolejnym punktem w katalogu działań ZZM jest kompostowane liści w niektórych parkach na miejscu, żeby cenny nawóz z nich pochodzący nie musiał być wożony po całym mieście. Dotyczy to choćby parków Słowackiego czy Grabiszyńskiego.

W bardziej reprezentacyjnych miejscach, choćby w Ogrodzie Staromiejskim, liście „w ryzach” utrzymują specjalne wiklinowe płotki. Chodzi o to, żeby liście zostawić tam, gdzie są najbardziej potrzebne, np. wokół drzewa, a nie na ścieżkach.

– Nasza jednostka dba o porządek, ale w tym miejscu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że to oznacza nie tylko sprzątanie, ale w ogóle harmonię, równowagę. Przebywając w zieleni oczekujemy nie tylko cienia z drzew, kwitnących roślin, ale także śpiewu ptaków, biegających wiewiórek, motyli, pszczół... po prostu chcemy, by to żyło. A ta równowaga wymaga dbałości o dobrostan wszystkich istnień. Jeże zimujące w liściach nie tylko są milutkie, ale zjadają np. organizmy, które nam przeszkadzają. O taki porządek nam chodzi – tłumaczy Radosław Gil, przyrodnik z ZZM.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grabienie liści we Wrocławiu - zdjęcia ilustracyjne ZZM Wrocław
Grabienie liści we Wrocławiu - zdjęcia ilustracyjne

Nie używajmy dmuchaw!

Przypominamy ponadto, że wykonawcy ZZM nie mogą używać dmuchaw do liści, odpowiedni zapis widnieje w umowie. Dla środowiska to ważne z powody kurzu i nadmiernego hałasu. To przeszkadza nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Do tego trawniki z powodów agrotechnicznych powinny być grabione mechanicznie. Z wymienionych przyczyn „Zielony Wrocław” rekomenduje innym niestosowanie dmuchaw i ograniczenie grabienia. Także na prywatnych działkach.

Więcej informacji zawiera opracowanie „Standardy utrzymania terenów zieleni w miastach”.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl