wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Miniaturowy smok z Afryki urodził się w Zoo Wrocław

We wrocławskim zoo wykluła się afrykańska, nadrzewna jaszczurka ostrobrzucha. To drugi przychówek odkąd w 2018 roku rozpoczęto hodowlę tego gatunku. Radość jest szczególna, bo to rzadki, endemiczny gatunek narażony na wyginięcie w naturze.

Reklama

To kolejny mało poznany gatunek, którego hodowli podjęło się wrocławskie zoo. Cztery osobniki przyjechały tu w październiku 2018 roku. To obecnie jedyne w Polsce pary. Na świecie mieszkają tylko 54 osobniki w 27 ogrodach zoologicznych. Zatem wrocławski przychówek, który wykluł się 10 września, to kolejny etap w rozwoju populacji, która ma zabezpieczyć te jaszczurki przed całkowitym wyginięciem.

– To bardzo ciekawy gatunek żyjący w koronach drzew. Niestety, na skutek ekspansji rolnictwa, jego naturalne siedliska znikają w zastraszającym tempie. Hodowla w ogrodach to dla nich szansa na przetrwanie. Na szczęście nie są kłopotliwymi lokatorami – dość dobrze się rozmnażają, wystarczy im stworzyć odpowiednie warunki. Nasze pary pochodzą od jednego z pierwszych przychówków w Europie sprzed czterech lat, kiedy tylko pięć ogrodów je hodowało. Dziś jest ich na naszym kontynencie już 22 – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. 

 Jaszczurka ostrobrzucha - dorosła, fot. Zoo Wrocław Jaszczurka ostrobrzucha - dorosła, fot. Zoo Wrocław

Jaszczurka ostrobrzucha – więcej o gatunku

Jaszczurka ostrobrzucha to gatunek występujący w naturze tylko w Kenii i Tanzanii. Należy do niewielkich jaszczurek nadrzewnych o szczupłej budowie i jasnozielonym ubarwieniu z niebieskimi odcieniami. Ma długie i wrzecionowate palce, zakończone haczykowatymi pazurami.

Nazwę „ostrobrzucha” zawdzięcza łuskom pokrywającym jej ciało, które wydają się być trójwymiarowe i ostro zakończone. Ten gatunek wyróżnia niezwykle długi, chwytny ogon. Wykorzystuje go do utrzymywania się na gałęziach. Samica składa średnio 6-8 jaj na drzewach, najczęściej w dziupli lub ukryte w korze.

 Jaszczurka ostrobrzucha - młoda, fot. Zoo Wrocław Jaszczurka ostrobrzucha - młoda, fot. Zoo Wrocław

– Co niezwykłe dla jaszczurek, gatunek ten wykazuje troskę rodzicielską. Dba o jaja i w razie niebezpieczeństwa broni ich, choć samych maluchów już nie wychowuje – opowiada Karolina Mól-Woźniak, opiekunka z wrocławskiego zoo. – Te małe smoki mają nieproporcjonalnie dużo większą siłę zacisku szczęk, niż się wydaje. Ugryzienie naprawdę boli – dodaje.

Nowo wykluta jaszczurka mieszka na razie na zapleczu hodowlanym, wraz z innymi maluchami, w tym żółwiami brunatnymi czy anolisami brodatymi. Za to jej rodziców można odszukać w jednym z terrariów na pierwszym piętrze Terrarium.

mat. prasowe Zoo Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama