wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wymiana pieca to trudny i długi proces? Wcale nie! Zobacz, krok po kroku, jak pozbyć się kopciucha [WIDEO]

Wymiana pieca to skomplikowany i kosztowny proces tylko dla nielicznych? Nic bardziej mylnego. Nie musisz mieć ani odłożonych pieniędzy ani znać się na pracach budowlanych aby zmienić swój stary piec na paliwo stałe na nowe, ekologiczne ogrzewanie. Prezentujemy, krok po kroku, jak zrobić to najprościej.

Reklama

Wystarczy udzielić pełnomocnictwa wykwalifikowanej firmie, która dopełni wszystkich formalności. Nie będziesz musiał pojawiać się osobiście w urzędzie. Dodatkowo, z pomocą instalatora można wymienić piec nawet bez wkładu własnego. Warto zapytać sąsiadów, znajomych, członków rodziny o kontakt do polecanej firmy lub sprawdzić w bazie instalatorów na stronie zmienpiec.pl.

A jak wygląda proces wymiany pieca w praktyce, gdy zdecydujesz się na instalację gazową?

Czytaj także: Jak zmienić piec? [POBIERZ INSTRUKCJĘ]

Krok 1: Opinia kominiarska

Procedurę rozpoczyna się od uzyskania na piśmie opinii kominiarskiej. Kominiarz powinien sprawdzić dostępność przewodów kominowych, ocenić wentylację lub poinformować czy jest możliwość instalacji komina zewnętrznego.

Jeżeli nie wiesz, gdzie znaleźć kominiarza, zapytaj zarządcę o kontakt do kominiarza obsługującego budynek.

Wizyta kominiarza jest potrzebna, żeby uniknąć nieprawidłowości w podłączeniach, co niesie ze sobą ryzyko zaczadzenia, zatrucia innych lokatorów
Maciej Rogala, mistrz kominiarski

Krok 2: Warunki przyłączenia do sieci gazowej

Kolejny krok to złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Można to zrobić osobiście, pocztą lub poprzez upoważnionego projektanta, instalatora lub sprzedawcę gazu.

Krok 3: Projekt budowlany instalacji gazowej

Budowa lub modyfikacja instalacji gazowej wymaga przygotowania projektu budowlanego przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami do przygotowywania projektów sanitarnych. Można to zlecić niezależnemu projektantowi lub firmie, która wymienia ogrzewania. Pamiętaj, że wykonawca powinien wcześniej przedstawić kosztorys wymiany pieca, żeby wiedzieć czy koszt nie przekroczy kwoty dopłaty.

Gotowy projekt budowlany należy złożyć w trzech egzemplarzach w Wydziale Architektury i Zabytków przy pl. Nowy Targ. Możesz to zrobić osobiście lub zlecić projektantowi czy też wykonawcy. Urząd na zatwierdzenie projektu budowlanego instalacji gazowej ma 21 dni.

Krok 4: Zgoda wspólnoty mieszkaniowej

Jeżeli w budynku jest wspólnota mieszkaniowa, trzeba uzyskać od niej zgodę na wymianę systemu ogrzewania w lokalu. Taka zgoda musi być wyrażona w formie uchwały – tryb ich podejmowania określają zasady ustalone przez konkretną wspólnotę. Szczegółowych informacji powinien udzielić zarządca budynku.

Krok 5: Zgłoszenie budowy

Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o zatwierdzenie projektu budowlanego w Wydziale Architektury i Budownictwa UMW. Szczegóły wraz z załącznikami na stronie BIPu.

Krok 6: Wniosek o dopłatę z programu KAWKA Plus

Jeżeli masz już wszystkie potrzebne warunki, zgody i pozwolenia, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie z programu KAWKA Plus w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UMW. Wykaz wymaganych załączników znajdziesz w części VII wniosku.

Krok 7: Wizja lokalna

Termin wizji lokalnej ustalany jest telefonicznie maksymalnie w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. W trakcie wizji pracownik urzędu sprawdzi czy w lokalu jest czynny piec na paliwo stałe. Nie trzeba być obecnym osobiście, w mieszkaniu powinna przebywać osoba, która udostępni wszystkie pomieszczenia podczas wizji.

Wizja lokalna była przeprowadzona przez WhatsAppa, przez kamerkę wideo. Musiałam pokazać, że piece są czynne, ich podłączenie do kominów oraz otworzyć drzwiczki, że nie ma tam grzałek. Następnie przesłałam zdjęcia pieców.
pani Renata z Nadodrza, laureatka konkursu Wymień z nami piec i odśwież mieszkanie

Krok 8: Podpisanie umowy dotacyjnej

Podpisanie umowy odbywa się w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UMW do 14 dni od przeprowadzenia wizji lokalnej. Termin podpisania umowy zostanie ustalony telefonicznie.

Od przeprowadzenia wizji lokalnej umowę możemy podpisać praktycznie w tym samym dniu, ale maksymalnie mamy na to 14 dni. Wszystko zależy od porozumienia się z mieszkańcem
Jolanta Żuberek, Wydział Środowiska i Rolnictwa UMW

– Cały proces, od momentu złożenia wniosku do podpisania umowy, zajął mi tylko trzy dni – dodaje Pani Renata.

Krok 9: Zgłoszenie planowanego terminu rozpoczęcia robót budowlanych

Zanim zaczniesz prace związane z wymianą pieca, zgłoś termin ich rozpoczęcia do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wykaz wymaganych załączników znajdziesz w części F zawiadomienia a lista dokumentów, które należy przedłożyć jest w decyzji udzielającej pozwolenie na budowę, którą otrzymałeś z Wydziału Architektury i Budownictwa.

Po podpisaniu umowy beneficjent, który będzie wymieniał ogrzewanie węglowe na gazowe powinien zgłosić rozpoczęcie prac w nadzorze budowlanym przy ul. Hubskiej 8-16. Nie musi tego natomiast robić, jeżeli zdecydował się na ogrzewanie elektryczne. Następnie rozpoczyna prace i po ich zakończeniu przychodzi rozliczyć z nami inwestycję
Aleksandra Wojciechowska-Gileta, Wydział Środowiska i Rolnictwa UMW

Krok 10: Realizacja inwestycji

Realizując inwestycję należy pamiętać, aby zbierać wszystkie dokumenty niezbędne do rozliczenia dotacji. W razie wątpliwości skontaktuj się z pracownikiem Wydziału Środowiska i Rolnictwa prowadzącym sprawę. Jest to urzędnik, który wykonywał wizję lokalną oraz podpisywał umowę dotacyjną – dlatego warto zapisać jego nr telefonu.

Pamiętaj – żadne prace związane z wymianą pieca nie mogą być rozpoczęte przed datą podpisania umowy dotacyjnej.

Prace przebiegają sprawnie. Po trzech dniach mieliśmy zlikwidowane stare piece i zamontowany nowy. Następnie zawieszone zostały grzejniki i nastąpił rozruch całej instalacji
pani Renata z Nadodrza

Krok 11: Rozliczenie dotacji

Zakończenie inwestycji i rozliczenie dotacji powinny nastąpić w ciągu 3 miesięcy od daty podpisania umowy dotacyjnej. Aby to zrobić, należy złożyć (osobiście lub przez platformę ePUAP) wniosek o rozliczenie dotacji w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UMW. Wykaz wymaganych załączników znajdziesz w części III wniosku o rozliczenie dotacji. Podpisując umowę dotacyjną dedykowany urzędnik przekaże komplet dokumentów, wśród których będzie również druk rozliczenia dotacji. Pracownik urzędu zaznaczy wówczas pozycje z części III wniosku, które będziesz musiał przedstawić w rozliczeniu.

Galeria zdjęć

– Beneficjent musi zlikwidować ogrzewanie węglowe, zamontować nowy system, np. gazowy lub elektryczny. Następnie przychodzi do nas, rozlicza się, przedstawia dokumenty, które wydajemy przy podpisywaniu umowy – dodaje Aleksandra Wojciechowska-Gileta.

Krok 12: Kontrola powykonawcza

Termin kontroli powykonawczej zostaje ustalony telefonicznie – maksymalnie w przeciągu 30 dni od momentu złożenia kompletnego wniosku o rozliczenie dotacji. W nieruchomości podczas kontroli powinna przebywać osoba, która udostępni wszystkie pomieszczenia. Kontrola odbywa się online, z wykorzystaniem aplikacji WhatsApp. Pracownik UMW sprawdzi czy prace zostały wykonane zgodnie z umową dotacyjną.

Krok 13: Wypłata dotacji

Dotacja wypłacana jest na numer rachunku bankowego wskazanego w umowie dotacyjnej w ciągu 30 dni od daty pozytywnie przeprowadzonej kontroli powykonawczej. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego wykonawca odbiera dotację od miasta. Następnie, jeżeli koszt inwestycji jest wyższy, niż kwota dofinansowania, dopłacasz jedynie różnicę.

Skorzystaj z instrukcji wymiany pieca

Wymiana pieca nie jest trudna, ale wymaga poświęcenia nieco czasu. Całość może potrwać nawet kilka miesięcy. Zawsze jednak można skorzystać z pomocy instalatora oraz porad wrocławskich doradców energetycznych lub - w trakcie procesu wymiany pieca - pracowników Wydziału Środowiska i Rolnictwa
Agnieszka Rak, wrocławski doradca energetyczny

Wrocławscy doradcy energetyczni, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.plWrocławscy doradcy energetyczni, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Całym procesem od początku do końca można także zająć się samodzielnie. Wówczas pomocne będą dedykowane instrukcje wymiany pieca, które w przystępny sposób wyjaśnią, jak wymienić ogrzewanie w konkretnej sytuacji, jakie dokumenty są niezbędne i gdzie należy je złożyć, aby otrzymać dopłatę od miasta.

Wrocławianie z programem KAWKA Plus wymienili już ponad 12 tys. pieców. Wkrótce możesz do nich dołączyć!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl