Gizo mieszka z partnerką, Rosą, a także innymi niedużymi małpkami z Ameryki Południowej oraz z pancernikami w Małpiarni. Urodził się w zoo w Niemczech, a do Wrocławia trafił jako dwulatek. Teraz jest jednym z najstarszych samców saki w europejskich ogrodach.
Zobacz na filmie przygotowanym przez zoo Wrocław, jak opowiada o nim opiekun.
Wolą trzymać się drzew i śpiewają w duetach
Saki białolice żyją w naturze w lasach deszczowych nadbrzeżnego pasa północno-wschodniej Ameryki Południowej.
Tworzą grupy rodzinne (po kilkanaście osobników) i żeby ochronić swoje terytorium, odstraszają intruzów… śpiewając w duetach. Najwięcej czasu spędzają w koronach drzew i choć nie mają chwytnych ogonów, sprawnie przeskakują z jednego na drugie.
Mają twarze jak maski
Są nieduże (ważą do 2,5 kg), towarzyskie i mają tak charakterystyczne, pozbawione mimiki twarze, że rytualne maski ludowe tworzone w tym rejonie świata były wzorowane właśnie na nich. „Twarz, z dużymi migdałowymi oczami, pozbawiona zupełnie mimiki, sprawia wrażenie smutnej nawet podczas zabawy” – czytamy na stronach wrocławskiego zoo.
Wrocławskie zoo prowadzi hodowlę tego gatunku w ramach Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt (EEP). To ostatnie narzędzie w walce o przetrwanie zagrożonych gatunków zwierząt.