wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jest umowa na zagospodarowanie wód w dolinie Olszówki Krzyckiej. Prace potrwają 20 miesięcy

Jest umowa na zagospodarowanie wód w dolinie Olszówki Krzyckiej. Prace potrwają 20 miesięcy

Redakcja www.wroclaw.pl,

Wody w Dolinie Olszówki Krzyckiej, zdjęcie ilustracyjne UMW
Wody w Dolinie Olszówki Krzyckiej, zdjęcie ilustracyjne

Na zielonym terenie położonym w pobliżu rzeki Ślęzy zagospodarowane zostaną wody opadowe. Powstanie tam również nowy park Krzycki wypracowany w ramach konsultacji społecznych. Realizacją inwestycji zajmie się wrocławska firma Retencja, wyłoniona podczas drugiego przetargu. Wykonawca będzie miał 20 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej i prac.

Reklama

Z zielonego miejsca na południu Wrocławia już teraz korzystają mieszkańcy. W obszarze tego zadrzewionego terenu będzie urządzony park Krzycki. Najpierw jednak zrealizowane zostaną prace, dzięki którym Olszówka będzie retencjonowała wodę z okolicznych ulic. MPWiK  w drugim postępowaniu przetargowym wybrało wykonawcę, który zrealizuje prace związane z zagospodarowaniem wód opadowych w rejonie ul. Racławickiej i Skarbowców, a następnie zajmie się częścią retencyjną w nowym parku.

Koncepcja wypracowana wspólnie z mieszkańcami

Teren był przedmiotem dwuetapowych konsultacji społecznych – swoje wnioski złożyło łącznie 325 osób. Większość z mieszkańców podkreśliło przede wszystkim, by dolina Olszówki zachowała swój naturalny charakter. Jego integralną częścią będzie naturalna retencja. W ramach konsultacji z młodzieżą wypracowano ideę „Zielonej Szkoły” i edukacyjnego placu zabaw.

– Wspólnie z mieszkańcami, w trakcie konsultacji społecznych, wypracowaliśmy koncepcję zagospodarowania terenu. Jest ona podstawą projektu dla doliny Olszówki Krzyckiej i parku Krzyckiego – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego.

kwiatostan - fot. G. Mikołajczak

kwiatostan - fot. G. Mikołajczak

Koniec z podtopieniami po ulewnych deszczach

Dzięki realizacji, woda opadowa z okolicznych ulic będzie spływała do cieku Olszówki Krzyckiej, a jej nadmiar do rozlewisk i tam retencjonowana. Z jednej strony to forma przystosowania Wrocławia do zmian klimatu, z drugiej – rozwiązanie problemu pobliskich mieszkańców, którzy doświadczają lokalnych podtopień po ulewnych deszczach. Woda będzie zbierana z powierzchni około 82 ha - z fragmentu ulicy Krzyckiej oraz z ulic: Skarbowców, Szarugi, Babiego Lata, Mglistej, Róży Wiatrów, Wietrznej i Południowej.

– Woda deszczowa, która do tej pory zalewała okoliczne ulice, będzie spływała do uporządkowanego koryta Olszówki Krzyckiej. Dodatkowo, wody nadmiarowe zbierane będą w rozlewiskach na terenach zieleni, w tym na terenie przyszłego parku Krzyckiego. Przepust, który jest zaplanowany w koncepcji, umożliwi połączenie planowanych rozlewisk – mówi Martyna Bańcerek, rzecznik prasowy MPWiK.

Koszt zadania to niespełna 9 mln zł.

Jak będzie wyglądał park Krzycki?

W trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy wskazali, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w istniejący charakter tego miejsca. Wykonane zostaną ścieżki, naturalne zagłębienia mające służyć gromadzeniu wody opadowej i nasadzenia roślinności. Ewentualna infrastruktura rekreacyjna może zostać zrealizowana z inicjatywy mieszkańców, np. w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego lub Funduszu Osiedlowego.

Warto podkreślić, że obszar parku obejmie również najniżej położone miejskie działki, obecnie przeznaczone w MPZP na zabudowę - z planów sprzedaży tych działek na poczet parku zrezygnował prezydent Jacek Sutryk. Ich łączna powierzchnia to około 1,5 hektara.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl