wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 33 proc. wrocławskich adresów wciąż nie jest w bazie CEEB. Złóż deklarację do CEEB online

33 proc. wrocławskich adresów wciąż nie jest w bazie CEEB. Złóż deklarację do CEEB online

Bartosz Moch,

Deklarację o źródłach ciepła można złożyć przez internet oraz w formie papierowej Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
Deklarację o źródłach ciepła można złożyć przez internet oraz w formie papierowej

To już ostatnia szansa, żeby złożyć deklarację o sposobie ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do tej pory we Wrocławiu baza została wypełniona w 56 proc. Kogo dotyczą przepisy i w jaki sposób można złożyć deklarację do CEEB? Najszybciej zrobisz to przez internet.

Reklama

Informacja ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: „Uwaga! Po 30 czerwca 2022 r. wciąż składamy, odbieramy i  wprowadzamy deklaracje do CEEB. Zakończenie terminu ustawowego na złożenie deklaracji nie zmienia sposobu postępowania urzędników. Aplikacja CEEB również działa tak, jak dotychczas”. Więcej informacji dostępne na stronie GUNB.

Złóż deklarację do bazy CEEB

Złóż deklarację online do 30 czerwca na stronie bazy CEEB Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: ceeb.gov.pl.

Co ten wynikający z ustawy o termomodernizacji  obowiązek oznacza dla wrocławian? Każde znajdujące się w lokalu, budynku, hali urządzenie grzewcze o mocy mniejszej niż 1 MW musi być zgłoszone do bazy CEEB, a są nimi:

  • miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza,
  • kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy,
  • kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem,
  • kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
  • piec kaflowy na paliwo stałe,
  • trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa,
  • kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy, przepływowy/ kominek gazowy,
  • kocioł olejowy,
  • pompa ciepła,
  • ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny,
  • kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Nie zwlekaj, złóż deklarację już dziś

We Wrocławiu na początku października 2022 r. baza CEEB jest wypełniona zaledwie w 67 procentach, czyli są w niej 54 243 punkty adresowe z 80 803. Ten wynik pozwala i tak, wśród gmin powyżej 50 tys. punktów, stolicy Dolnego Śląska zajmować czwarte miejsce. Prowadzi Kraków z wynikiem 78 proc.

Krajowe przepisy zobowiązują mieszkańców do złożenia odpowiedniej deklaracji: online albo w formie papierowej, za pośrednictwem gminy właściwej dla lokalizacji budynku. Gminom natomiast przybył kolejny obowiązek - wprowadzanie złożonych przez mieszkańców deklaracji do CEEB. To już ostatnia szansa, żeby spełnić ten obowiązek, termin upływa z końcem czerwca. Pamiętajmy, że niezłożenie deklaracji w terminie może się wiązać z karami, które przewiduje ustawa o termomodernizacji
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Na kim spoczywa obowiązek złożenia deklaracji?

  • budynek jednorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku;
  • budynek wielorodzinny – obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na podmiocie zarządzającym budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel) – gdy wszyscy mieszkający w bloku korzystają ze wspólnego źródła ciepła, w innych przypadkach należy złożyć samodzielnie (szczegóły poniżej);
  • każdy inny budynek niemieszkalny (np. biuro, garaż, szklarnia, lokale handlowo-usługowe) – ich właściciel lub zarządca zobowiązany jest do wypełnienia deklaracji.

 Najczęściej deklarację do CEEB składają właściciele domów jednorodzinnych, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Najczęściej deklarację do CEEB składają właściciele domów jednorodzinnych, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Właściciel bazy CEEB - Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podaje, że jeżeli osoby mieszkające w bloku korzystają ze wspólnego źródła ciepła lub spalania paliw, nie muszą składać deklaracji, o ile takiego obowiązku dochowa za nich zarządca budynku. Natomiast, jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Zarządcy mogą złożyć deklarację w imieniu mieszkańców, jeżeli dysponują wiedzą na temat indywidualnego źródła ciepła lub spalania paliw w danym lokalu. W celu upewnienia się, czy deklaracja została złożona, najlepiej skontaktować się ze swoim zarządcą. Informacje o tym, kto pełni funkcję zarządcy można pozyskać np. od wspólnoty mieszkaniowej lub od zarządu spółdzielni.

Jak i gdzie składać deklaracje?

  • online – bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB poprzez e-formularz;
  • w formie papierowej – wypełniając formularz i dostarczając go do właściwego dla lokalizacji budynku urzędu gminy: w przypadku stolicy Dolnego Śląska – do Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Formularz A - budynki i lokale mieszkalne

Formularz B - budynki i lokale niemieszkalne

– Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i to ten urząd udziela szczegółowych informacji. Naszą rolą jest zebranie deklaracji w formie papierowej i wprowadzenie ich do bazy CEEB, prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zachęcamy jednak do składania wniosków w szybszej i prostszej formie, przez internet – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Deklarację w formie papierowej można składać:

  • wysyłając na adres: Urząd Miejski Wrocławia, Departament Zrównoważonego Rozwoju, ul. Bogusławskiego 8,10, 50-032 Wrocław, dopisek CEEB;
  • składając w Kancelarii UWM (poniedziałek - piątek: od godz. 7:45 do godz. 15:45): Kancelaria ogólna, pl. Nowy Targ 1-8, parter, pok. 5 lub w filiach: ul. G. Zapolskiej 4, parter, sala nr 4, stanowiska 6 i 7; al. M. Kromera 44, parter, sala COM; ul. Hubska 8-16 , parter, sala nr 1, stanowisko 1.

Deklaracja zawiera m.in. informacje, dotyczące adresu nieruchomości, danych osobowych właściciela oraz liczby i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła.

Edycja niewłaściwie złożonej deklaracji do CEEB

Aby edytować deklarację, konieczne jest wyszukanie deklaracji w zakładce Deklaracje i wybranie opcji: Edytuj. Edycja jest możliwa w zakresie samej treści deklaracji, nie zaś w zakresie danych adresowych budynku. Należy pamiętać, że opcja edycji dotyczy wyłącznie tych deklaracji, które zostały dodane do bazy CEEB przez danego użytkownika.

Pracownik urzędu nie może edytować deklaracji, które zostały dodane przez innych pracowników, czy obywateli, którzy skorzystali ze składania deklaracji w formie on-line. Opcja edycji nie dotyczy aktualizacji deklaracji. Jeżeli do urzędu gminy/miasta została złożona kolejna deklaracja przez obywatela, która zawiera aktualizacje w zakresie np. źródła ciepła lub spalania paliw, konieczne jest dodanie nowej deklaracji do bazy CEEB. Opcja edycji nie dotyczy również danych adresowych budynku.

Przy każdej aktualizacji stanu faktycznego dotyczącego źródeł ciepła lub spalania paliw właściciel/zarządca budynku/lokalu jest zobowiązany w ciągu 14 dni od uruchomienia tego źródła złożyć nową deklarację w ramach CEEB. Na tym etapie pracownik urzędu nie ma możliwości zmiany danych zadeklarowanych w aplikacji CEEB.

Terminy złożenia deklaracji do CEEB

Terminy zgłoszenia eksploatowanych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw:

  • 30 czerwca 2022 r. – dla budynków, które już istnieją, oddanych do użytku do 30 czerwca 2021 r.;
  • 14 dni – od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw, po 1 lipca 2021 r.

Więcej informacji o CEEB i deklaracji o źródłach ciepła znajdziecie tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl