wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Więcej ciepła z sieci – mniej smogu. Działania na rzecz ochrony powietrza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Mniej pieców i kotłowni, więcej mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego. Fortum podsumowuje pierwszy rok programu antysmogowego „Czysta energia dla Wrocławia”. Gmina zachęca do korzystania z dopłat do rachunków za ogrzewanie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego i z dopłat do wymiany pieców KAWKA +.

Reklama

Fortum, spółka odpowiedzialna za dostawę ciepła we Wrocławiu, podsumowała pierwszy rok działalności programu „Czysta energia dla Wrocławia”. W ramach akcji przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej 36 nieruchomości w centrum miasta. Tym samym ciepło systemowe popłynęło do około 2 tysięcy mieszkańców śródmieścia.

– W ramach programu „Czysta energia dla Wrocławia” spółka zobowiązała się przyłączyć w śródmieściu każdą kamienicę i nieruchomość posiadającą wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji. Od momentu złożenia wniosku proces przyłączeniowy trwa maksymalnie 12 miesięcy, a konsultanci pomagają na każdym etapie formalności – wylicza Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Fortum informuje, że w trakcie realizacji jest następnych 61 umów przyłączeniowych. Kolejnych 66 znajduje się na etapie analiz i projektowania. Program zakłada niższe koszty związane z realizacją nowych podłączeń. Fortum w całości finansuje budowę przyłącza, nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne koszty związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na dogodne raty.

30 stycznia 2019 r., podsumowanie programu „Czysta energia dla Wrocławia”, realizowanego przez Fortum, fot. Jarek Ratajczak

Ponad 1 mln zł na budowę instalacji

Przedstawiciele Fortum podkreślają, że jedną z barier uniemożliwiających podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej jest brak wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania, za które odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Fortum w ramach programu „Czysta energia dla Wrocławia’ przeznaczyło ponad milion złotych na budowę wewnętrznych instalacji. O przyznaniu dofinansowania zdecydowała liczba zlikwidowanych pieców. Wkrótce, dzięki inwestycjom w kamienicach przy ulicach Poniatowskiego 12, Roosvelta 11, Krasińskiego 25 i Skargi 25, zniknie 85 pieców grzewczych. Odpowiednie umowy zostały już podpisane.

– Walka o czyste powietrze we Wrocławiu trwa. Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z programu antysmogowego. Ciepło sieciowe jest realną alternatywą dla indywidualnych pieców, a cały proces przyłączania do sieci nie musi być skomplikowany i długotrwały – dodaje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

W 2018 roku na rozwój infrastruktury ciepłowniczej we Wrocławiu Fortum przeznaczyło ponad 60 mln złotych. Do sieci przyłączono 139 nieruchomości o łącznej mocy 67 MW. Szacuje się, że dostęp do ciepła sieciowego zyskało ponad 15 tysięcy osób. Dzięki rozbudowie, modernizacji sieci i nowym przyłączeniom w całym mieście zlikwidowano około 1600 palenisk i indywidualnych pieców.

Kolejnych 2000 pieców, tzw. kopciuchów, zostało usuniętych dzięki działaniom gminy w ramach Wrocławskiego Programu Antysmogowego #oddechwnormie.

Wsparcie finansowe dla mieszkańców

Gmina zachęca do korzystania z dopłat do rachunków za ogrzewanie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego i z dopłat do wymiany pieców KAWKA+.

– Mieszkańcy, którzy likwidują swój piec węglowy, a obawiają się, że ich rachunki za ogrzewanie wzrosną, mogą pójść do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i ubiegać się o wsparcie finansowe. Warto z tego korzystać. Gmina oferuje także dotacje do 12 tys. zł w ramach programu KAWKA+ na sfinansowanie wymiany starego pieca – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Lokalny Program Osłonowy – kalkulator dopłat

KAWKA+ miejski program wymiany pieców węglowych [ZASADY]

Sprawdź, co Wrocław robi dla czystszego powietrza

W 2018 r. gmina Wrocław przyłączyła do sieci ciepłowniczej 46 kamienic, których jest właścicielem. Podłączenie było związane z termomodernizacją budynku (docieplenie elewacji, dachu, wymiana stolarki okiennej). Średni koszt takich prac w kamienicy to ok. 2 mln zł. Czytaj więcej: Kamienice na Przedmieściu Oławskim podłączono do sieci miejskiej

W 2019 roku spółka miejska Wrocławskie Mieszkania, która zarządza nieruchomościami, planuje przeprowadzenie termomodernizacji i podłączenia do sieci cieplnej 35 kamienic na Przedmieściu Oławskim, Psim Polu i Brochowie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl