wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przy ul. Świdnickiej zakończono wystawy o polsko-gruzińskim partnerstwie

Przy ul. Świdnickiej zakończono wystawy o polsko-gruzińskim partnerstwie

Jeszcze przez kilka dni, do 12 marca br., na ul. Świdnickiej można oglądać ekspozycję, dotyczącą historii relacji polsko-gruzińskich, przygotowaną przez UM Wrocławia. Podobnie wystawę o współpracy Wrocławia i Dolnego Śląska z Autonomiczną Republiką Adżarii, zainstalowaną także przy ul. Świdnickiej, w pobliżu Monopolu. W środę, 10 marca, nastąpiło zaś oficjalne zamknięcie obu plenerowych prezentacji.

Reklama

Wystawę „Przyjaźń polsko-gruzińska i niepodległość Gruzji” opracował dr David Kolbaia ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a ekspozycja została przygotowana przez Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu z okazji 100-lecia uznania przez Polskę de iure niepodległości Gruzji. Wystawa przypomina, jak rozwijały się stosunki polsko-gruzińskie w okresie międzywojennym.

Tematyka gruzińska towarzyszy także wystawie, przygotowanej przez samorząd województwa dolnośląskiego, z okazji 5. rocznicy współpracy Dolnego Śląska z Adżarią. Znajdują się tam informacje o partnerstwie Wrocławia z Batumi oraz o wrocławskim rondzie imienia Oficerów Gruzińskich Wojska Polskiego.

Szersze omówienie obu prezentacji plenerowych, a także przypomnienie, na jakich polach Wrocław współpracuje z gruzińskim Batumi od chwili podpisania umowy partnerskiej z tym miastem w lipcu 2019 roku – przedstawiamy tutaj.

W środę, 10 marca, przedstawiciele Gruzji, władz miasta oraz dolnośląskiego samorządu podsumowali współpracę partnerską pomiędzy województwem dolnośląskim i Autonomiczną Republiką Adżarii oraz Wrocławiem i gruzińskim miastem Batumi. Jednocześnie uroczyście zakończono plenerowe prezentacje na ul. Świdnickiej. 

 – Minęło już pięć lat naszej współpracy – powiedział Cezary Przybylski. – Mimo dzielących nas odległości jest ona naprawdę intensywna. Dotyczy m.in. kultury, opieki zdrowotnej czy gospodarki. Chyba łatwiej wymienić te dziedziny, w których nie ma wspólnych działań, niż te, gdzie są one bardzo widoczne. W ostatnim czasie wzajemne kontakty utrudniła pandemia, ale mamy nadzieję, że jak tylko ona się skończy, wszystko wróci do normy.

fot. www.wroclaw.pl

Nadzieję na dalszą ciekawą współpracę ma również prezydent Wrocławia.

– Partnerstwo Wrocławia i Batumi jest wprawdzie młodsze niż naszych regionów, ale wiele po nim sobie obiecujemy – twierdzi Jacek Sutryk. – Chcemy rozwijać szeroką współpracę z Batumi w wielu wymiarach. Cały czas pamiętamy o naszych relacjach i mam nadzieję, że kiedy skończy się COVID, będziemy mogli je znacznie rozwinąć. Cieszę się, że ta wystawa w centralnej przestrzeni Wrocławia mogła nam towarzyszyć przez wiele tygodni. Ona pokazuje siłę tych relacji. Z jednej strony to, co się dzieje współcześnie, a z drugiej ponad stuletnią historię polsko-gruzińskiej współpracy. 

Z kolei według Wojciecha Wróbla, konsula honorowego Gruzji we Wrocławiu, Polaków i Gruzinów łączy wspólna historia, ale także inicjatywa samorządów, która pozwoliła na zbudowanie relacji społecznych, wspólnych idei, wymiany kulturalnej oraz współpracy gospodarczej.

– One wszystkie umożliwiły zbudowanie prawdziwej przyjaźni między ludźmi. To jest kwintesencja tej współpracy – uważa Wojciech Wróbel.

  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl