Wratislavia Cantans 2020. Program, gwiazdy

W piątek, 4 września rozpocznie się 55. edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W tym roku pod hasłem „Przekraczanie granic” i choć zainspirowała je twórczość Ludwiga van Beethovena stało się w ostatnich latach wyjątkowo aktualne w szerszym kontekście. Szczęśliwie, podczas koncertów artyści szturmować bedą wyłącznie muzyczne barykady. Wśród gwiazd mezzosopranistka Magdalena Kožená, Chór Bayerischen Rundfunks i Giovanni Antonini z zespołem Il Giardino Armonico. Bilety w sprzedaży od 4 marca od 11.00.  

  • Giovanni Antonini przygotował program 55. edycji festiwalu Wratislavia Cantans


15 koncertów we Wrocławiu

55. Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego to od lat wizytówka nie tylko Wrocławia (i Dolnego Śląska), ale też Polski w świecie. Zwłaszcza że niewiele imprez ma tak jasno określony profil (oratoryjno-kantatowy) i kreatywne siły sprawcze. U steru imprezy od ponad 5 lat stoi dyrektor artystyczny, włoski Maestro Giovanni Antonini, założyciel formacji Il Giardino Armonico, wspiera go Andrzej Kosendiak, jako dyrektor generalny.

W tym roku zaplanowano aż 15 koncertów we Wrocławiu (program edycji dolnośląskiej i miasta partnerskie poznamy wkrótce). Ich gwiazdami będą m.in. czeska mezzosopranistka Magdalena Kožená, która jeszcze nigdy nie śpiewała na festiwalu (ani we Wrocławiu), choć zamierzała ją wiele lat temu zaprosić Ewa Michnik, wówczas dyrektor artystyczna festiwalu. Kožená przygotowała program współczesny – pieśni Albana Berga i Luciana Beria. Koncert świętującej 75-lecie NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Duncana Warda, z udziałem również Chóru Bayerischen Rundfunks zainauguruje 55. edycję Wratislavii Cantans 4 września w Narodowym Forum Muzyki.

Ale kto wie, czy nie największą gwiazdą okaże się dobrze nam znana wrocławska kompozytorka i sopranistka w jednej osobie – Agata Zubel, bo zaplanowano aż dwa jej występy – 4 września z organistą Thomasem Ospitalem (w programie improwizacje) i 5 września z Klangforum Wien, z którym artystka stale współpracuje, a tym razem wykona legendarną kompozycję Arnolda Schönberga „Księżycowy Pierrot”.  

Dla wielbicieli muzyki dawnej wiele niespodzianek m.in. Pedro Memelsdorff z Arlequin Philosophe i muzyką niewolników na Antylach Francuskich w zderzeniu z teatrami operowymi w późnym XVIII w., Belgijska formacja Huelgas Ensemble z Paulem van Nevelem znowu może zachwycić, przyjedzie także włoska Coro e Orchestra Ghislieri z Giulio Prandim.

Na cześć Beethovena

Ponieważ świat świętuje w tym roku rocznicę Beethovenowską (250. urodzin), nie mogło zabraknąć dzieł wielkiego mistrza. Jego IV Symfonia w interpretacji Giovanniego Antoniniego i zespołu Il Giardino Armonico zamknie festiwal 13 września, a wcześniej Quatuor Mosaïques wykona kwartety smyczkowe Beethovena zamykając koncert Wielką Fugą op. 133.

Z kolei Chór Bayerischen Rundfunks przygotował utwory Alfreda Schnittkego, Orlanda di Lassa i Antona Brucknera. Lawrence Foster wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia przygotuje współczesne dzieła – od Góreckiego Ligetiego po Pendereckiego. 

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncert / Klasyczna
Termin od 4 września 2020 do 13 września 2020

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Bilety na koncerty

Sprzedaż rusza 4 marca o 11.00. Warto kupić je wcześniej, bo niektóre są w przedsprzedażowych cenach. Bilety kosztują od 30-200 zł.Zgłoś uwagę