Wratislavia Cantans 2020 we wrześniu w zmienionej formule

Tegoroczna 55. edycja festiwalu Wratislavia Cantans miała się rozpocząć 4 września. Już wiadomo, że z powodu epidemii koronawirusa nie uda się w tym roku zrealizować pełnego programu, a organizatorzy przekładają imprezę na wrzesień 2021 roku, ale nie rezygnują w muzyki w ogóle. 

  • Giovanni Antonini przygotowuje program wrześniowej weekendowej edycji festiwalu Wratislavia Cantans


Specjalnie dla melomanów zorganizują trwającą trzy dni imprezę nawiązującą do festiwalu. Nad jej kształtem pracują teraz dyrektorzy – Andrzej Kosendiak i Giovanni Antonini, a dokładny terminarz koncertów poznamy wkrótce.  

Pełna edycja festiwalu w 2021

W planach na ten rok, obok ciekawego programu, było wielu znakomitych artystów. We Wroclawiu mieli wystąpić m.in. Magdalena Kožená, Agata Zubel, Thomas Ospital, Klangforum Wien, Huelgas Ensemble, Chor des Bayerischen Rundfunks i Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico. Już teraz organizatorzy wiedzą, że muszą zmienić swoje plany. 

– O tej porze roku zwykle była już przygotowana cała logistyka, zarezerwowane bilety lotnicze dla artystów, a dzisiaj nie wiadomo, czy samolot za kilka miesięcy wyleci, czy będzie konieczna kwarantanna – wyjaśnia Andrzej Kosendiak, dyrektor festiwalu Wratislavia Cantans i Narodowego Forum Muzyki i jednocześnie uspokaja, że tegoroczny program zostanie melomanom zaprezentowany, w możliwie najbardziej zbliżonym kształcie, w 2021 roku. 

– W tym momencie negocjujemy z artystami, którzy mają umowy, ustalając, czy mogą przyjechać za rok i wykonać utwory, na jakie się umówiliśmy – mówi Andrzej Kosendiak.

Weekendowa Wratislavia Cantans we wrześniu 

W Narodowym Forum Muzyki trwają też prace nad wyjątkową weekendową edycją festiwalu Wratislavia Cantans. To spora niespodzianka dla fanów.

– Chcemy pokazać, że pomimo tego, co się wokół nas dzieje, festiwal trwa i my trwamy, więc w skróconej, symbolicznej formie, ale jednak traktujemy weekend 11-13 września jako festiwal Wratislavia Cantans – podkreśla dyrektor NFM.

Wiadomo, że jeśli nie będzie możliwości, aby w komplecie zapełnić salę koncertową, być może koncerty odbędą się w mniejszym składzie, a w razie braku możliwości przyjęcia melomanów wszystkie wydarzenia będą nagrywane i transmitowane.

W roli głównej podczas wrześniowej edycji weekendowej wystąpią przede wszystkim miejscowi artyści, zespoły NFM. – Może uda się przyjechać Giovanniemu Antoniniemu z kilkunastoma muzykami, zobaczymy – mówi Andrzej Kosendiak. 

Skrócona edycja będzie miała inny program, organizatorzy na razie chcą go podawać, wciąż trwają rozmowy. – Pragniemy, aby miał szczególny wydźwięk, że jesteśmy, że trwamy, pomimo wszystkich przeciwności, że jest nadzieja – dodaje dyrektor festiwalu i  jednocześnie prosi melomanów o cierpliwość. – Poczekajmy, bo dopiero będziemy wiedzieli, czy jesteśmy w stanie zaprosić melomanów, a dzisiaj nie moglibyśmy sprzedawać biletów, bo nie mamy pewności, czy nie trzeba będzie oddawać pieniędzy, a takich niekomfortowych sytuacji wolimy uniknąć – zwraca uwagę Andrzej Kosendiak.

Festiwal Wrocławia i Dolnego Śląska

Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego to od lat wizytówka nie tylko Wrocławia (i Dolnego Śląska), ale też Polski w świecie. Zwłaszcza że niewiele imprez ma tak jasno określony profil (oratoryjno-kantatowy) i kreatywne siły sprawcze. U steru imprezy od ponad 5 lat stoi dyrektor artystyczny, włoski Maestro Giovanni Antonini, założyciel formacji Il Giardino Armonico, wspiera go Andrzej Kosendiak, jako dyrektor generalny.Zgłoś uwagę