wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

We Wrocławiu trwa Wratislavia Cantans 2020

Zespół Il Giardino Armonico/fot. Łukasz Rajchert

Tegoroczna 55. edycja festiwalu Wratislavia Cantans miała się rozpocząć 4 września, ale z powodu epidemii koronawirusa nie uda się w tym roku zrealizować pełnego programu. Organizatorzy nie zrezygnowali jednak z koncertów. Na wydarzenia skromniejszej, bo trzydniowej imprezy (11-13 września) są jeszcze ostatnie bilety (w cenach 30-150 zł). 

Reklama

Festiwal we wrześniowy weekend 

W czasie pandemii nad zmienionym mocno kształtem wrześniowej edycji festiwalu Wratislavia Cantans intensywnie pracowali obaj dyrektorzy – Andrzej Kosendiak i Giovanni Antonini.

– Chcemy pokazać, że pomimo tego, co się wokół nas dzieje, festiwal trwa i my trwamy, więc w skróconej, symbolicznej formie, ale jednak traktujemy weekend 11-13 września jako festiwal Wratislavia Cantans – podkreśla Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM i festiwalu.

Zmieniło się motto 55. edycji, obecnie to hasło „Światło dla świata”. „Dźwięk i światło to fale, różnią się długością. Fale dźwiękowe potrzebują powietrza, by mogły się rozchodzić. W próżni muzyka nie zabrzmi. Światło i powietrze to środowisko życia dla ludzi, roślin i zwierząt – muzyka to przestrzeń dla piękna. Myślę o wszystkich, którzy pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych czasach. Muzyka wspiera takie postawy. Jest przestrzenią, w której ludzie się jednoczą. Pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcemy, by była ona lepsza, piękniejsza dzięki tym, którzy działają na rzecz dobra. Są światłami dla świata” – tak Giovanni Antonini tłumaczy tegoroczne motto w programie festiwalu. 

Przeczytajcie rozmowę z Giovannim Antoninim przed festiwalem

Podczas weekendu wrześniowego będzie można wybrać się na pięć koncertów. Każdy z nich zapowiada się intrygująco, a w roli głównej wystąpią przede wszystkim zespoły NFM (Filharmonia Wrocławska, Orkiestra Leopoldinum, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Wrocław Baroque Ensemble, Chór) i gwiazdy, którymi Wrocław się szczyci, jak m.in. kompozytorka i sopranistka Agata Zubel.

Udało się też zorganizować przyjazd formacji Il Giardino Armonico, którą poprowadzi rzecz jasna dyrektor Giovanni Antonini. Gwiazdą wieczoru 12 września będzie rosyjska sopranistka, znana i uwielbiana przez wrocławską publiczność Julia Leżniewa. 

Wszystkie koncerty zaplanowano w sali głównej Narodowego Forum Muzyki, będą trwały ok. 60 minut (ze względów bezpieczeństwa nie przewidziano przerwy). Bilety kosztują od 30 zł do 150 zł.  

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncert / Klasyczna
Termin od 11 września 2020 do 13 września 2020

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Pięć świetnych koncertów

Czego posłuchamy podczas wrześniowej edycji festiwalu Wratislavia Cantans? Pierwszy z koncertów 11 września o 19.00 poświęcony będzie pamięci zmarłego w marcu Krzysztofa Pendereckiego, który wielokrotnie występował we Wrocławiu (i na festiwalu), a jego utwory były w stolicy Dolnego Śląska regularnie wykonywane. Tym razem Chór NFM wykona muzykę sakralną (m.in. Agnus Dei z „Polskiego Requiem”), z kolei NFM Filharmonia Wrocławska zagra m.in. „Sinfonietta per archi”. 

W sobotę 12 września dwa koncerty. Pierwszy o 17.00 z udziałem Orkiestry Leopoldinum pod batutą swojego dawnego szefa, znakomitego Ernsta Kovacica i z udziałem sopranistki Agaty Zubel (wykona z zespołem m.in. przepiękną „Love Song” Andrzeja Panufnika), a w programie muzyka brytyjska – utwory Edwarda Elgara, Benjamina Brittena i polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika, który w latach 50. wyemigrował do Anglii i tam mieszkał i tworzył aż do śmierci (w 1991 roku). 

Drugi z koncertów (o 20.00) to wspomniany już wieczór z Il Giardino Armonico i Julią Leżniewą, a artyści pod wodzą Giovanniego Antoniniego przygotowali program z muzyką barokową, zwłaszcza ariami z oper (m.in. Antonia Vivaldiego i Georga Friedricha Händla).

W niedzielę 13 września ostatnie dwa koncerty tegorocznej edycji. O 17.00 Wrocławska Orkiestra Barokowa i Dresdner Kammerchor pod dyrekcją Jarosława Thiela z programem Telemannowskim (będzie m.in. kantata na 5 głosów solowych, chór i orkiestrę).

Natomiast o 20.00 Andrzej Kosendiak poprowadzi Wrocław Baroque Ensemble w nowym projekcie z muzyką barokowego kompozytora Jacka Różyckiego. To kolejna odsłona wyjątkowego projektu Andrzeja Kosendiaka, który od blisko dekady przypomina (najpierw na koncertach, potem rejestrując na płytach) spuściznę rodzimych kompozytorów barokowych. Istnieje spora szansa, że także utwory Różyckiego (który pracował na dworach aż czterech polskich królów – od Władysława IV do Augusta II) zostaną nagrane.  

Festiwal w 2021 roku 

W pierwotnych planach festiwalowych na ten rok było wielu znakomitych artystów. We Wrocławiu mieli wystąpić m.in. Magdalena Kožená, Agata Zubel, Thomas Ospital, Klangforum Wien, Huelgas Ensemble, Chor des Bayerischen Rundfunks i Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico. Andrzej Kosendiak uspokaja, że tegoroczny program zostanie melomanom zaprezentowany, w możliwie najbardziej zbliżonym kształcie, w 2021 roku. 

Festiwal Wrocławia i Dolnego Śląska

Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego to od lat wizytówka nie tylko Wrocławia (i Dolnego Śląska), ale też Polski w świecie. Zwłaszcza że niewiele imprez ma tak jasno określony profil (oratoryjno-kantatowy) i kreatywne siły sprawcze. U steru imprezy od ponad 5 lat stoi dyrektor artystyczny, włoski Maestro Giovanni Antonini, założyciel formacji Il Giardino Armonico, wspiera go Andrzej Kosendiak, jako dyrektor generalny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama