wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Muzyka daje nadzieję

O przesłaniu nadchodzącej edycji festiwalu Wratislavia Cantans, wydarzeniach i losach tej pierwotnie zaplanowanej opowiada Giovanni Antonini.

Reklama

Pandemia przedefiniowała życie mieszkańców całego globu. Zmiany dotknęły także sferę kultury. Wiele z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń zostało odwołanych bądź przeniesionych na inny termin.

Ten sam los spotkał także Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie wydarzeń prezentujących muzykę wokalną.

Jednak dzięki determinacji dyrektora generalnego Andrzeja Kosendiaka i dyrektora artystycznego Giovanniego Antoniniego koncerty odbędą się w zmodyfikowanej formie.

Myśl przewodnia tegorocznej, 55. edycji festiwalu to „Światło dla świata”. W jaki sposób łączy się ona z muzyką?

Muzyka daje ludziom nadzieję, a celebracja piękna pomaga w czasach niepewności, której przecież wszyscy w obecnej sytuacji doświadczamy. Bardzo cieszy mnie, że udało się zorganizować festiwal w zastępstwie koncertów, które miały się pierwotnie odbyć. To ważny symbol, który pokazuje, że działamy i że nadal jesteśmy w stanie autentycznie komunikować się z publicznością za pomocą wykonywanej na żywo muzyki.

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncert / Klasyczna
Termin od 11 września 2020 do 13 września 2020

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Co znajdzie się w programach koncertów?

Odbędzie się pięć bardzo różniących się od siebie i wyrazistych wydarzeń, które złożą się na miniaturową wersję festiwalu. Rozpoczniemy od złożenia hołdu wielkiemu polskiemu kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu. Drugi z koncertów, zatytułowany „Natchnienia”, zagra świetna NFM Orkiestra Leopoldinum. W programie znajdą się kompozycje Benjamina Brittena, Edwarda Elgara i Andrzeja Panufnika.

Symbolicznie zatytułowany został koncert „Po burzy”, podczas którego zadyryguję zespołem Il Giardino Armonico. W programie znalazła się m.in. muzyka sceniczna do „Burzy” Williama Szekspira Matthew Locke’a. Poruszającym utworem o wyjątkowym znaczeniu jest „Die Donnerode” Georga Philippa Telemanna. Kompozycja ta powstała bowiem w hołdzie ofiarom trzęsienia ziemi w Lizbonie, które miało miejsce w 1755 roku. W katastrofie zginęło wówczas około dziewięćdziesięciu tysięcy osób.

Na zakończenie usłyszymy utwory polskiego kompozytora epoki baroku, Jacka Różyckiego. Koncert ten poprowadzi dyrektor Narodowego Forum Muzyki i dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans Andrzej Kosendiak.

Jakie są losy programu pierwotnie przygotowanego na tegoroczną edycję Wratislavii Cantans, planowej pod tytułem „Przekraczanie granic”?

Koncerty te zostały przełożone na przyszły rok. Trwają w tej sprawie rozmowy z artystami, którzy mieli wystąpić. Mam nadzieję, że uda nam się wysłuchać zaplanowanych utworów. Myślę, że pandemia bardzo dobitnie pokazała, jak wielka jest rola rzeczywistej komunikacji międzyludzkiej i jak bardzo potrzebne są także koncerty, podczas których można wysłuchać muzyki granej na żywo. Mamy powszechny dostęp do muzyki cyfrowej, ale to zdecydowanie za mało.

Rozmawiał Oskar Łapeta

Giovanni Antonini

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl