Weekend w Europejskiej Stolicy Kultury [17-19 czerwca]

Europejska Noc Literatury. Dogrywka, Noc z Carmen na Stadionie Wrocław, wystawa „Patchwork” poświęcona wrocławskiej architektce Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak, kulinarna i filmowa uczta Culinary Connection, wystawa dizajnu „Wielkie Żarcie”, prezentacja Szczecina we Wrocławiu – tylko kilka propozycji wydarzeń, które czekają nas we Wrocławiu w ten weekend.


Europejska Stolica Kultury zaprasza do udziału w wydarzeniach. Czerwiec jest w tym roku miesiącem kulturalnej obfitości.

Europejska Noc Literatury. Dogrywka

W plenerach Wielkiej Wyspy znani aktorzy, jak Krystyna Janda, Bartłomiej Topa, Maciej Stuhr, Katarzyna Figura, Robert Więckiewicz, Mirosław Baka, Marcin Czarnik, Tomasz Schuchardt i Adam Woronowicz będą czytać fragmenty współczesnej literatury europejskiej. 

Europejska Noc Literatury – Dogrywka

Europejska Noc Literatury – Dogrywka

W plenerze / Dla wszystkich / Literatura / ESK
Termin 19 czerwca 2016 od 16:00 do 22:15

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Noc z Carmen na Stadionie Wrocław

500 artystów na wielkiej scenie na Stadionie Wrocław, gwiazdy opery, chóry i zespoły baletowe, ale też tańczące konie andaluzyjskie, a wszystko w rytmie hiszpańskiej muzyki. Takie atrakcje 18 czerwca Opera Wrocławska przygotowała dla 28 tysięcy widzów. Ewa Michnik zapowiada, że to największe superwidowisko w historii wrocławskiej sceny.

Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show

Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show

Opera / Spektakl / ESK / Opera
Termin od 18 czerwca 2016 22:00 do 19 czerwca 2016 00:30

Miejsce Stadion Wrocław

Zobacz

 „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak” w Muzeum Architektury

Wystawa w Muzeum Architektury to bogaty przegląd dokonań jednej z najwybitniejszych postaci powojennej wrocławskiej architektury Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. – Gigantka – piszą o niej krytycy architektury. Nie ma we Wrocławiu bardziej charakterystycznych powojennych gmachów niż kompleks mieszkaniowo-usługowy przy pl. Grunwaldzkim. Zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak pod koniec lat sześćdziesiątych, zespół uznawany jest za jeden z najlepszych, najbardziej wyrazistych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych dzieł architektury w powojennej Polsce. 

Wystawa: Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

Wystawa: Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

Wernisaż / Wystawa / Architektura / ESK
Termin od 17 czerwca 2016 18:00 do 4 września 2016 23:59

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Culinary Connection San Sebastian – Wrocław

Filmowo-kulinarny projekt w Kinie Nowe Horyzonty łączący dwie Europejskie Stolice Kultury. Program filmowy przybliży widzom Kraj Basków, jako kulinarne zagłębie Europy. Na otwarcie –  À la Bizkaina, w którym Artiz Galarza odkrywa tajemnicę słynnego sosu, którego nazwa pochodzi od prowincji Bizkaia. W programie znajdą się dokumenty o kulinarnych mistrzach, wystawa zdjęć z Baskonii, a także instalacja Tomasza Hartmana z kolektywu Food Think Thank.

Projekt Culinary Connection

Projekt Culinary Connection

Dla wszystkich / Film / ESK
Termin od 16 czerwca 2016 do 16 czerwca 2016

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

 „Wielkie Żarcie, czyli stół z powyłamywanymi nogami”

Kieliszek wina, jak naszyjnik zawieszony na szyi, ucho od szklanki wbite w miąższ jabłka, kępki włosów wystające z talerza – to obiekty sztuki, które mają sprowokować odbiorcę do reakcji i refleksji nad tym, czym jest dziś sztuka użytkowa. Wystawę otworzy nietypowa kolacja – happening, w czasie której uczestnicy będą musieli zmierzyć się z formą przedmiotów, na których zostanie podane jedzenie.

Wielkie Żarcie, czyli stół z powyłamywanymi nogami

Wielkie Żarcie, czyli stół z powyłamywanymi nogami

Wystawa / Dla wszystkich / Sztuki wizualne / ESK
Termin od 16 czerwca 2016 do 22 czerwca 2016

Miejsce Barbara. Infopunkt, kawiarnia, kultura

Zobacz

 

Koalicja Miast dla Kultury: Szczecin

Czarny, portowy kontener stanie przy Wzgórzu Polskim we Wrocławiu. Tam od piątku, 17 czerwca, przez trzy dni, w ramach Koalicji Miast dla Kultury prezentować będzie swoją kulturę Szczecin i województwo zachodniopomorskie w ramach projektu ZS. ZS to moda, dizajn, muzyka, wideoart, instalacja, VJ-ing, DJ-ing, warsztaty dla dzieci, slow food, film dokumentalny, słuchowisko, happening, prelekcje, spotkania i teatr.

Szczecin - Przestrzeń twórczego dialogu

Szczecin - Przestrzeń twórczego dialogu

Spotkania / Dla wszystkich / Happeningi / Film / Sztuki wizualne / ESK / Teatr
Termin od 17 czerwca 2016 do 19 czerwca 2016

Miejsce Wzgórze Polskie

Zobacz

 Eklektik Session

Wydarzenie promujące muzykę z pogranicza różnych stylistyk. W programie m.in. premierowe występy Zapp 4 & Jan Bang, Miloopa, a także koncert Eklektik Orchestry inspirowany zagadnieniem relacji człowiek–maszyna. Coroczne święto sztuki niezależnej: koncerty, wystawy, spektakle, instalacje, rzeźba, fotografia, malarstwo, multimedia, pokazy mody, pokazy wideoartu, performance, warsztaty, filmy, prezentacje sceny literackiej oraz propozycja wydarzeń dla najmłodszych.

Eklektik Session 2016

Eklektik Session 2016

Koncert / Muzyka / ESK
Termin 19 czerwca 2016 od 15:00 do 22:59

Miejsce Wrocławski Park Przemysłowy

Zobacz

Festiwal Festiwali – Komedia Roku

Wrocławianie obejrzą aż sześć spektakli komediowych różnych teatrów z Warszawy, Krakowa i Katowic w gwiazdorskich obsadach (na scenie pojawią się m.in. Mirosław Baka, Wojciech Malajkat, Adam Woronowicz, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Żak).  

Festiwal Festiwali Komedia Roku

Festiwal Festiwali Komedia Roku

Spektakl / ESK / Teatr
Termin od 20 czerwca 2016 do 26 czerwca 2016

Miejsce Wrocławski Teatr Komedia

Zobacz

4. Nocny Półmaraton

Z okazji ESK Wrocław 2016, na trasie 4. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu będzie sportowcom towarzyszyć m.in. muzyka klasyczna grana na żywo czy multimedialny projekt P.I.W.O. na wschodnim skrzydle gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Dla biegaczy zaśpiewa też Chór Komentujących Wrocławian.

4. Nocny Wrocław Półmaraton

4. Nocny Wrocław Półmaraton

Biegi i maratony / Wydarzenia sportowe / Zawody / W plenerze / ESK / Promowane wydarzenia
Termin 18 czerwca 2016 od 21:00 do 23:59

Miejsce Stadion Olimpijski

Zobacz

 

Festiwal Wysokich Temperatur

To już dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który z powodzeniem od lat, organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się własną wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

IX Festiwal Wysokich Temperatur

IX Festiwal Wysokich Temperatur

Warsztaty / Dla wszystkich
Termin od 17 czerwca 2016 do 19 czerwca 2016

Miejsce Akademia Sztuk Pięknych

Zobacz

Podwodny Wrocław

Prezentacja wrocławskiej sztuki „podwodnej” – wystawy: fotografia, malarstwo i grafika, instalacje, pokazy mody, prezentacje multimedialne, filmy, warsztaty dla dzieci i wiele koncertów wrocławskich zespołów i gości. Część wydarzeń odbywa się w Browarze Mieszczańskim, część na Dworcu Świebodzkim.

Podwodny Wrocław 2016

Podwodny Wrocław 2016

Koncert / Dla wszystkich / Muzyka
Termin od 17 czerwca 2016 17:00 do 18 czerwca 2016 23:59

Miejsce Browar Mieszczański

Zobacz
Zgłoś uwagę