We Wrocławiu powstała Klinika Pamięci

We Wrocławiu ruszyła Klinika Pamięci. Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukowanie w zakresie profilaktyki. Będą w niej prowadzone przesiewowe badania pamięci u seniorów i konsultacje ze specjalistami. Badania i konsultacje są bezpłatne. Już można się na nie zapisywać.

  • Klinika Pamięci to kolejne bardzo potrzebne miejsce dla seniorów we Wrocławiu

  • Zajęcia z gimnastyki mózgu w klubie seniora w ośrodku Angel Care

  • Centrum Seniora Angel Care oferuje bezpłatne zajęcia w ramach klubu seniora, a teraz też Klinikę Pamięci

  • Prof. Shlomo Noy na konferencji inaugurującej otwarcie Kliniki Pamięci


Stworzenie Kliniki Pamięci to inicjatywa Fundacji Angel Care.   

Dla kogo badanie i jak wygląda?

Do Kliniki Pamięci zgłosić mogą się wszyscy wrocławianie, ale przede wszystkim osoby w wieku powyżej 65 lat. Na badania składają się dwa etapy. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi. Spotkanie potrwa ok. 30-40 minut.

Jeśli psycholog, na podstawie wyników testów, stwierdzi coś niepokojącego, to z osobą starszą spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach.  – W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie – wyjaśnia dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który będzie prowadził konsultacje w Klinice Pamięci.

Wszystkie badania i konsultacje ze specjalistami w Klinice Pamięci są bezpłatne. Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care. Codzienne dyżur będzie miał jeden psycholog. Termin ewentualnej konsultacji z neuropsychiatrą zostanie ustalony indywidualnie.

Oprócz zaawansowanej diagnostyki, Klinika Pamięci zapewnia także porady dotyczące najlepszej dla seniorów diety czy różnego rodzaju form aktywności fizycznej oraz gimnastyki umysłu.

Jak się zapisać na badania?

Fundacja Angel Care, ul. Dyrekcyjna 5-7, tel. 71 306 90 30, e-mail biuro@angel-care.pl na stronie organizatora

Klinika Pamięci już na stałe

Badania i regularny monitoring w Klinice Pamięci obejmą nawet kilkaset osób w ciągu roku. To stała inicjatywa Fundacji Angel Care.

Jak podkreśla prof. Shlomo Noy, współzałożyciel Angel Care i wybitny specjalista w zakresie geriatrii, celem Kliniki Pamięci jest skuteczne diagnozowanie. – Zależy nam na uświadomieniu seniorom i ich bliskim, jak ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów. Jednak bardzo istotna jest też profilaktyka. Aktywność fizyczna i intelektualna, odpowiednia dieta, odstawienie używek i kontrola ciśnienia znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych – mówi geriatra.

Zapobieganie i wczesna diagnoza są tym istotniejsze, że jak do tej pory nie ma skutecznych farmakologicznych środkami przeciwdziałającymi lub leczącymi choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera.

Dlatego różne zajęcia z aktywności fizycznej i gimnastykę umysłu organizuje klub seniora, który również działa przy Fundacji Angel Care. Należy do niego już blisko 200 osób. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, scrabble, szachy czy brydża. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Wsparcie również dla rodzin i wolontariat

Bliscy osób starszych również mogą liczyć na pomoc i doradztwo w Klinice Pamięci Angel Care. W jej ramach działać będzie grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin.  

W ramach Fundacji Angel Care działa także wolontariat, polegający na spotkaniach z osobami starszymi, wspólnych rozmowach, grach lub czytaniu.

Gdzie szukać pomocy dla osób z zaburzeniami pamięci?

  • Centrum Spotkań przy ul. Ciepłej  – placówka powstała przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferuje pobyt z posiłkami i terapią zajęciową: relaksację, zajęcia plastyczne i muzyczne trzy razy w tygodniu, w godz. 10.00-16.00, koszt od 100 do 200 zł za miesiąc, tel. 71 799 30 40, ul. Ciepła 15b.
  • Centrum Spotkań Fundacji OMIKAMI – oferuje zajęcia wspierające, aktywizujące, terapeutyczne: trening funkcji poznawczych oraz trening pamięci, muzykoterapię, relaksację z użyciem mis i gongów tybetańskich, zajęcia gimnastyczno-rehabilitacyjne. Oferuje też edukację i wsparcie terapeutyczne bliskim seniora. Zajęcia są trzy razy w tygodniu: w poniedziałek, środę i czwartek, w godzinach 10.00-16.00. Miesięczny koszt udziału w zajęciach z obiadem wynosi 300 zł. Mieści się przy ul. Traugutta 57, nad apteką oo. Bonifratrów. Kontakt telefon: 606 202 909, e-mail: fundacja.omikami@gmail.com. Więcej
  • Stowarzyszenie Niezapominajka – oferuje bezpłatną  terapię zajęciową (np. czytanie, pisanie, zajęcia plastyczne i muzyczne) trzy razy w tygodniu przez  dwie godziny; tel. 506 162 519, w poniedziałki, wtorki, środy; ul. Horbaczewskiego 20/3.
  • Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie – oferuje bezpłatne badania przesiewowe pamięci do końca 2017 r. Zapisy telefoniczne: poniedziałek-piątek w godz. 10.00-16.00, tel. 533 260 085. Mieści się przy alei Hallera 190, lokal 2.

O centrach dla osób z otępieniem tutaj

Zgłoś uwagę